Весна: цвітіння і запахи...

Поділитися
Поринути в чарівний світ ароматів мене спонукала випадково підслухана розмова. Нахилившись до ві...

Поринути в чарівний світ ароматів мене спонукала випадково підслухана розмова. Нахилившись до віконця в аптеці, молода жінка з надією попросила: «Дайте щось для найменших, йому місяць!» Фармацевт був категоричним: «У такому віці нічого не можна! Звертайтеся до лікаря...»

Була субота, дільничний, напевно, не приймав, а маля нездужало... Черга в аптеці пожвавилася: ліки нині одне лікують, інше — калічать, як їх давати немовлятам? Хтось порадив: «Додайте в гарячу воду краплю лавандової олії і поставте миску біля ліжечка, чудово лікує від застуди!» Порадника несподівано підтримали працівники аптеки — ефірні олії можна застосовувати від самого народження дитини...

Що ж то за чарівна наука — ароматерапія, з допомогою якої можна лікувати навіть новонароджених, вагітних жінок і людей, які страждають на хворобу століття — алергію?

На думку вчених, людина сприймає світ з допомогою нюху лише на 2%, 90% сприйняття відбувається за рахунок органів зору і 5% — за рахунок органів слуху. Проте нюх має величезне значення для людини: центри, відповідальні за нюх, знаходяться в головному мозку поруч із центрами, які управляють емоціями. А оскільки сучасна медицина відносить усі захворювання до розряду психосоматичних (пов’язаних із центральною нервовою системою), запахи можуть мати цілющий вплив на емоційне тло і лікувати безліч хвороб.

Нюх впливає на перебіг фізіологічних процесів в організмі. Наприклад, запах трояндової олії підвищує температуру шкіри і знижує як артеріальний тиск, так і частоту пульсу, а запах оцтової кислоти дає зворотний ефект. М’ятна і трояндова ефірні олії знижують інтенсивність газообміну, а запах мускусу — підвищує.

Несприятлива екологія і віддалення людини від природи притупили наш нюх, і лише у новонароджених дітей він дуже чутливий — такий, як у наших пращурів. Тому гострі неприємні запахи немовлятам протипоказані, а методи ароматерапії для них — найбільш ефективні...

Від єгипетських пірамід — до кримських розаріїв

Перші ефірні олії, відповідно до даних археологічних розкопок, були отримані з рослин близько 5000 років тому. Завдяки антисептичним властивостям їх застосовували під час бальзамування тіл у Єгипті, Індії та Китаї. А ще, оскільки холодильників тоді у людства не було, олії використовували для приготування і збереження їжі. Під час будівництва пірамід у Стародавньому Єгипті рабам як профілактичний засіб від епідемій давали часник.

Одним із перших ароматерапевтів можна вважати Гіппократа: він рекомендував хворим на туберкульоз перебування в сосновому лісі, а коли в Афінах почалася епідемія чуми, закликав населення спалювати ароматні рослини на перетині вулиць.

Відомо, що в Стародавньому Римі діти носили мішечки з камфорою для захисту від хвороб. Застосовував методи ароматерапії і Авіценна: у його трактатах описується використання пелюсток троянди і лаванди з лікувальною метою.

У XIX столітті у Франції була науково обгрунтована протитуберкульозна дія ефірної олії лаванди, а в Лондонській фармакопеї 1863 року зазначено, що настоянка з розмарину, так звана «вода королеви Угорщини», може застосовуватися проти всіх застудних захворювань.

Тривалий час ефірні олії (так звані «пахощі») залишалися привілеєм королів і багатих людей. Вони цінувалися дорожче за золото, оскільки процес їхнього виготовлення з рослин був дуже складним і кропітким.

Французький хімік-дослідник Р.Гаттефоссе, котрий вперше запропонував термін «ароматерапія», застосовував під час Першої світової війни ефірні олії лаванди, ромашки, чебрецю і лимона для лікування поранених. Ті самі препарати під час Другої світової війни використовував Ж.Вальне для дезинфекції лікарень.

У 1930-ті роки російський науковець Б.Токін створив нове вчення про фітонциди — леткі речовини, які виділяються рослинами і можуть вбивати і пригнічувати ріст вірусів, бактерій та інших хвороботворних організмів. Під дією фітонцидів у повітрі зростає концентрація легких негативних іонів, які позитивно впливають на людину: сприяють осіданню часток пилу і зменшують електричний показник забруднення повітря. Фітон­циди поставляють речовини, які зумовлюють аромат і свіжість повітря, що позитивно впливає на емоційний стан дітей.

— Нині існує багато фармакологічних препаратів, але трапляється, їхнє застосування неможливе через побічні ефекти, — розповідає доктор медичних наук, лауреат Державної премії України, професор Інституту педіатрії, акушерства і гінекології Академії медичних наук України Володимир Лапшин, — наприклад, під час лікування вагітних жінок або новонароджених дітей. І тут на допомогу приходить ароматерапія. Сьогодні в багатьох пологових будинках для профілактики інфікування використовують різні ароматні суміші, адже багато олій мають антибактеріальну і бактеріостатичну дію. Застосування ефірних олій евкаліпту, лаванди, ромашки, троянди й кропу дозволяється з раннього віку. Чим старша дитина, тим більше розширюється перелік безпечних для неї ефірних олій. Збагачення повітря леткими фітонцидами корисне в дитячих закладах — спальнях, ігрових кімнатах і класах. Проводять ароматизацію кожні п’ять-шість годин спільного перебування дітей у колективі.

У нашому інституті є кабінет фітотерапії, де можна дістати консультацію кваліфікованого ароматерапевта. Тут виготовляються різні суміші і фітопрепарати з лікарських трав. У кабінеті психологічного розвантаження нарівні з тренінгами для вагітних жінок використовуються методи ароматерапії. За направленням консультативних поліклінік до нас приїжджають з усієї України, черг на лікування немає — нині в інституті 200 ліжок для дітей і 300 для жінок із новонародженими...

Відчути на собі цілющу дію ароматів можна не лише в лікаря: у Криму збереглися санаторії, де ці методи застосовуються для оздоровлення курортників.

Ялтинський Інститут фізичних методів лікування і кліматології ім. Сєченова широко використовує ароматерапію, базуючись на механізмах дії рослин, які ростуть у Криму, а спеціалісти Інституту педіатрії, акушерства і гінекології тісно співпрацюють у цьому напрямі з підрозділом НАН України — Нікітським ботанічним садом...

Парфуми від Афродити

Ароматерапія слугує жінкам і як засіб привабливості. Ефірні олії входять до складу багатьох виробів парфумерної промисловості.

Учені називають речовини, які приваблюють до себе, атрактантами, а відразливі — рипілентами. Одним із різновидів атрактантів є афродизіакальні ефірні олії, які підвищують сексуальну привабливість людини. Вони використовуються з глибокої давнини і входять до складу всіх сучасних парфумів.

Використовують ефірні олії й у популярних нині фітнес-клубах.

— Справжній ароматерапевт добирає індивідуальну композицію ефірних олій, у нього таких композицій може бути 40—50 і вони складаються, як парфуми, — коментує Володимир Лапшин. — Ефірні олії — дорога продукція, що потребує ідеальної сировини, вони не бувають дешевими. Але для ароматерапії їх багато не треба — достатньо однієї або двох крапель. Іноді в парфумерній продукції використовуються не чисті олії, а віддушки, але їх у жодному разі не можна застосовувати для інгаляцій. Крим­ські олії більше підходять для ванн і профілактичних цілей, а для лікувальних — професіональні ефірні олії відомих зарубіжних виробників, наприклад, голландських чи іспанських. Багато фірм, подібних до чеської, продукцією якої ми користуємося в кабінеті ароматерапії, не випускають своїх олій, а збирають їх по усьому світі, виготовляючи потім лікувальні препарати. Найкраща лаванда, скажімо, росте у Франції, а троянди — у Болгарії...

Як правильно вибрати ефірну олію? Адже їх розмаїття воістину велике?

Учені підрахували: нині на Землі росте близько 3 тис. видів ефіроолійних рослин, які щорічно виділяють в атмосферу 175 млн. тонн ефірних олій. Один гектар ялівцевого лісу виділяє щодоби до 30 кг, хвойного — до 5 кг, листяного — до 2 кг летких органічних речовин. Сьогодні у світі відомо близько 200 різних ефірних олій, які при правильному використанні забезпечують високу ефективність і не мають побічної дії. Кількість компонентів у ефірній олії однієї рослини може досягати сотні видів, тому їх не можна синтезувати штучно. Наприклад, в олії троянди міститься до 500 компонентів...

Йдучи до магазину чи аптеки, треба пам’ятати: ефірні олії повинні бути абсолютно натуральними, не містити консервантів і хімічних носіїв токсичних речовин, мати сертифікат якості із зазначенням хімічного складу, а також інформації про виробника і термін придатності.

Що ж відбувається насправді?

Вирушивши по ефірну олію, я виявила, що в більшості мережевих косметичних магазинів, наприклад, фірми ДЦ, ефірні олії взагалі не продаються. У невеличких бутиках мені запропонували сумнівні пляшечки з китайськими ієрогліфами — ні хімічного складу, ні назви виробника не знайшла. Ціна виробу — 6—7 гривень за 10 міліграмів олії — теж не вселяла довіри...

Навідалась я і до аптеки, працівники якої давали суперечливі дані: «У нас продаються ефірні олії тільки зарубіжних виробників, зокрема болгарських». Біля іншого віконця мені повідомили, що «у продажу лише кримські ароматні олії».

І тільки після наполегливого прохання ознайомитися з документами з’ясувалося, що виробниками екзотичної продукції за ціною 11 гривень за набір або упаковку є Золотоніська ПКФ Черкаської області і приват-
ний підприємець із міста Арте­-мів­ська.

Композиції, запропоновані останнім, були воістину розмаїті — від целюліту, прищів, нежитю і кашлю, для ароматизації і дезинфекції помешкань...

Продавець, котрий рекламує в магазині східних сувенірів кримські олії, поділилася спостереженнями:

— Композиції «Бань­ка», «Ерос», «Антице­люліт» та інші за ціною від восьми до 12 гривень за 10 міліграмів мають у нас хороший попит...

Дорогих ефірних масел від солідних імпортних виробників мені так і не вдалося знайти...

Яким повітрям ми дихаємо?

У сучасному світі, передусім у великих містах, існує дефіцит летких речовин — фітонцидів. Повітряне середовище міст украй бідне на корисні природні аромати, надто в осінньо-зимовий період.

Учені Донецького медичного університету підрахували, що вже наприкінці першого уроку в школі зараженість мікроорганізмами класного приміщення зростає в 6,5 разу порівняно з вихідними даними до початку занять. До п’ятої години уроків цей показ­ник зростає в 13,6 разу, що вдвічі вище від встановлених норм.

У носоглотці дітей до закінчення навчального дня кількість мікробів збільшується в 3,16 разу, що, на думку лікарів, може викликати розвиток респіраторних захворювань.

— Фахівці нашого інституту використовували метод ароматерапії в школах Києва з метою профілактики виникнення вірусних інфекцій узимку, а також для підвищення працездатності дітей, — розповідає Володимир Лапшин. — Цей експеримент входив до комплексу оздоровчих реабілітаційних заходів нарівні з фізичними вправами. Однією із важливих властивостей ефірних олій є те, що у вірусів і бактерій не розвивається так звана резистентність до їх тривалого впливу. Навіть до антибіотиків бактерії звикнуть, а до ефірних олій — ні.

Діти, які брали участь в експерименті, менше хворіли на респіраторні захворювання, у них поліпшилася успішність і зменшилася кількість вегетативних проявів. Програма працювала протягом двох років і цілком себе виправдала...

Фахівці радять під час епідемій грипу й ГРЗ використовувати ароматні суміші в домі й офісі, до того ж, це неважко зробити з допомогою звичайної аромалампи.

Ефірні олії можна застосовувати під час вологого прибирання помешкання, ароматизації постелі, одягу або носових хустинок — для цього досить однієї-двох крапель. Використовуються вони і для зволожувача повітря, каміна, ароматної ванни, тільки не забувайте, що вони не розчиняються у воді, а лише в розчиннику, наприклад, простому молоці. Треба їх тримати не надто близько від обличчя дитини, дотримуючись дозування.

Ефірні олії самі по собі в чистому вигляді неотруйні, їх призначають навіть немовлятам, але існують і протипоказання, скажімо, індивідуальна непереносимість або підвищена чутливість. Людям, які страждають на алергійні захворювання, методи ароматерапії треба використовувати обережно, проте якісна ефірна олія рідко викликає побічну алергійну дію. Існують спеціальні тести і методи, які дозволяють визначити поріг чутливості до того чи іншого запаху.

Нині, з настанням весни, ми частіше буваємо на повітрі, відчуваючи на собі (навіть несвідомо) вплив ароматерапії — це і поїздка до хвойного лісу, і збирання липового цвіту, і прогулянка квітучою лукою. Під час цвітіння багатьох рослин зростає небезпека алергійних реакцій. Тому корисно з’ясувати свою чутливість до того чи іншого аромату з допомогою фахівців.

Тоді чарівний світ запахів працюватиме на вас, а не проти…

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі