В іспанському місті Валенсія пройшов IV чемпіонат Європи з плавання на короткій воді. І знову на гребені хвилі були українські спортсмени. Дворазова олімпійська чемпіонка харків’янка Яна Клочкова перемогла на дистанціях 200 і 400 м комплексного плавання. У комбінованій естафеті 4 х 50 м українська чоловіча команда фінішувала другою. У кролістів львів’янин Олександр Волинець на 50- метрівці і харків’янин Ігор Червинський на 1500 м здобули бронзові медалі.
Чемпіонати на короткій воді плавці вважають якоюсь мірою другорядними. А тут ще турнір проходив лише через три місяці після олімпійського. Тож деякі зірки дозволили собі відпочити. Та все ж в Іспанії змагалося чимало асів і нагороди українцям дісталися зовсім не після легкої прогулянки.
Напередодні валенсійського чемпіонату президент національної федерації Андрій Власков за- значив, що не все в наших плавців вийшло в Сіднеї. І ось почався черговий міжолімпійський цикл. В Іспанію, з огляду на фінансові можливості, вдалося відправити дев’ятьох. Суперничати за медалі й високі результати під силу було всім, але на підготовці позначилося те, що басейни в Україні почали працювати лише з початком опалювального сезону.
Ну, а як складалося в Іспанії? Знову не мала собі рівних на звичних дистанціях улюбленого виду Клочкова. Причому до двох золотих медалей наша найбагатша спортивна наречена додала ще 200 тисяч німецьких марок. А історія призового фонду така. Рік тому ЛЕН (Європейська ліга плавання) заснувала Superstar-2000. Зазначена сума належала тому, хто з грудня минулого по нинішній переможе на чотирьох найбільших змаганнях (чемпіонат Європи на короткій воді, чемпіонат Європи, Олімпіада і знову чемпіонат Європи на короткій воді) на одній і тій же дистанції в одному стилі. ЛЕН, крім того, зазначила, що лауреату Superstar, який встановить у Сіднеї світовий рекорд (Яна домоглася цього в комплексному плаванні на 400 м), вручить ще 100 тисяч у тій же валюті.
Втішно, що краща українська плавчиха одержала вагому прибавку до посагу, у якому ще й со- лідні олімпійські преміальні. Але не менш важливо й інше. Наприкінці вкрай напруженого сезону, внесок харків’янки в який більш аніж вагомий, Яна знайшла сили підтримати високий авторитет українського плавання в цілому і власний. Бо в інших у Валенсії склалося не настільки вдало. Хоча є тут й оптимістичні нотки.
Давненько вже естафети в українському плаванні були слабким місцем. Що там казати про досягнення, коли на крупних турнірах не виступали узагалі. Але поступово лід рушив. У Валенсії ж добралися до «срібла», яке здобули запорожець Володимир Ніколайчук, Олег Лисогор (Бровари — Київ), луганчанин Андрій Сердінов і львів’янин Олександр Волинець. Причому перший установив рекорд України в плаванні на 50 м на спині. 25-річний Ніколайчук, попри відсутність в Україні належної конкуренції в своєму стилі, в останні сезони прогресував, поновлюючи національні рекорди. Але в Сіднеї не виправдав надій. Та все ж досвідчений майстер сповнений честолюбних бажань. Як і на рік старший Волинець, його напарник по естафеті. Олександр підніс справжній сюрприз, увірвавшись в олімпійський фінал кролістів на 50 м. Фінішував там, щоправда, останнім, однак напередодні встановив навіть два рекорди країни. Те, що успіх не випадковий, підтвердив й у Валенсії, де до естафетної «бронзи» приплюсував ще одну.
Червинський в олімпійському марафоні кролем виявився лише сьомим. Але невдача не надломила чемпіона Європи. Тож нинішня «бронза» дуже цінна для набуття колишньої психологічної впевненості. А тим, хто не доплив до п’єдесталу, турнір у Валенсії був дуже корисним у плані збагачення змагальною практикою.