Якщо зимова Ялта досі асоціюється у вас із соловйовською «Ассою», це означає, що ви давно не були на знаменитому кримському курорті. Це за радянських років місто з грудня по березень було напівпустельним, напівтихим, напівсумовитим. Нині головна кримська оздоровниця взимку «відривається» не гірше від усяких там ніцц та інших закордонів. Досить лише сказати, що вже на початок грудня місця для зустрічі Нового року майже в усіх ресторанах заброньовані, а більшість готелів, санаторіїв і пансіонатів путівки на різдвяно-новорічні свята розпродали відсотків на 80. Але на Новий рік очікують, що заповнюваність оздоровниць сягне й ста. Причому ціни в санаторіях і готелях Південнобережжя в зимовий час розраховані і на людей із середнім достатком, і на школярів-студентів, і на вельми заможних громадян.
Навіщо ж їдуть до Ялти взимку?
Навчатися...
Чого навчатися? — спитаєте ви. Ну, наприклад, кататися на лижах і їздити на сноубордах. Так-так, це не обмовка, саме в Ялті можна навчитися того й іншого.
Для початку — географічно-метеорологічна довідка. Ялта має у своєму розпорядженні унікальний ландшафт: місто лежить у глибокій чаші, захищеній від вітрів. З трьох боків Ялту оточують Ай-Петрінські гори заввишки 1240 метрів над рівнем моря. Гори і море — усталена у світовій практиці туризму і звична вже й нашій публіці формула найкращого, найзмістовнішого і найздоровішого відпочинку. У той час як біля моря температура повітря може не опускатися нижче від
+15 °С і деякі сміливці наважуються навіть купатися та загоряти, на плато цілком можлива мінусова температура і сніг такої товщини, що саме час ставати на лижі і — вперед, за спортивними рекордами! Сніг на Ай-Петрі буває до півтора метра і лежить нерідко до середини квітня. Просто біля метеостанції з ялтинського в’їзду обладнано бугельний підйомник, схил — немає кращого для початківців. Нагорі — безконечні білі пагорби і поля. Простір — скільки поглядом можна охопити... Краса, та й годі. А повітря, повітря ж яке чисте! Про таке кажуть, що його можна пити.
Початок зими підкачав із морозною погодою. Хоча на плато сніг уже лежить, метеорологи обіцяють, що на Ай-Петрі можна буде відкривати лижний сезон наприкінці грудня.
Ті з відпочивальників, хто зовсім не вміє кататися на лижах, можуть не засмучуватися — у Ялті вас цього навчать. Гірськолижний клуб «Ялта» запропонує і спорядження напрокат — лижі, черевики, сноуборд. Вартість цілком прийнятна — від 15 (лижі) до 50 гривень (сноуборд) за добу. До послуг новачків інструктор — за додаткову плату. Зате майстер навчить кататися правильно, що дасть змогу уникнути травм.
На плато можна їхати взагалі порожняком: у гірськолижному клубі вам запропонують і сонцезахисні окуляри, і рукавички, й інші «супутні товари», без яких про гірськолижний спорт годі й думати.
Навіть дуже модні нині напрями екстремальних ігор та екстремального спорту доступні в гірському Криму початківцям — і наймолодшим, і літнім. Наприклад, такий вид спорту, як катання на санях, де особливих навичок не потрібно. Санки й усе, що на них схоже: пластикові щити, крижанки (пластмасове сидіння з однією ручкою спереду), шматки поліетилену та картону, автомобільні шини — це, звісно, наймасовіші «снаряди» для спуску засніженими горами у час візитів зими.
Щороку на плато Ай-Петрі влаштовують свята зими. Тут поряд із серйозними змаганнями, такими як лижні забіги та слаломи, туристам пропонують сімейно-розважальні — найвлучніший сніжкометальник, найекстравагантніші сани, найдовший «поїзд» із лижників.
Те, що зимовий відпочинок у Ялті затребуваний, показала минула зима. Тоді на новорічні свята на плато буквально вишикувалася черга з кількох тисяч машин з охочими відпочити саме там. Причому третина автомобілів була з російськими номерами, третина — з українськими, решта — Крим і Севастополь. Люди їхали з Росії з власними лижами, щоб покататися в ялтинських горах, і зимовим відпочинком у Ялті залишилися дуже задоволені.
Міська влада давно замислюється над тим, щоб зробити Ялту гірськолижним курортом. Протягом 2007 року буде розроблено техніко-економічні обґрунтування створення такого курорту. Із земель Ялтинського гірсько-лісового природного заповідника планується виділити близько 80 гектарів території на спорудження п’яти-шести трас із канатними дорогами та підйомниками, а також кількох готелів.
Поки ж на плато працюють три бугельні канатні дороги для підйому лижників, а добратися на лижню можна канатною дорогою Місхор—Ай-Петрі або ж гірською дорогою-серпантином. До речі, восени саме в цих горах проходили змагання на Кубок Європи «Ялта-ралі-2006», тож дорогу як слід відремонтували.
Ну і, звісно ж, є на плато й чудові домашні ресторанчики, і російські лазні, і фінські сауни — відпочивати тут можна з ранку до вечора, залишитися на ночівлю. Ну а якщо набридне — до теплої Ялти, вниз.
Правильно пити — теж наука
Зимовий відпочинок у Ялті цікавий іще й тим, що в гостей міста багато часу. Не треба квапитися, як улітку, на пляж займати місце під сонцем і до нестями хлюпатися в теплому морі. Тим більше що в більшості ялтинських пансіонатів і оздоровниць нині є така послуга, як басейн із підігрітою морською водою (його відвідання, зазвичай, входить у вартість путівки). Басейн мають «Времена года», «Ореанда», «Приморский парк», «Пальмира Палас». Є час на екскурсії — благо, Південний берег рясніє історичними визначними пам’ятками: Лівадійський і Воронцовський палаци, палац Олександра III, візитна картка ПБК — Ластівчине гніздо, Нікітський ботанічний сад із його цілорічним квітуванням, де зібрано рослини з усіх континентів.
При цьому цілком можна погодитися з думкою бувалих мандрівників: Крим позбавлений грандіозності та пафосу, тож об’їхати найкращі місця півострова можна буквально за один день. Відвідав одну визначну пам’ятку, два кроки вбік — і ти вже на іншому, не менш цікавому, об’єкті.
А ще взимку всі прибулі до Ялти просто-таки зобов’язані навчитися правильно... пити. Зимові екскурсії-дегустації на винзаводи в «Массандрі» і «Магарачі» стають рік-у-рік дедалі популярнішими. Тут бажаючим пропонують оцінити технологічну культуру виробництва, особисто познайомитися з виноробами, дізнатися про вікові традиції господарств. І, головне, — дістати смачне задоволення.
Туризм — це ж завжди переважно насичення інформацією, найчастіше міфічною. Задоволення ж від кримського вина — це настрій у компанії, цікава розмова, нові враження.
Туристам, зазвичай, пропонують продегустувати шість-вісім вин, починаючи з сухих і поступово переходячи до десертного. Підібрано їх таким чином, щоб розкрити або особливості історичної епохи, або яскраві риси історичних особистостей, або унікальні аромати природи районів, де вирощено відповідний виноград. Учасникам дегустацій екскурсоводи радять обов’язково записувати свої враження про вино, яке сподобалося найбільше, із зазначенням його виробника та року врожаю.
Таким чином, Крим для туриста — найліпший «навчальний майданчик» не лише в плані гірського туризму, слалому чи скелелазіння. Подібно до того, як спокійні й незвичайно різноманітні кримські гори для багатьох поколінь туристів слугують стартовим майданчиком перед штурмом Гімалаїв, Анд та іншої дальньої екзотики, так і виноробство Криму навчить правильно пити й отримувати від цього задоволення.
Адже у кримського виноробства свої традиції. Ще російські аристократи вимагали від виноробів півострова створювати аналоги всіх знаменитих і модних світових вин. Радянська система дуже своєрідно розвивала кримське виноробство: багато аналогів прославлених європейських марок створювалося зі значно меншими витратами. Причому до цього часу в Криму на елітні марки вин збереглися дуже доступні ціни. Винний туризм на Південному березі впевнено розвивається, а кожен відпочивальник вважає за свій обов’язок вивезти з сонячного півострова пляшечку місцевого вина.
Відпочиваючи — лікуватися
Зимовий відпочинок у Ялті — це насамперед здоров’я. Повітря напоєне пахощами фітонцидів кримських сосен і кипарисів, перемішане з випарами мінеральних солей моря, насичене йодом і озоном. У Приморському парку — бювет із лікувальною мінеральною водою. Гуляєш, дихаєш повітрям, п’єш збагачену мінеральними солями водичку — й оздоровлюєшся.
Але головне — у зимовий час у більшості пансіонатів ціни на лікувальні путівки значно нижчі. Приміром, пансіонат із медичним центром «Времена года» узимку пропонує курсівки від 7 до 14 днів на 30 відсотків дешевше, ніж улітку. Тут можна провести повне очищення організму, підлікувати захворювання опорно-рухового апарата, судинні, легеневі захворювання, пройти повне обстеження — і при цьому заощадити чималу суму. Медцентр працює і як поліклініка: приїжджаєш на відпочинок і, ніби мимохідь, отримуєш консультації всіх вузьких медичних спеціалістів, до яких маєш запитання.
Останнім часом туристи дедалі частіше згадують, що Ялта — це бальнеологічний курорт. І відпочинок із лікуванням набуває дедалі більшого попиту.
Зима — чудова можливість присвятити свій час SPA-процедурам. SPA-комплексів у Ялті кілька. Найповніший — SPA-комплекс «Приморский парк», у якому п’ять різновидів самих лише лазень: соляна, трав’яна, турецька, римська, фінська. Для любителів традиційної парильні — басейн із підігрітою морською водою в приміщенні і просто неба; для тих, хто віддає перевагу чомусь новенькому, — снігова кімната. Є й заспокійливі лазні — із відповідною «розслаблювальною» музикою, аромаоліями, травами.
Щомісяця у SPA-комплексі «Приморский парк» пропонують якусь нову процедуру. Хіт цього сезону — грязелікування на основі блакитної глини.
Фітнес-центр готелю «Ореанда» пропонує цілий комплекс оздоровчих, зміцнювальних і відновлювальних процедур. Тут до ваших послуг басейн із морською водою, підводною течією та водоспадом (басейн виходить вікнами на вічнозелений парк), гідромасажний SPA-басейн із температурою води +38 °С, турецька лазня з міні-басейном, льодогенератором, фонтанами, холодними водоспадами і душем Шарко. Поліпшити статуру і позбутися зайвої ваги допоможуть аквааеробіка, заняття в тренажерному залі, класична й апаратна косметологія, а солярій, масаж, косметичний салон і студія зачісок додадуть завершальних штрихів вашому оновленому образу. І не забудьте про «родзинку» готелю «Ореанда» — російську лазню прямо біля моря: що може бути кращим за поєднання свіжого морського повітря з пахощами березового віничка!
Найповніший спектр SPA-послуг у комплексі «Пальмира Палас». Трирівневий SPA-центр пропонує понад сотню різних процедур. Рівень перший — центр естетики з усіма видами косметології, рівень другий — комплекс лазневих культур (фінська сауна, російська лазня, турецька лазня-хамам), японські контрастні ванни, закритий басейн із морською водою, дитячий басейн; рівень третій — бальнеологія з використанням ванн Aquadelicia 3, Florencia and Boppart, комплексом процедур гідропатії (душ Шарко, циркулярний душ тощо), грязелікуванням. Можна також зануритися у ванни з шампанським, вином, пелюстками троянд... І ще багато чого випробувати приємного й корисного. Є навіть такий вид релаксації, як танцетерапія, а також єдиний у Криму сквош-клуб. І все це за сто метрів від моря, спуститися до якого можна панорамним ліфтом.
…Особливої популярності набули імператорські молочні ванни в поєднанні з пілінгом. Як радять спеціалісти, пілінги, очищення шкіри й різні омолоджувальні маски найкраще робити саме взимку, коли температура повітря на ялтинських вулицях від +5 до +10°С. Улітку після таких процедур людина потрапляє в спеку — і вони дещо втрачають свій ефект. Узимку ж немає навантаження на шкіру, і SPA-процедури дають найліпші результати.
…Крики чайок і пухнастий лапатий сніг, який падає на лапи-гілки тропічних пальм, безлюдна набережна і тихий смуток, розлитий у повітрі густим серпанком, — такою уявляють зимову Ялту ті, хто дивився свого часу фільм «Асса». Якби Сергій Соловйов знімав свою культову картину сьогодні, зимова Ялта була б зовсім інша: маленьке затишне європейське місто, котре іскриться і пропонує вибір відпочинку на будь-який смак — від вишукано-вибагливого до скромно-надійного, від екстремально-захопливого до пізнавально-заворожливого. З кожним роком Ялта наближається до своєї заповітної мрії — стати цілорічним курортом — дедалі ближче й ближче.