Поселення Хірокитія розташовувалося на півдні Кіпру, приблизно в шести кілометрах від узбережжя. Люди з перервами жили тут з VII по IV тисячоліття до нашої ери. Хірокитія являла собою обнесене кам'яними стінами село, а її населення не перевищувало 300-600 осіб. Люди жили в кам'яних будинках, які розташовувалися близько один до одного. В VI тисячолітті жителі з незрозумілих причин покинули село. Приблизно через 1,5 тисячоліття тут знову з'явилися люди, але в IV тисячолітті Хірокитію закинули остаточно.
В 2018 році археологам вдалося виявити на острові ще одне поселення, яке, мабуть, існувало паралельно з Хірокитією, в середині VII тисячоліття до нашої ери. У польовому сезоні 2019 роки дослідники знайшли в поселенні залишки кам'яних будівель, споруджених, за оцінками археологів, 8,4–7,6 тисяч років тому. Одне з них було побудовано з двох рядів каменів, його діаметр становив п'ять метрів. Поряд з великим будинком знаходилося кілька будівель поменше. Жителі поселення не вміли робити керамічний посуд, але виготовляли кам'яні посудини. Також археологи знайшли в селі кам'яні, в тому числі крем'яні знаряддя.
Раніше повідомлялося про те, що вчені розкрили таємницю зникнення цивілізації острова Пасхи. На думку вчених, загадкова цивілізація, яка залишила після себе безліч кам'яних бовванів, не могла зникнути в результаті військового конфлікту.