Астрономи зафіксували процес втрати маси однієї з найбільших зірок Чумацького Шляху

Поділитися
Астрономи зафіксували процес втрати маси однієї з найбільших зірок Чумацького Шляху Одна з найбільших зірок Чумацького Шляху VY Canis Majoris © eso.org
Розміри зірки перевищують діаметр орбіти Юпітера, і вона продовжує розширюватися.

Група астрономів, яка працювала на Дуже великому телескопі Європейської південної обсерваторії (ESO), зробила найбільш докладні на сьогоднішній день знімки зірки-гіпергіганта із сузір'я Великого Пса. За допомогою знімків вчені встановили, що частинки пилу, що оточують зірку, є надзвичайно великими, що дозволяє зірці, яка вступає в завершальний етап свого існування, втрачати масу з великою швидкістю. Цей процес, деталі якого вперше стали зрозумілі вченим, є необхідною сходинкою до підготовки вибуху наднової, яким закінчується життя гігантських зірок. Про це повідомляється на офіційному сайті ESO.

VY Canis Majoris є червоним гіпергігантом, однією з найбільших зірок Чумацького Шляху. Вона у 30-40 разів важча за Сонце і у 300 000 разів яскравіша за нього. Зараз її розміри перевищують діаметр орбіти Юпітера, і вона продовжує швидко розширюватися, зірка перебуває на завершальному етапі існування.

Читайте також: Вчені вперше вивчили взаємодію астероїда і мертвої зірки

Використовуючи приймач SPHERE на телескопі VLT вчені змогли виміряти параметри розсіяння та поляризації світла зірки речовиною хмари. Ці виміри розповіли про властивості пилу, з якого складається хмара. Ретельний аналіз поляризаційних вимірювань показав, що пилові частинки хмари незвично великі - 0,5 мікрометрів у діаметрі. Може здатися, що це не так вже й багато, але звичайні частинки космічного пилу приблизно у 50 разів менші.

До цього часу залишалося загадкою, як саме речовина з верхніх атмосфер гігантських зірок викидається в простір. Найбільш правдоподібним механізмом цього процесу завжди вважався світловий тиск зоряного випромінювання. Але оскільки цей тиск дуже невеликий, він може діяти тільки на великі частинки пилу, які мають достатню площу поверхні. Тільки такі частинки можуть забезпечити очікуваний ефект.

Виявлення великих пилових частинок у безпосередній близькості від зірки означає, що така пилова хмара має ефективно розсіювати її видиме випромінювання і розширюватися під дією світлового тиску. Крім того, такі великі частинки повинні, по всій ймовірності, вціліти при неминучому майбутньому вибуху наднової, на яку перетвориться VY Великого Пса. Цей пил увійде до складу міжзоряного середовища, а потім виявиться у складі наступного покоління зірок і планет.

Раніше повідомлялося про те, що вчені знайшли кандидатів у найстаріші зірки Чумацького Шляху. Точний вік зірок учені не називають, але відзначають, що в центрі Чумацького Шляху протягом першого мільярда років після його утворення (це сталося через 100-200 мільйонів років після Великого вибуху) відбувалися активні процеси народження і смерті зірок. Знайдені астрономами зірки існували вже тоді.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі