Хоча в нашій країні успішно працюють понад 700 соціальних підприємств, цей термін іще не прижився серед українців.
У відповідь на запитання "що таке соціальне підприємництво?" ви, ймовірно, почуєте, що це щось пов'язане з благодійністю чи волонтерством. Але це не зовсім так.
То чим займаються соціальні бізнесмени? Так само, як і традиційні підприємці, вони продають товари або послуги, наймають працівників і сплачують податки.
Але якщо головною метою бізнесу є прибуток, то соціальний підприємець прагне вирішити якусь важливу для суспільства проблему - зменшити негативний вплив людини на екологію, дати молоді роботу, викоренити дискримінацію, допомогти людям з обмеженнями чи особливостями. Наприклад, засновниці магазину OZERO вирішили зменшити кількість побутових відходів і знайшли альтернативу всім пластиковим предметам, які ми використовуємо щодня, а згодом відкрили власний шоу-рум екотоварів.
Хто цим займається
Соціальними підприємцями найчастіше стають люди, які самі зіткнулися з певною проблемою і вирішили присвятити життя її розв'язанню. "Спілкуючись із соціальними підприємцями, завжди відчуваєш, що їх щось об'єднує. Вони прагнуть зробити світ кращим, не можуть сидіти склавши руки і тому самі змінюють світ", - каже засновник Української соціальної академії Михайло Мельник.
Під час подій на Майдані організаторка ініціативи TacCat Олександра усвідомила, наскільки це важливо, щоб українці могли надавати першу допомогу. Її колега Людмила волонтерила в АТО, збирала сучасні аптечки для військових, але на фронті ними ніхто не вмів користуватися. Після повернення до Києва вони заснували ініціативу TacCat, і тепер на тренінгах навчають людей допомагати постраждалим до приїзду "швидкої" (зупиняти кровотечу, робити серцево-легеневу реанімацію) та використовувати сучасне спорядження .
Соціальне підприємство vs звичайний бізнес
Традиційні підприємства створюються задля отримання прибутку. Для соціального підприємства він теж важливий - його величина свідчить про успішність бізнесу, проте не є самоціллю. Найважливіше - розв'язати ту чи іншу проблему, адже саме для цього підприємство створюється.
Кожний підприємець обирає власну бізнес-модель, яка окупить видатки і допоможе вирішити обрану проблему. Наприклад, соціальний підприємець може віддавати частину прибутку на вирішення певної проблеми. Засновники туристичного бюро VseSvoe пропонують подорожі Україною. 10% від прибутку вони відраховують на догляд за історичними пам'ятками.
Якщо діяльність підприємства сама по собі вирішує якусь проблему, наприклад працевлаштування певної категорії людей, то весь прибуток спрямовується на розвиток підприємства. Цю модель також використовують і неприбуткові організації, бо вона дозволяє не залежати від донорів.
Часто соціальними підприємствами називають компанії, які мають власні соціальні програми, але це не завжди так. Якщо благодійність - не обов'язкова умова роботи компанії, і вона може в будь-який момент її припинити, цю компанію не можна назвати соціальним підприємством. А соціальні підприємці зазначають свою мету та відсоток прибутку, який вони планують на неї витрачати, в установчих документах.
Як цього можна навчитися
Попри відносну молодість українського соціального підприємництва, на ринку з'явилося чимало пропозицій. Чого, як і де вчитися, залежить від конкретних цілей. Це можуть бути окремі лекції, короткі курси чи ґрунтовніші програми, що передбачають роботу з менторами та пошук інвестицій. Їх, наприклад, проводять в Українській соціальній академії.
Якщо ви володієте англійською - завдання неабияк спрощується. Адже в Мережі можна знайти чимало лекцій, статей, онлайн-курсів або навіть отримати грант на навчання чи реалізацію своєї ідеї.
Як обрати сферу діяльності
Значною мірою сфера діяльності залежить від мети підприємця. За статистикою, більшість соціальних підприємців (67%) працюють у сфері послуг, адже цей тип бізнесу не потребує значних інвестицій. Ще 26% комбінують надання послуг та виробництво товарів, і тільки 7% щось виробляють - зазвичай це товари легкої промисловості та сувеніри.
Нерідко соціальні підприємці винаходять продукти й сервіси, яких раніше не було. Прикладом такої соціальної інновації є майстерня bobry.in.ua - місце, де кожен охочий може втілити свій найсміливіший інженерний чи дизайнерський задум. Резиденти майстерні заробляють продаючи виготовлені вироби, а частина прибутку від майстерні спрямовується на реалізацію соціальних проектів.
Як оформити соціальне підприємство
У нашій країні немає закону про соціальний бізнес. Тому кожен обирає ту форму організації роботи, яка йому здається зручнішою в межах чинного законодавства. В Україні серед соціальних підприємств переважають неприбуткові організації (60%). Ще 30% оформлені як бізнес, а 10% поєднують ці форми організації.
Проте в багатьох країнах Європи і США є закони й пільги для соціального бізнесу. Державі вигідно підтримувати такі ініціативи, адже їхня діяльність дозволяє скорочувати соціальні виплати. На сьогодні в Європі вже два мільйони соціальних підприємств - це приблизно 10% від усього бізнесу на континенті.
Попри всі перешкоди в соціального підприємництва є всі шанси стати новим трендом. Про це свідчить, зокрема, популярність етичних товарів - їх обирає 81% молоді. Це може свідчити про те, що ми нарешті перестали боятись узяти на себе відповідальність за своє майбутнє. Адже єдиний спосіб жити у світі, в якому ми будемо щасливими, - створити його самим. І соціальне підприємництво - чудовий спосіб реалізуватись у власній справі й зробити життя інших трохи кращим.