Як фізичній оптиці світло гасили

Поділитися
При слові «оптика» перше, що звичайно спадає на думку, це окуляри. Однак насправді фізична оптика ...

При слові «оптика» перше, що звичайно спадає на думку, це окуляри. Однак насправді фізична оптика — поняття незмірно ширше і складніше, і нині воно вривається до нас майже з кожної другої новини з наукового світу: там кристали виростили, там світло зупинили… Кілька років тому комісія США з науки взагалі дійшла висновку, що розвиток суспільства у ХХІ столітті визначатиметься саме розвитком оптики.

Мало хто з широкого загалу знає, що в Радянському Союзі вивчення нелінійних параметричних оптичних ефектів починалося з робіт нашого співвітчизника — львів’янина Ореста Влоха, нині директора Інституту фізичної оптики. Фізик, відкривач явища електрогірації, із суто «західняцькими» політичними поглядами (які й привели були його згодом у лави засновників Руху), він так і не став у СРСР академіком, а на захисті його дисертації навіть світло гасили: мовляв, ото нехай в темряві свої оптичні ефекти й показує.

— Звідки з’являються наукові відкриття? Кажуть, Менделєєву його таблиця наснилася…

— Чомусь люди думають, що то має обов’язково певне диво статися… Якщо людина працює в якомусь руслі, вона аналізує вже відомі речі, бачить прогалини та суперечності. І доходить висновку, що має існувати щось інше, щось більше…

У 1956 році, коли я був тільки студентом, мене забрали в Москву. Я тоді ходив більше в бібліотеку, ніж на танці, а вночі сидів у лабораторії. В результаті дійшов до таких речей, про які навіть не здогадувалися в ті часи. Розповідаю нашим викладачам, а вони не розуміють, про що я їм говорю — про якісь тензори, про зміну симетрії… От один викладач і запропонував: «Знаєш що, тобі треба їхати в Москву, в Інститут кристалографії…».

Як міг студент четвертого курсу поїхати не знаючи куди? Декан відмовляв мене: «Ви ж там пропадете, ви ж загинете»!

Та все ж таки я поїхав. На той час я вже випробував ці ефекти тут, щось там зібрав, маніпулював, паяв, виростив кристали… І директор інституту з порогу мені каже: «Завтра виступатимеш на семінарі». А на тому семінарі мені почали закидати: «Ось цього не може бути. Покажеш нам, що це справді так!». Показав. Результати дослідів опублікували, і то була перша стаття про електрооптичний ефект в кристалах.

Згодом у Львові я відкрив явище електрогірації. За радянських часів мені казали, що «цього не може бути тому, що не може бути», причому казали великі світила, академіки. Японці першими підтвердили, що є таке явище.

Мені п’ять років не давали можливості захистити докторську. На захисті кандидатської мені гасили світло. Коли я йшов в академію, пройшла команда «не пущать», оскільки тоді вже були відомі мої політичні погляди, я не приховував їх. У Москві я часто розмовляв українською мовою. Говорив, що не буде такого Радянського Союзу, яким він є, хоча і працював на його потенціал. Мене називали там «бандерівцем». Одного разу мені то набридло, і я кажу одному товаришу: «Я бандерівець, а ти власовець». Він мені: «Орест, да ты не обижайся, Бандера — он похлеще нас с тобой Маркса и Энгельса знал, великий был человек». Люди, які мали розум, не були зомбовані, нормально все сприймали.

Якби я був людиною, не потрібною тій державі, то мене би раз — і бувайте здорові. Але за допомогою моїх ідей можна було, наприклад, вимірювати відстань до Місяця з точністю до міліметра, і ще багато чого, і військові це відразу зрозуміли. Я бував на секретних заводах працював там, консультував.

Тільки у 80-му році мене пустили за кордон — відразу в Японію. Але то було вже тоді, коли вчений світ визнав моє відкриття.

— Над чим нині працює ваш Інститут фізичної оптики?

— Насамперед ми займаємося параметричною кристалооптикою. Це оптика різних середовищ, які під дією різних зовнішніх полів міняють свої властивості. А це вже дає інформацію про те, що робиться у тому середовищі.

А є такі речі, в яких фізична оптика може відіграти світоглядну роль. От, наприклад, є загальна теорія відносності Ейнштейна, яка пояснює, чому світло загинається там, де є велика гравітація. Згідно з нею, причиною цього явища є те, що простір там є начебто неплоским. А оптика показує, що це не повинно бути так. Що світло загинається за рахунок тих самих оптичних ефектів — параметричних. А це вже значить, що треба переглядати наше трактування космосу… От такі дослідження у нас сьогодні й ведуться, поки що теоретичні.

Є й інші речі — от, приміром, діагностика захворювань може здійснюватися оптичними методами. Цікавою проблемою, над якою працює інститут, є оптична томографія — з допомогою якої можна відразу визначити, що є в кожній найменшій точці того чи іншого середовища.

Ще один аспект фізичної оптики... Всі ми маємо в нашому організмі складні біологічні молекули, які перебувають у рідкому середовищі — наприклад, білки. Ті молекули, виявляється, можна впорядкувати так, щоб вони із рідкого стану перейшли у кристалічний. В таких біологічних кристалах зберігається інформація про організм, але якщо ми змінимо температуру, то цей кристал може перейти в іншу фазу… Отже, ми, крім параметричних ефектів — електрооптики, електрогірації, магнітооптики, магнітогірації, — займаємося і біологічними кристалами. Це є зовсім новий напрям — біооптика. Разом з науковцями з інших установ займається такими дослідженнями мій син Ростислав.

— Ваш син також пішов у фізику, а не, скажімо, в біологію чи медицину?

— Він бачив, що я роблю, наскільки я захоплений своєю роботою. І, напевно, це йому передалося. Оскільки мама в нього — медик, він захоплювався медициною. Ставши фізиком, почав цікавитися тією медициною, яка може бути пов’язана з фізикою. Так у нас в інституті з’явилася біологічна тематика. І нині ведуться серйозні наукові роботи на кошти з фонду державного фінансування.

А взагалі ми виживаємо за рахунок грантів на міжнародному рівні. Багато ідей ми не можемо реалізувати — кадрів не вистачає. От, приміром, була дуже цікава ідея вивчення руху земної кори. До нас підключилися дослідники з країн із складними сейсмічними умовами. З Вірменії, Японії... Та ми побачили, що не вистачає людей для такої серйозної роботи. Звичайно, підростають нові фахівці, але життя їх примушує їхати десь на заробітки…

Сьогодні наш інститут — це загалом молодь. Також за тематикою інституту працює 16 докторів наук, 21 кандидат. Є своя рада із захисту докторських і кандидатських дисертацій з оптики і лазерної фізики. Ми видаємо англомовний міжнародний «Український журнал фізичної оптики». Спочатку видавали на власні гроші, потім на гранти. З авторів не беремо грошей — але і не платимо. В науці, на жаль, люди часто подають як нові свої результати 20-літньої давності. Але в нашому журналі таке не проходить: мусить бути новий оригінальний результат.

— Нещодавно на організованій НАТО конференції ваш син виступав із доповіддю про магнітогірацію, і, наскільки я знаю, деякі фізики ставилися до того явища так само скептично, як і раніше до вашого відкриття…

— То є ціла історія. Ще після того, як я відкрив електрогірацію, виникло питання про можливість магнітогірації, тобто аналогічного явища, але не в електричному, а в магнітному полі. І перші досліди я поставив, і справді цей ефект спостерігався.… але ця ідея зазнала нищівних ударів.

Уже згодом, коли син захистив докторську дисертацію, ми повернулися до цієї проблеми. І дослідили, що при певних умовах поглинання світла магнітогірація є, і нічого не вдієш. То є також новий ефект. Але тепер уже нема тієї системи реєстрації наукових відкриттів, яка була в Радянському Союзі. На Заході важливо те, хто першим відкриття опублікував. І людина як учений визначається не кількістю папірців з печатками, а передусім публікаціями та їх якістю.

— В останні роки премії з фізики присуджуються за відкриття, зроблені у 70—80-х роках. Чи свідчить це про певну кризу в фізиці?

— Коли говорити про фундаментальні дослідження, що відкривають якісь нові можливості, то, напевно, воно так і є. Так і з оптикою… На багатьох конференціях, де я бував, справді останнім часом фундаментальних речей не чути. От на стику наук можна знайти страшенні прогалини — неоране наукове поле. А те, що було досягнуто раніше в галузі фундаментальних наук — це здебільшого йде в технології, в промисловість. В Японії, наприклад, ми ще не виступали зі своїми доповідями, до нас уже прийшли китайці, японці. І їх цікавили не явища та ефекти, а наші кристали. Тобто, це є вже комерційна діяльність…

Отже, якщо розглядати долю науки, то ви маєте рацію. Але це світове явище: фундаментальні науки занепадають.

— Ви були одним із засновників Руху, згодом депутатом Верховної Ради… Чому ви пішли з політики?

— Мене багато людей про це питали, казали, що я не повинен був іти. Але було багато таких факторів, з якими я не міг змиритися. Можливо, я був занадто ідеалізовано вихований.

Колись, незважаючи на те, що мені погрожували, я йшов у політику, бо знав, що то є важливіше, ніж наука, на певний час я навіть був відійшов від науки. Але політика дуже брудна. Рух розвалили — таку потужну організацію…

Теперішні процеси очистять націю від таких брудних речей, я переконаний в тому. Ми скинули страх, коли засновували Рух. Тоді прийшов новий страх — уже перед власною владою. Але народ таки підвівся з колін.

* Електрогірація — виникнення чи зміна оптичної активності у кристалах під дією електричного поля.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі