Даріо Местріп’єрі, професор університету Чикаго, опублікував книжку під провокаційною назвою «Макіавеллівський розум: як макаки-резус і люди завоювали світ». Автор, який тривалий час спеціалізувався на вивченні приматів, доводить, що люди і макаки-резус дуже схожі одне на одного. Зокрема, макаки поділяють потяг людини до хабарництва і витончених політичних маневрів. З погляду Местріп’єрі, ці риси дозволили людству заселити всю планету, а макакам — стати одним із найуспішніших видів живих істот.
Макаки-резус живуть у досить складних суспільствах із суворою ієрархією влади та сімейних зв’язків. Члени колоній постійно конкурують за вищий статус, вдаючись задля досягнення мети до хабарів, агресії та формуючи витончені політичні альянси. Понад те, секс також використовується для політичних цілей.
Скажімо, альфа-самці (керівники груп макак) вдаються до погроз і насильства, щоб отримати найбезпечніше місце для сну, найкращу їжу та доступ до найпривабливіших самок. Як і диктатори-люди, альфа-самці бувають невмотивовано агресивні, аби підтримувати страх до себе. Вони створюють альянси з найсильнішими фізично підлеглими мавпами і часто використовують принцип «цапа відбувайла», роль якого припадає найслабшим членам групи.
У свою чергу, макаки, місце яких — підніжка соціальної піраміди, змушені постійно перебувати на кордонах території, яку займає колонія, їм дістається гірша їжа. Сексом вони займаються лише тоді, коли за ними не стежать макаки вищого рангу.
Самки прагнуть привабити симпатії альфа-самців, що гарантує їм та їхньому нащадкові вище місце в ієрархії. Оскільки ж
альфа-самців мало, а самок багато, представниці прекрасної статі постійно заводять зв’язки з макаками нижчого статусу, але за спинами альфа-самців.
Періодично у стаді макак відбуваються революції: усіх членів правлячої групи зненацька атакують їхні підлеглі. Після цього починається війна, у результаті якої розподіл місць в ієрархії може кардинально змінитися. На відміну від більшості інших приматів, макаки-резус здатні створювати справжні армії під єдиним керівництвом.
Макаки-резус також вирізняються ксенофобськими настроями. Вони атакують макак із інших колоній. Атакують навіть своє власне відображення в дзеркалі. Макаки сприймають саму присутність чужака як прояв агресії і негайно реагують на це, навіть не намагаючись залагодити справу миром.
Професор Местріп’єрі знаходить багато паралелей такої поведінки в сучасному людському суспільстві. Він підкреслює, що правлячі макаки діють у суворій відповідності до рекомендацій, які дає владарям Нікколо Макіавеллі у своєму прославленому творі «Державець», що вважається однією з найвидатніших праць у сфері політології та державного управління. На думку професора, «макіавеллівська поведінка» — це не те, чим людству слід пишатися. Однак саме ці малоприємні риси дозволили людині створити цивілізацію.
Washington ProFile