Археологи засумнівалися у виявленні найдавнішої стоянки людей у Мексиці

Поділитися
Археологи засумнівалися у виявленні найдавнішої стоянки людей у Мексиці Стародавні "артефакти" виявилися природними відкладеннями © Nature.com
На думку вчених, кам'яні предмети виникли внаслідок природних геологічних процесів.

Джеймс Чаттерс з науково-дослідної агенції Applied Paleoscience спільно з 19 вченими з Великої Британії, Китаю, Мексики та США розкритикував статтю про виявлення найдавнішої стоянки стародавніх людей у Мексиці, яку було опубліковано минулого року. За словами вчених, кам'яні предмети, які вважають знаряддями праці, виникли внаслідок природних геологічних процесів, пише N+1.

У статті вчені розповідали про виявлення у високогірній печері в Мексиці 1900 кам'яних знарядь праці, частина яких походила з культурного шару віком 31-33 тисячі років. Це підтвердило гіпотезу про те, що перші люди опинилися в Америці, зокрема Центральній, до останнього льодовикового максимуму.

У новому ж дослідженні вчені розкритикували цю статтю. Вони зазначили, що у випадку, коли археологічний контекст неоднозначний, в якості базової гіпотези слід припускати, що знахідки з'явилися природним чином. Автори статті цього не зробили.

Вчені підкреслили, що доказ присутності людини в Мексиці за часів, що передують останньому льодовиковому максимуму, будується на кам'яних предметах, 15 фотографій яких вони опублікували та віднесли до різних видів знарядь праці. Предмети були виготовлені з вапняку, який, як стверджують автори, відсутній у печері. Крім того, техніка виготовлення цих знарядь не була схожа на жодну відому американську традицію і нібито залишалася незмінною протягом 20 тисяч років.

У своєму дослідженні критики спиралися виключно на фотографії з високою роздільною здатністю та опубліковані у статті дані, не оглядаючи колекцію особисто. За їхніми словами, спочатку в печері було знайдено 23 800 кам'яних предметів, лише 8% з яких було визнано артефактами. Протокол відсіву дослідники не описували. Аналіз відкладень вказує на те, що в печері могло статися обвалення каменю. Вчені також зазначають, що пошук проводився в глибині печери, хоча для виготовлення знарядь праці, як правило, вибирали майданчики біля входу, де є природне освітлення.

Фауністичні матеріали, знайдені печері, також не характерні стоянки древніх людей. Тут були знайдені не кістки великих травоїдних тварин, а рештки псових, кондорів, кроликів, горобців і кажанів. Критики зазначили, що не може бути доказом присутності людини наявність у культурному прошарку сірки, фосфору, цинку, а також деяких органічних сполук, які могли бути, наприклад, результатом діяльності м'ясоїдних тварин.

Викликає сумнів також використання вапняку при виготовленні знарядь праці, оскільки поряд були інші, міцніші матеріали. Критики наголосили і на відсутності в печері слідів вогнищ. Вчені вважають, що знайдені артефакти з'явилися в результаті геологічних процесів.

Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.

Раніше вчені з США та Іспанії заявили про те, що до приручення вогню древні люди використовували для приготування їжі гарячі джерела. На це, на їхню думку, вказують сліди гідротермальних джерел, знайдені в ущелині Олдувай в Танзанії.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі