Звільнення гірше від розлучення
Виявляється, втрата роботи завдає людині такої травми, з якою не може порівнятися навіть розлучення або смерть близької людини. Такого висновку дійшли вчені-економісти в ході багаторічних досліджень.
Група науковців із університетів США та Франції відстежувала емоційний стан і коливання настрою учасників під дією різних стресових ситуацій. Результати дослідження, в якому взяли участь понад 24 тисячі чоловік, виявилися дуже несподіваними. З’ясувалося, що людина, котра хоч один раз пройшла через звільнення, уже до кінця не оговтається від отриманого стресу. Стан безробіття назавжди залишає слід у психіці людини, і вона вже ніколи не зможе набути того рівня душевного спокою й відчуття щастя, які їй були властиві раніше, навіть якщо невдовзі знову отримає роботу.
«Втрата роботи, навіть на нетривалий час, позначається на всьому подальшому житті й діє на психіку більш руйнівно, ніж розлучення чи вдівство, — каже доктор Яніс Георгеліс, викладач кафедри економіки праці в Брунельському університеті. — Безробіття — не прикрий побічний продукт економічних змін. Воно може стати серйозним руйнівним чинником для майбутнього розвитку ринку праці».
Є формула втоми!
Тепер утому можна підрахувати за математичною формулою і при цьому з’ясувати, коли протягом дня людина відчуватиме найбільший спад сил.
Формула така: CDA + CT + KF = TMT, де ТМТ — час, коли людина найбільше відчуває втому.
CDA — індекс, побудований на природних біоритмах, CT — часовий період біологічних ритмів людини, а KF — індекс, який відбиває брак сну чи перебір алкоголю та інші, скажемо так, «подразнювальні» чинники.
Формула дає можливість людині підрахувати, коли вона відчуватиме найсильнішу втому. За словами дослідників, це дуже зручно для планування свого дня.
«Втома — реальність, із якою зіштовхуються багато людей, котрі намагаються поєднати роботу, сімейне життя і спілкування з друзями», — каже Пол Джексон, директор Awake.
Однак Ніл Стенлі з Товариства сну Британії каже, що все значно простіше: аби менше відчувати втому вдень, потрібно достатньо спати вночі. Головне — встановити правильний режим сну й активної діяльності. «Якщо ви підлаштуєтеся під правильний ритм, ваш організм отримуватиме максимум зі сну — спатимете ви шість чи вісім годин», — вважає вчений.
Чи потрібна жінкам вірність?
Виявляється, 30-річні жадають від чоловіка абсолютної вірності вчетверо частіше, ніж уже навчені життєвим досвідом жінки. Дослідження на цю тему недавно провели американські соціологи. Запитання було сформульоване так: «Чи розірвете ви стосунки з чоловіком, дізнавшись, що він вам зрадив?» У віковій групі до 30 років позитивну відповідь дали 44% жінок. Після 40 років таких було усього 28%, а після 60 — лише 11%. Певне, життєвий досвід підказує жінкам, що зрада — це далеко не кінець світу, а моногамний чоловік — істота практично реліктова. Чоловіки зраджують — факт, але найчастіше це лише фізична зрада, яка не стосується духовного зв’язку з вами.
Нещасливі переможці?..
Переможці лотерей і всі ті, хто одержує гроші, не заробляючи їх власною працею, відчувають значно менше задоволення, аніж ті, хто заробляє сам. Про це свідчать показники діяльності центру задоволення в мозку (стріатуму) у двох груп добровольців. Перша заробляла гроші, граючи в нескладну комп’ютерну гру, друга одержувала їх просто так. Члени першої групи відчували більше збудження, аніж ті, хто не робив нічого.
З допомогою функціонального магнітного резонансу вчені з університету Еморі (США) показали, що деякі мозкові центри активізувалися щоразу, коли учасник експерименту одержував гроші. Однак стріатум був задіяний тільки тоді, коли випробовуваному довелося за ці гроші попрацювати.