Археологи виявили незвичайне мезолітичне поховання: у ньому лежала дівчинка-немовля, яка прожила всього 40-50 днів. Як повідомляє Gizmodo, вік поховання оцінюється в 10 тисяч років, воно є унікальною ілюстрацією того, як давні люди чинили зі своїми мертвими родичами.
«На даний момент це найдавніше поховання немовляти жіночої статі в Європі. Сподіваюся, скоро буде інакше. Археологічні звіти, як правило, зосереджуються на чоловічих історіях і ролях, при цьому багато людей не беруть участь у оповіданні. Аналіз ДНК дозволяє нам краще зрозуміти різноманітність людських особистостей та статусу у минулому. Без аналізу ДНК це багато оздоблене дитяче поховання могло б вважатися чоловічим», - заявив один із дослідників Джеймі Ходжкінс, палеоантрополог з Університету Колорадо в Денвері.
Поховання належить немовляті, якому дали прізвисько Неве, воно було знайдено ще у 2017 році у печері на північному заході Італії. Ще до того, як вчені знайшли немовля, вони провели два польові сезони, працюючи з інструментами льодовикового періоду, які, ймовірно, виготовили неандертальці. Крім того, тут було знайдено оброблені кістки кабанів та лосів, які вказали на те, чим харчувалися древні люди.
Глибше в печері вчені знайшли намистини з черепашок, а ще через кілька днів – останки немовляти. Вони були вкриті десятками намистин та кулонів з черепашок, а також пазурем філіна. Вчені вважають, що деякі інструменти, знайдені в печері, було виготовлено за десятки тисяч років до поховання. Але вони впевнені, що намистини та мушлі принесли для прикрашення могили.
Вчені проаналізували ДНК Неве, вивчили білки, а також мікроскопічні сліди на її зубах і змогли визначити генетичну лінію дитини, її вік на момент смерті та стать. Радіовуглецевий аналіз підтвердив, що дівчинка померла близько 10 тисяч років тому.
На думку дослідників, стародавні мисливці-збирачі вважали новонароджену дівчинку повноцінною людиною. Знайдені поруч із нею прикраси свідчать про її важливість для людей, які проводили поховання.
"Існує досить великий список людських поховань, зроблених близько 14 000 років тому. Але останній період верхнього палеоліту і рання частина мезоліту менш відомі, коли йдеться про поховальні обряди. Особливо рідко трапляються поховання немовлят, тому Неве дає важливу інформацію, щоб заповнити цю прогалину", - заявив Ходжкінс.
Варто відзначити, що поховання Неве – не найдавніше поховання немовляти у світі. Так, на Алясці було знайдено останки двох немовлят, вік яких становив 11500 років. З ними також поховали похоронний інвентар, який вказав на їхню важливість для дорослих.
Підписуйтесь на наш Telegram-канал з новинами технологій та культури.
Раніше археологи виявили в Перу мумію, вік якої, як передбачається, становить 800 років. Все її тіло було перев'язане мотузками, а руки затуляли обличчя.