Представники NASA заявили про те, що два астронавти, які прибули на Міжнародну космічну станцію (МКС) на кораблі Boeing Starliner, можуть повернутися додому на кораблі SpaceX. Такий варіант розглядається на випадок, якщо Starliner залишатиметься небезпечним для польотів, повідомляє Reuters.
Американське космічне агентство обговорює зі SpaceX, чи можна залишити два місця на Crew Dragon, який незабаром має стартувати до МКС. Ці місця могли б зайняти Бутч Вілмор та Суні Вільямс, які й були екіпажем Starliner.
Спочатку планувалося, що Віломор та Вільямс проведуть на станції вісім днів. Але ці плани змінили проблеми із двигунами Starliner, які ставлять під сумнів те, що корабель зможе безпечно повернутися на Землю.
Представник Boeing вже заявив, що якщо NASA вирішить відмовитися від використання корабля, то компанія «вживе необхідних дій для налаштування Starliner для безпілотного повернення».
Використання корабля SpaceX для повернення астронавтів на Землю стане справжнім ударом Boeing, який роками боровся за те, щоб стати конкурентом для компанії Ілона Маска.
На даний момент Boeing пробув на МКС 63 дні із 90 максимально можливих для його перебування на станції. Він пристикований до того ж доку, який повинен використати корабель SpaceX для стикування.
Місія Starliner була фінальним етапом випробувань для сертифікації NASA для польотів корабля на МКС та назад. Crew Dragon отримав схвалення NASA на польоти астронавтів у 2020 році.
Розробка корабля Boeing зупинилася через проблеми з управлінням та інженерні проблеми. З 2016 року компанія витратила на розробку Starliner 1,6 мільярда доларів, включаючи 125 мільйонів, які пішли на випробувальну місію.
Перша пробна пілотована місія Starliner із самого початку була проблемною. Корабель із двома астронавтами на борту стартував із мису Канаверал 5 червня. Спочатку планувалося, що місія буде короткою і займе приблизно тиждень. Вона мала завершити сертифікацію Starliner для регулярних перевезень вантажів та екіпажу на МКС і назад. Але витік гелію, через який запуск перенесли, обернувся п'ятьма витоками та чотирма несправними двигунами вже на орбіті.
Хоча капсулі вдалося пристикуватися до МКС під ручним управлінням, вона, як зазначають у NASA, "не застрягла" біля причалу.