У ЖІНОК МОЗОК ІНАКШИЙ

Поділитися
Чи в чоловіків. Багато поборників жіночої рівноправності плутають права й можливості. Справді, в чоловіків і жінок різні сила, уподобання, психіка та спосіб мислення...

Чи в чоловіків. Багато поборників жіночої рівноправності плутають права й можливості. Справді, в чоловіків і жінок різні сила, уподобання, психіка та спосіб мислення. Це відомо вже кілька тисячоліть, а тих, хто не хоче помічати очевидне, напоумлює наука. Про що ж говорять останні наукові дані?

Маттіас Ріп і його колеги з Ульмського університету (Німеччина) показали, що чоловіки й жінки використовують різні частини мозку, коли, приміром, заблукавши, намагаються знайти дорогу, тож і роблять це по-різному.

Дослідники посадили 24 здорових добровольців — 12 чоловіків і 12 жінок — за монітор. Вони мали знайти вихід із трьох лабіринтів, зображених на екрані дисплея. Тим часом учені стежили за активністю їхнього мозку методом функціонального магнітного резонансу. Виявилося, що і чоловіки, і жінки при виконанні завдання орієнтування використовували тім’яні ділянки кори головного мозку, правий бік гіпокампа й кілька інших відомих ділянок мозку. Нейробіологи вважають, що ці ділянки допомагають аналізувати зорову інформацію про характер місцевості та про наше місцезнаходження.

Проте, зорієнтувавшись на місцевості, чоловіки й жінки починають поводитися цілком по- різному. За словами Ріпа, він і припустити не міг, що відмінності будуть такі великі. Долаючи лабіринт, жінки, переважно, покладаються на орієнтири, прикмети місцевості й використовують при цьому праву частину лобних часток мозку. Вони спираються на моторну пам’ять, намагаючись зберегти у свідомості знайомі орієнтири. А чоловіки, не нехтуючи цілком орієнтирами, основну увагу приділяють геометричним параметрам, таким, як форма стіни чи рогу. При цьому в чоловіків активний лівий бік гіпокампа, який допомагає оцінювати геометрію простору й дозволяє пригадати, були ви тут чи ні. Дослідження підтвердили відомий факт, що чоловіки знаходять шлях у незнайомій місцевості швидше від жінок.

Ріп стверджує, що ці дані збігаються з результатами його ж дослідів, проведених раніше на пацюках, нехай дарують ученому феміністки. Приміром, пошкодження передньої частини мозку порушують у самок почуття напрямку, а в самців — ні.

Учений дуже неохоче будує гіпотези про причину таких відмінностей у поведінці статей. Він вважає, що експериментальних даних замало для наукового об- грунтування, а виявлені розбіжності просто притаманні мозку від народження, що зовсім не означає перевагу однієї зі статей. Чудовий постулат, який нікого не ображає, але й нічого не пояснює.

Нейл Барджесс, нейробіолог з Лондонського університетського коледжу, вважає, що жінки гірше від чоловіків знаходять шлях у незнайомій місцевості через структурні відмінності між чоловічим і жіночим мозком, і вважає цю обставину дуже цікавою. Але він не виключає також те, що чоловіки, котрі частіше від жінок грають у комп’ютерні ігри, комфортніше почувалися при виконанні завдання, тож і легше з ним упоралися. А як же пацюки? Вони либонь теж залежно від статі орієнтуються по- різному.

Очевидно, у жінок мізки не просто мислять інакше, вони справді інакші. Це підтверджують дані, отримані Годфрі Пірлсоном і його колегами з Медичного інституту Університету Джона Гопкінса (США). Учені виявили істотні відмінності в побудові мозку людини, пов’язані зі статтю. Йдеться про ділянку кори великих півкуль мозку під назвою «нижня скронева частка». Сканування з застосуванням новітньої комп’ютерної технології показало, що розмір нижньої скроневої частини в чоловіків перевищує її розмір у жінок. Крім того, у чоловічому мозку вона асиметрична: у лівій півкулі більша, ніж у правій, а в жінок — навпаки: дещо більша в правій, хоча й не в такій мірі.

Нижня скронева частина — структура, відносно еволюційно молода, тож особливо розвинена в людини порівняно з тваринами. Вважають, що вона має велике значення для обробки зорової та дотикальної інформації, а також для уваги. Відомо, що ця частина мозку була особливо велика в Альберта Ейнштейна. В інших видатних фізиків і математиків вона більша, ніж у пересічних людей. Роль правої та лівої частини неоднакова. «Права скронева частина, — говорить Г.Пірлсон, — імовірно, пов’язана з просторовою пам’яттю та з почуттями, тоді як ліва забезпечує оцінку швидкості руху, часу, спроможність уявного обертання тривимірних фігур».

Отже, у чоловіків нижня скронева частина більша. Але це ніяк не означає, що чоловічий мозок досконаліший від жіночого. Розвиненіша ліва нижня скронева частина справді сприяє прояву здібностей до точних наук у більшості чоловіків, хоча й тут досить багато винятків в особі геніальних жінок- фізиків або математиків. Тим часом попередні дослідження того ж таки Пірлсона показали, що найважливіші для людини мовні поля в лобній і скроневій корі розвиненіші в жіночому мозку. Тож, можливо, жінки мають переваги перед чоловіками тоді, коли треба передати думку словами.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі