ВІТАМІНИ ЗДОРОВ’Я ТА ДОВГОЛІТТЯ

Поділитися
Несприятлива екологічна ситуація, наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, постійні стреси, неправильне харчування — усе це призводить до зниження імунітету...

Несприятлива екологічна ситуація, наслідки аварії на Чорнобильській АЕС, постійні стреси, неправильне харчування — усе це призводить до зниження імунітету. Відповідно наш організм стає більш сприйнятливим до різноманітних інфекцій, загострюються хронічні захворювання, нас не залишає стан ослабленості, сонливості. Це ознаки авітамінозу. За статистичними даними, менше 3% українців регулярно вживають вітаміни, на відміну від педантичних у цьому плані американців.

Ми часто перебуваємо під величезним впливом реклами. Кому ж не хочеться стати стрункою і вродливою? Особливо, якщо Лариса Доліна з екрана довірчо повідомляє, що саме допоможе вам стати надзвичайно привабливою. Нестаріюча Наталія Фатєєва стверджує, що завдяки деяким вітамінам уся її сім’я перебуває в хронічно доброму здоров’ї. А дивлячись на рухливу, квітучу Ірину Мірошниченко, хочеться відразу побігти в найближчу аптеку по рекламовані нею вітаміни. Нам постійно пропонують «чарівні» заморські біодобавки. Як розібратися в цьому морі корисних і не дуже препаратів? Одній людині вони в кращому разі допоможуть, а іншій можуть і нашкодити. Адже реклама не враховує особливостей організму кожного індивідуума.

У конференц-залі виставочного центру «АККО Інтернешнл» відбувся «круглий стіл» на тему «Вітаміни і здоров’я», організований медичним інтернет-виданням «Лікар-інфо».

Професор І.Козярін, завідувач кафедрою гігієни харчування Київської медичної академії післядипломної освіти (КМАПО) ім. П.Л.Шупика, зробив акцент на ролі вітамінів у збереженні здоров’я. На сьогодні відомо близько 20 сполук, які відносяться до вітамінів, а для 11 найбільше вивчених розроблено фізіологічні норми. Крім авітамінозу, гіпо- та гіпервітамінозу відомий синдром еколого-фахової залежності, коли людина і не хвора, але й дужою її назвати не можна. Клінічні дослідження ніяких захворювань не виявляють, але людина почувається кепсько. Це насамперед пов’язано з неповноцінним раціоном, споживанням рафінованих продуктів: цукру, соняшникової олії.

По-перше, далеко не кожний може дозволити собі регулярно купувати фрукти, овочі, рибу та м’ясо. Багатьом доводиться, затягнувши пасок, сидіти на макаронних виробах і картоплі. А, по-друге, усе, що корисно, найчастіше несмачно. Скажімо, якщо поставити нас перед вибором — морська капуста чи ковбаса салямі, гадаю, більшість усе ж віддадуть перевагу другому продукту.

Для профілактики слід уживати вітамінні комплекси і дотримуватися раціонального харчування. Вже після розпаду Радянського Союзу, 1999 року, в Україні з’явилися свої національні норми потреб у вітамінах при певних енерговитратах. При цьому враховується, у яких кліматичних умовах живе людина, її вік, стать, побутові умови. Потреба у вітамінах збільшується при недостатній інсоляції, переохолодженні, а також при напруженій розумовій та фізичній роботі. У раціоні харчування жителів України спостерігається розбалансованість, найбільше бракує вітамінів: С — до 80%, групи В — 40—80% й інших 20—30% без градації за віковими категоріями.

У своєму виступі професор П.Карпенко, головний дієтолог МОЗ України, наголосив, що людина має споживати за добу близько 600 речовин. Ця величина вимагає від дієтологів урізноманітнити продукти харчування в раціоні. Але ще ніхто з учених Всесвітньої організації охорони здоров’я не розробив раціон, який підходив би людині на всі випадки життя. Не існує такого раціону.

Кожен продукт несе певну інформацію залежно від свого хімічного складу. Що більш інформативний продукт, то краще організм справлятиметься із хворобами.

Щоб максимально зберегти вітаміни і мікроелементи при приготуванні їжі, варто скоротити час теплової обробки і контакт продуктів із металевим посудом, оскільки при цьому найчастіше руйнується вітамін С. А також зменшити час механічної обробки, оскільки із соком продукти втрачають силу-силенну поживних речовин. Приміром, при приготуванні картоплю рекомендується занурювати не в холодну воду, а в гарячу, при цьому зберігається 20% вітаміну С, вважає О.Григоренко, доцент Київського національного торгово-економічного університету.

Італійські вчені, котрі проводили дослідження в Західній Європі, заявляють, що зараз продукти харчування за своїм хімічним складом уже не ті, що були навіть 50 років тому. Це пов’язано з екологічною ситуацією. Тому для надолуження вітамінів використовуються різноманітні вітамінні добавки, яким останнім часом приділяється дуже багато уваги. Однак їх слід вживати лише за рекомендацією лікаря, оскільки можуть виникнути ускладнення.

Межа між біоактивними добавками (БАДами) і лікарськими препаратами — дуже тонка. Лікарські препарати проходять силу-силенну токсикологічних, фармакологічних і клінічних досліджень, а БАДи, минаючи цю складну систему, швидко надходять у продаж. У країнах СНД академічні інститути, кафедри, клініки, що займалися розробкою комплексних препаратів, довели їх практично до останніх етапів, але через відсутність коштів на реєстрацію їх реєстрували як БАДи. Проблема в тім, що в компетенцію Фармакологічного комітету входять лише лікарські препарати. Тоді виникає запитання: у чийому віданні біодобавки? Воно досі не регламентоване.

Про роль вітамінно-мінеральних комплексів у профілактиці захворювань людей похилого віку розповіла Л.Купраш, керівник групи епідеміологічної фармакології Інституту геронтології АМН України. Проблема підвищеного старіння організму характерна для всього світу, біологічний вік випереджає паспортний. Вітаміни відіграють величезну роль у попередженні передчасного старіння. Вони здатні уповільнити процеси старіння, усунути зміни в організмі, що виникають під впливом несприятливих екологічних чинників. Однак призначення великих доз окремо узятих вітамінів може викликати вітамінний дисбаланс і негативні зрушення в організмі. До прийому вітамінних комплексів потрібно підходити з великою обережністю, адже іноді вони містять дози, що перевищують у десятки разів добові потреби організму. В Україні випускаються препарати, що підтвердили свою ефективність як геропротектори, такі, як «Квадевіт», «Декамевіт» і «Вітам». Їх призначають курсами в 2—3 тижні на квартал.

Вітамінні комплекси використовуються для лікарської терапії старших вікових груп як засіб, що знижує токсичність лікарської терапії, поліпшує функціонування систем виведення ліків. Однак, за даними ВООЗ, 10% хворих, які отримують ліки, мають різноманітні токсичні ускладнення при правильно призначених препаратах, а з віком ці процеси ускладнюються.

Не варто забувати, що висока ціна вітамінного комплексу й активна реклама не завжди гарантують високу якість, оскільки всі вітаміни, іноземні вони чи вітчизняні, виробляються з одних і тих же вітамінних субстанцій. Для сучасної людини, котра серйозно ставиться до свого здоров’я, цілком достатньо купувати не універсальні, а спеціалізовані вітаміни — для чоловіка, для жінки, для дитини. У майбутньому передбачається поява цілого ряду продуктів, збагачених вітамінами за допомогою біотехнологій. Тоді, можливо, відпаде необхідність вживати вітаміни у вигляді таблеток і сиропів. Добре було б дожити до того часу!

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі