Щодня з нами відбувається щось нове. Щодня ми приходимо в новий світ, який істотно змінився порівняно з днем учорашнім.
Але основна зміна в ньому лежить у сфері трансформації самої людини. Колись людство зробило ривок, і на сцену історії вийшла Людина прямоходяча. Сьогодні ми бачимо таку ж революційну зміну, коли на сцену виходить, умовно кажучи, Людина розслаблена, з її власним середовищем проживання у вигляді не роботи, а дозвілля, бо якщо перший типаж людини формувала праця, то тепер її формує відпочинок. З цієї причини вона й живе у світі телесеріалів, відеоігор, соцмедіа тощо. Зародки цього ми бачили і в минулому, коли людина сиділа перед телевізором з пивом і дивилася футбол, уболіваючи за "Динамо". І була щаслива як ніхто, навіть не будучи будівником комунізму.
Поринання у сферу дозвілля як основну для людини розслабленої має наслідком падіння рівня IQ, що фіксується нині в розвинених країнах. Середній IQ країни прямо пов'язаний з економічним зростанням та інноваціями. Спочатку це падіння намагалися пояснити припливом іммігрантів або високою народжуваністю в бідних сім'ях. Але потім виявили, що діти батьків з високим IQ теж народжуються зі зменшенням цього рівня.
До речі, раніше IQ зростав на 3% кожне десятиліття. А тепер, паралельно цьому падінню, фіксується й зменшення кількості виданих патентів на нові винаходи. Однією з причин того, що людство стає біднішим на розум, називають зміни середовища й падіння освітніх стандартів. Щоправда, стандарти можуть знижуватися й через те, що людина втратила здатність вчитися, концентрувати свою увагу тощо. І в принципі високі результати в навчанні можуть мати серйозні наслідки через перенапругу. Наприклад, для студентів московського фізтеху, відомого якістю своєї освіти, характерний високий рівень суїцидів і звернень до психіатрів. Серйозне навчання має серйозні наслідки як у плані позитиву, так і в плані негативу.
Сучасні технологічні зміни також внесли свої корективи. Ми все тепер можемо знайти в Інтернеті, і це занижує наш інтерес до запам'ятовування інформації. Гугл перемагає книгу. Загалом людина сьогодні не здобуває знання, а отримує їх готовими, що є двома зовсім різними процесами. В одному треба думати, в іншому користуватися готовим.
І тут теж є свої наслідки, коли понад 90% інформації до дітей надходить через зір, при цьому знижується сприйняття інформації на слух і за допомогою писемної мови. Тепер вони не можуть переводити її в зорові образи.
У дітей збіднена уява, оскільки все навколо працює проти дитини. Наприклад, образи з книжок у минулому треба було уявляти самим, а образи з телесеріалу мають плоть і кров, причому досить яскраву: від "Гри престолів" до "Свинки Пеппи". Діти, які позбавлені уяви і проводять біля екранів увесь свій час, уже є нашим сьогоденням. Вони мовчать, втупившись в екрани, не потребуючи нічого інтелектуального. Можливо, що поширення менш інтелектуального типу роботи також спрацювало на падіння інтелекту, що відбувається в найрозвиненіших індустріально країнах.
Імовірно, у майбутньому людині зможуть заблокувати саму можливість уявляти у своїй голові те, що заборонено. Вона існуватиме в рамках суворих обмежень не тільки фізичного, а й інформаційного і віртуального просторів. Вона не тільки не зможе бачити заборонене, але навіть уявляти його собі. Нова пропаганда змусить її бачити навколо тільки хороше. Вона стане найбільшим любителем гламуру за всю історію існування людства.
У людини відбувається падіння не тільки розумових, а й фізичних сил. Сила кісток рук молодих чоловіків за останні 30 років зменшилася на 20%. Сьогодні це 49 кг, а 1985-го було 58,5 кг. Сучасна дитина долає відстань в 1,6 км на 90 секунд довше, ніж це було 1975-го.
Людство ніби відсапується від перегонів, які мало в період холодної війни, наприклад, коли всі ресурси були спрямовані на одну єдину мету - убити противника і вижити самому. Тоді всі зусилля не тільки військових, а й освіти, і науки були спрямовані на створення дедалі досконалішої зброї для знищення свого потенційного ворога.
Ще однією виразною ознакою початку деградації є перенесення багатьох ментальних функцій, які в минулому виконувала людина, на технічні засоби. У результаті людина втрачає ментальні навички, які становили основу її виживання і, зокрема, психологічні особливості. Коли сьогодні людина, зіщулившись від страху в кріслі, дивиться трилер, вона програє свої старі вміння, які колись рятували її від ворогів. І комфортне крісло стає її призом у сутичці з міфічним ворогом.
Розвиток інформаційно-комунікативних технологій починає трансформувати повсякденне життя людей. Нинішні діти менш щасливі, ніж раніше. Рівень щастя вищий при найменшій кількості годин біля екрана. Найнижчий він у тих, хто сидить біля диджитальних медіа більше за інших. Звідси зростання кількості суїцидів у дітей, що особливо проявилося в дівчаток.
Цікаво, що не тільки соціалізм свого часу, а й сьогоднішній капіталізм зупинився в розвитку і не виконує своєї обіцянки, що кожне наступне покоління житиме матеріально краще. Міленіали, приміром, живуть гірше, ніж покоління їхніх батьків.
Ба більше, ми потрапили у період сильної невизначеності. Британське міністерство оборони активно вивчає ситуації своїх дій в умовах невизначеності. Військові бачать перед собою таке завдання: "Формувати стабільний світ, діючи на зменшення можливих ризиків, що впливають на Велику Британію або її інтереси за кордоном, застосовуючи наші інструменти сили і впливу для формування глобального середовища й перехоплюючи потенційні ризики при їх виникненні". І цей текст підписаний прем'єр-міністром!
Військові не тільки вивчають фантастику, щоб побачити майбутнє першими, а й самі пишуть фантастику. Наприклад, американський полковник, переможець цього року, написав свій текст про майбутні проривні технології, штучний інтелект, роботів і доповнену реальність. На майбутнє спрямовано всі інтереси держави й суспільства.
Для всіх цих змін потрібні нові типажі людини, здатної сьогодні побачити те, що тільки очікується. Потрібно вивчати інші предмети, які можуть подужати інші типи студентів. Ми ж поки що продукуємо освіту, яка дуже була потрібна, але вчора.
Оскільки в результаті ми стаємо менш емоційно задоволеними своїм життям, то, як наслідок, нам і потрібні штучні емоції, що їх дають серіали, відеоігри та інші "замінники життя". Вони створюють підключення до керованих емоцій. Як виявилося, люди готові платити не тільки за те, щоб їх налякали, а й за те, щоб відчути лють, а не тільки страх. Усе це дало сплеск бізнес-моделі телесеріалів, реалізованих через стримінг.
Велика кількість людей, які отримали право на різноманітність поведінки, одразу розглядаються державою як потенційні порушники. Китай реалізував це у сфері відстеження поведінки, США - у передбаченні потенційних порушників шляхом прогнозних поліцейських дій, що дозволяє концентрувати зусилля на потенційно небезпечних дільницях. І останнє, як показує перший досвід застосування, не менш небезпечне для громадян. Цікаво, що і китайський, і американський варіанти управління соціумом за допомогою максимального спостереження були вже показані у фантастиці й серіалах, починаючи з "Чорного дзеркала".
Якщо людина живе у світі штучних емоцій, то ними ми також можемо пояснити результати президентських виборів. Гнів і роздратування як інструмент боротьби із загрозами вписані в наш мозок мільйони років тому. На груповому рівні в гніві ми думаємо більш негативно, ми налаштовані проти інших, звинувачуючи їх, а не саму ситуацію. У роздратуванні ми шукаємо тих, кого можемо звинуватити. І наші 25% проти 73%, що звинувачують у всьому одне одного, яскраво це ілюструють.
Американські психологи, наприклад, виявили, що люди більше підтримували Б.Клінтона, коли він гнівався з приводу скандалу з Монікою Левінскі, ніж коли виглядав засмученим. Гнів під час перемовин також веде до перемоги, оскільки люди прагнуть приєднатися до домінуючої позиції. Щоправда, це стосується чоловічого гніву, жіночий сприймається не так прихильно. Люди приписують більше влади й більший статус тому, хто виражає гнів, а не тому, хто виражає сум.
У випадку наших виборів ледь приховуваний гнів був у Порошенка, коли він слухав Зеленського на стадіоні. Але тут люди проголосували проти статусного Порошенка на користь нестатусного Зеленського, оскільки джерело своїх бід вони вбачали у Порошенкові. Тобто страхи перед тим, що може не вийти в Зеленського, перебороли роздратування від того, що вийшло у Порошенка.
Падіння інтелектуального рівня людства свідчить про те, що воно не хоче нових звершень, а готове вирушити у відпустку, хоче трохи перепочити. І це збіглося з розквітом інформаційних технологій, які породили комфортне життя в інформаційному й віртуальному просторах. Людство одночасно готують до нового існування, коли більшу частину робочих місць віддадуть роботам, а люди отримуватимуть постійні "допомоги". Експерименти з таким варіантом доходу вже апробовано в низці країн. А різні види екранів - великі й маленькі - дозволять мирно посадити всіх непотрібних громадян у крісла. Так в історії людства відбудеться черговий перехід у розвитку - Людина прямоходяча, яка піднялася з чотирьох лап на дві ноги, стане Людиною в кріслі сидячою. А для підтримання всього світового господарства в робочому стані треба буде не більше 10% населення. Темою ж поодиноких розмов між громадянами будуть нові й нові сезони "Гри престолів"...