Чоловіки і жінки, які жили в Західній Центральній Африці 500 років тому, змінювали свій вигляд, видаляючи передні зуби. На це вказують черепи, які археологи знайшли в печері, в яку можна було потрапити лише по мотузці, що спускається з її даху, повідомляє Live science.
За словами дослідників, вони виявили тисячі кісток, які належали 24 чоловікам і жінкам у віці від 15 років, а також чотирьом дітям. Останки були скинуті в печеру з висоти близько 25 метрів. Поруч з останками лежали металеві артефакти, які вказували на високе положення цих людей в суспільстві.
Печеру Ірунгу відкрив в 1992 році археолог Французького національного центру наукових досліджень Річард Осліслі. Але перші дослідження печери він почав тільки в 2018 році. За словами вчених, потрапити в неї настільки складно, що відтоді в неї здійснювали лише чотири експедиції.
«У цьому регіоні розташовується невелика кількість археологічних ділянок з людськими останками. Той факт, що діти, підлітки, дорослі чоловіки і жінки були поховані тут з такою кількістю артефактів - понад 500! - приголомшує», - заявив провідний автор дослідження Себастьян Вілотт.
Печера складається з чотирьох рівнів, на кожному з яких розташовувалися кістки, що датуються XIV-XV століттями. Незважаючи на те, що кістки були перемішані, всі скелети були повними. Це свідчить про те, що в печеру скидали тіло, а не окремі кістки. Поруч з останками вчені також знайшли поховальні артефакти, такі як кільця, браслети, сокири, ножі, морські раковини і проколоті зуби хижаків.
Вчених особливо зацікавили черепа: у всіх непошкоджених верхніх щелепах відсутні чотири різця. При цьому, за словами дослідників, зуби видаляли ще за життя людини і у ран був час на загоєння.
У 2016 році схожі черепи,у яких також були відсутні передні зуби, були знайдені в печері в Бразилії. Вік тих останків оцінюється в дев'ять тисяч років і зуби були видалені вже після смерті людини.
За словами вчених, практика видалення зубів була широко поширена в світі, і «особливо в Африці». У багатьох випадках її застосовували для того, щоб змінити зовнішній вигляд. Оскільки у всіх людей були вилучені одні і ті ж зуби, вчені вважають, що це було зроблено в рамках якоїсь культурної практики.
Дослідники також відзначають, що видалення такої кількості зубів повинно було вплинути на вимову і форму обличчя таким чином, що «це б було добре помітно». Це вказує на те, що ці люди належали до певної групи.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій і культури.
Раніше археологи-аматори знайшли в давньоримському військовому таборі Віндоланді в Північній Англії скульптурний рельєф із зображенням чоловіка зі списом поруч з конем або ослом. На думку вчених, плита була присвячена Марсу, Меркурію або невідомому богу, який поєднував якості цих божеств.