Археологи знайшли язичницький храм, який кидає виклик історії розвитку християнства у Римській імперії

Поділитися
Археологи знайшли язичницький храм, який кидає виклик історії розвитку християнства у Римській імперії Храм був побудований за часів імператора Костянтина © Douglas Boin
Він був побудований за правління імператора Костянтина.

Археологи виявили в Італії руїни язичницького храму періоду Римської імперії. Його виявили під час розкопок у стародавньому місті Спелло, яке виявлено на відстані понад 100 кілометрів від Риму. Вважається, що храм був побудований за часів імператора Костянтина, який правив імперією між 306 та 337 роками нашої ери, повідомляє Newsweek.

Костянтин був першим римським імператором, який прийняв християнство. Дослідники кажуть, що останні відкриття, про які було оголошено на щорічних зборах Археологічного інституту Америки, проливають нове світло на перехід від поклоніння богам язичницьким до християнства в Римській імперії.

Під час розкопок археологи виявили три стіни монументальної споруди, яка, як вважається, була язичницьким храмом. Дуглас Бойн, дослідник з Університету Сент-Луїса, який керував розкопками в Спелло, назвав виявлення храму "чудовим" відкриттям.

"Він показує спадкоємність між класичним язичницьким світом і ранньохристиянським римським світом, яка часто розмивається або викреслюється з великих історичних оповідань", - заявив він.

Бойн та його колеги вирішили провести розкопки у цьому регіоні на основі напису, зробленого у IV столітті. Його виявили у Спелло ще у 1700-х роках і з того часу він виставлений у ратуші. У табличці йдеться про те, що будівництво храму було «величезним» підприємством.

Поселення стало частиною римської імперії у I столітті. У посланні, адресованому його мешканцям, Костянтин говорив про те, що вони зможуть відзначати релігійне свято у своєму місті, а не вирушати на святкування до іншого. Але для цього жителі мали побудувати храм, присвячений божественним предкам Костянтина, родині Флавіїв, і поклонятися їм. Ця практика становила частину римського імперського культу, в якому протягом століть імператорам та деяким членам їхніх сімей поклонялися як божественним істотам.

«У римському світі не було поділу між релігією та державою, і горде почуття патріотизму римлян визначало всю їхню громадську діяльність, включаючи богослужіння. В імперії, де люди говорили кількома мовами, жили на трьох континентах і дотримувалися своїх місцевих традицій, імперський культ об'єднував людей навколо спільних ідеалів», - пояснив Бойн.

Він зазначив, що храм використовувався місцевими жителями під час правління Костянтина. Ймовірно, він був збудований у 330-х роках і був присвячений культу Флавіїв.

Вчені давно підозрювали про існування храму, але так і не змогли визначити його точне розташування. Тепер же Бойн та його колеги виявили монументальну будівлю, ширина фундаменту якої складала приблизно 1,2 метри. Вона розташовувалася поруч із стародавнім релігійним святилищем, що свідчить про те, що це міг бути храм Костянтина.

«Він мав використовуватися як місце поклоніння та релігійної діяльності протягом принаймні наступних двох поколінь, поки християни не оголосили поза законом всю язичницьку релігію», - заявив Бойн.

Дослідник називає храм свідченням «чудової» релігійної спадкоємності між римським та ранньохристиянським світом.

«Все не змінилося відразу. До нашої знахідки ми ніколи не мали відчуття, що існують реальні фізичні релігійні об'єкти, пов'язані з цією пізньою «імперською культовою практикою». Але через напис і посилання храм Спелло пропонує дуже привабливий потенціал великого відкриття імперського культу під владою християнського правителя. Цей храм поєднує ці дві пам'ятки, і в цьому відношенні він не схожий на жоден відомий мені храм із середземноморського світу Римської імперії IV століття. Будь-яке дослідження імперського культу в Римській імперії IV століття тепер матиме взяти до уваги цей храм, і це є неймовірним відкриттям», — заявив він.

За словами Бойна, виявлення храму вказує на те, що соціальні зміни у Римській імперії відбувалися дуже повільно. Хоча Костянтин був першим імператором, який прийняв християнство, офіційною релігією воно стало через 70 років. У цей період ті, хто поклонявся язичницьким богам, поступово звернулися до християнства.

«Це [відкриття] змінює все в тому, як ми сприймаємо темп соціальних змін та наше враження про вплив соціальних та культурних змін. Ця будівля сама по собі дуже радикально показує нам стійкість язичницьких традицій, які існували протягом століть до виникнення християнства. Ми знаходимося на порозі того, щоб дати людям дуже видиму частину доказів, які справді перевертають з ніг на голову чітке та акуратне ставлення людей до важливих моментів культурних змін», - сказав Бойн.

«Ця будівля в Спелло наочно показує нам, що перший християнський імператор Риму, Костянтин, продовжив усталені імперські культові практики своїх попередників. Це чудове історичне відкриття. Це показує нам, що шлях від язичництва до християнства був сповнений всіляких дивних обхідних шляхів і дивних культурних змішувань, не всі з яких згадували авторитети пізньої церкви. Так само, як римляни-язичники поєднували патріотизм, імперську ідеологію та релігію, римляни-християни за часів Костянтина робили те саме», - додав учений.

Нагадаємо, нещодавно на сході Англії, у графстві Саффолк, під час розкопок некрополя Саттон-Ху археологи виявили 1400-річні залишки споруди, яка могла бути язичницьким храмом чи іншим культовим об'єктом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі