Лоренцо Маттеіні з Імперського коледжу Лондона заявив про те, що зонд Solar Orbiter пройшов крізь хвіст комети C/2019 Y4 (ATLAS), яку вперше помітили в 2019 році. Комета розпалася на частини, так і не досягнувши Сонця, але апарат дозволив зібрати про неї наукові дані, повідомляє Naked science.
Перетин орбіт апарату і комети став щасливим збігом, який виявили вже після запуску зонда. Основним його завданням є спостереження за Сонцем, а його інструменти не ідеальні для комети і не повинні були працювати в цей час. Разом з тим, в роботу апарату внесли зміни, і на початку червня 2020 року він зустрівся з уламками комети ATLAS.
У комети два хоста - іонний і пиловий. Перший з них утворюється частинками газів, які іонізуються і прискорюються, другий же формують більш повільні частинки пилу, він зігнутий по руху комети.
Solar Orbiter пройшов через пиловий хвіст між 31 травня та 1 червня 2020 року, а через кілька днів перетнув іонний, простеживши за його магнітними полями і потоками заряджених частинок. Цю рідкісну подію підтвердили вимірювання, і тепер вчені можуть детальніше розібратися в отриманих даних, а отже, в житті і раптовій загибелі комети ATLAS.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Комета C/2019 Y4 була виявлена 28 грудня 2019 року. Свою другу назву ATLAS отримала на честь автоматизованої системи телескопів Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System, завдяки якій вдалося виявити космічний об'єкт.
За оцінками вчених, період обертання комети навколо Сонця становив приблизно 5,5 тисячі років. Вона повинна була максимально зблизиться із Землею 23 травня минулого року. Очікувалося, що вона стане дуже яскравим об'єктом в небі, але цього не сталося.