Астрономи помітили «наноспалахи» на Сонці

Поділитися
Астрономи помітили «наноспалахи» на Сонці Астрономи вперше поспостерігали за наноспалахи на Сонці © NASA
Такі спалахи нагрівають сонячну корону до мільйонів градусів.

Астрономам вдалося простежити за виникненням і дією наноспалахів, які розігрівають сонячну корону до мільйонів градусів. Невеликі, але надзвичайно яскраві петлі були зареєстровані безпосередньо на кордоні сонячної корони, повідомляє Naked science.

На Землі, чим вище, тим холоднішою стає атмосфера. Але на Сонці все відбувається по-іншому: глибокі шари його атмосфери розігріті «лише» до 5000-6000°С, тоді як температура зовнішньої корони сягає мільйонів градусів. Цей парадокс залишається невирішеним досі, хоча ще в 1970-х відомий геліофізики Юджин Паркер припустив, що додаткове тепло в корону приносять «наноспалахи».

Такі викиди енергії повинні бути набагато численнішими, ніж звичайні сонячні спалахи, але і в мільярди разів слабшими. Виявити їх на нашій зірці досі не вдавалося.

У ході нового дослідження вченим вдалося отримати прямі знімки наноспалахи завдяки спектрографу американського зонда IRIS. Дослідники відзначають, що з теорії знали, який відбиток повинні були залишити наноспалахи.

Ознак такого процесу є два. По-перше, як і звичайний спалах, наноспалах повинен виникати в процесі вибухового перез'єднання силових ліній магнітного поля, що відбивається вкрай різким і сильним розігрівом плазми, нехарактерним для інших процесів. По-друге, цей розігрів повинен досягати корони, а не залишатися в більш низьких шарах сонячної атмосфери.

Вчені звернули увагу на невеликі, але дуже яскраві петлі безпосередньо на кордоні сонячної корони. Їхня температура досягала мільйонів градусів, а плазма таких петель розігрівалася дуже дивним чином. Сонце складається з водню і гелію з невеликою кількістю інших елементів. При цьому в яскравих петлях порівняно легкі елементи (такі як кисень) розігрівалися слабкіше, ніж більш важкі (наприклад, кремній).

«Якщо ви підштовхнете легкий м'яч, він покотиться по підлозі швидше за важкий. Але в цьому випадку більш важкі елементи викидаються на швидкості близько 60 миль в секунду, а легкі - майже на нулі. Це повністю контрінтуїтивно», - заявив провідний автор дослідження Шах Бахауддін. Однак цей парадокс і став важливим доказом, за який вчепилися вчені.

Дослідники змоделювали різні процеси, які можуть викликати розігрів сонячної плазми і показали, що тільки перемикання ліній магнітного поля здатне передавати важким ядрам більше енергії, ніж легким. При такому перемиканні на короткий час виникає електричний струм, що захоплює іони плазми в рух. Чим довше іон продовжує рухатися в цьому напрямку, тим сильніше прискорюється, тому більш важкі іони з їхньою високою інерцією встигають отримати більше енергії. Легкі «збиваються з шляху» раніше і прискорюються слабкіше.

Моделювання також показало, що наноспалахи повинні виникати тільки в плазмі з певними пропорціями кисню і кремнію. Перевіривши дані спостережень, вчені підтвердили, що яскраві петлі характеризуються потрібним вмістом цих елементів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.

Раніше вчений з Університету Меріленд Скотт Макінтош заявив про те, що новий цикл сонячної активності може бути одним з найсильніших в історії спостережень. Раніше ж дослідники вважали, що він не буде відрізнятися від попереднього.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі