У цій чудовій країні справді спокійно й мирно — переконалася в цьому особисто. Солдати в бронежилетах з автоматами в руках були помічені лише біля американського посольства у столиці Йорданії Аммані. У сусідньому ж кварталі, де живуть найбагатші йорданці, біля ажурного паркану, прикрашеного мордами левів із золота (!), не виявилося не те що охоронця, а навіть дворецького. Може, тому носи левів трохи подряпані найдопитливішими туристами?..
Перлина Йорданії — давнє місто Петра. Наша група увійшла в ущелину завдовжки понад кілометр близько дев’ятої ранку. Всюдисущі японці, обвішані фотокамерами, поспіхом обігнали нас. Не варто брати з них приклад. До Петри потрібно йти, уважно розглядаючи скелі над головою, валуни, схожі на слонів і риб одночасно, витесаних кам’яних божків... Залишати місто, витесане набатійцями в породі рожевого кольору, не хочеться. Перш ніж знову увійти в ущелину, вбираєш у себе всю красу, запам’ятовуєш кожен уступчик храму. Таке це диво...
Організатор нашої поїздки — директор туристичного агентства «Любосвіт» Ірина Павлик так склала програму, щоб ми побачили і обидва моря, які є у Йорданії, і греко-римське місто Джераш. Ці землі нерозривно пов’язані з християнством. За три кілометри від курортів Мертвого моря — місце хрещення Ісуса Христа, це підтверджено археологічними дослідженнями. Вода ріки Йордан вважається святою. У ній хрестять охочих і тепер. Причому за обрядом спостерігають прикордонники Йорданії й Ізраїлю, який починається вже буквально за три метри — відразу за річкою.
До обов’язкової програми входить і відвідання гори Небо, звідки Мойсеєві Господь показав Землю обітовану. Місце воістину благодатне. Папа Римський Іван Павло ІІ під час відвідин Йорданії у 2000 році побував тут і, постоявши на горі, сказав: «Тут заспокоюється душа». У храмі Георгія Побідоносця в селищі Мадаба, що біля підніжжя гори Небо, чудово збереглася мозаїка карти світу, яким його уявляли люди, котрі жили тут тисячі років тому. Дуже цікаво. Україну на ній теж можна знайти. Якщо захотіти...
Відвідання Йорданії можна поєднати з подорожжю по Сирії. Тим більше що є зручний маршрут: із Києва прилітаєте в йорданський Амман, а вилітаєте в Україну зі столиці Сирії Дамаска. Тут теж є безліч святинь, пов’язаних із християнством.
…В’їжджаючи у Дамаск, апостол Павло впав з коня й осліп. Отець Онаній, поклавши руки на голову нещасного, повернув йому зір. Церковцю, яка міститься під землею, вам обов’язково покажуть. А голова Іоанна Хрестителя зберігається в мечеті Омейядов у центрі Дамаска.
У Сирії, неподалік столиці, є місто з музичною назвою Маалула, жителі якого продовжують говорити мовою Ісуса Христа — арамейською. Наша група приїхала в це селище ввечері. По виході з католицького храму, в якому зберігаються два найдавніших вівтарі, почули молитву мулли, яка звучала з мінаретів. Під її протяжну «музику» ми увійшли в жіночий християнський монастир святої Теклі. У джерелі, яке запульсувало з каменя на прохання Теклі, вигнаної рідними за християнську віру, ніколи не убуває вода. Саме тут я зрозуміла, що означає «намолене місце». Цю енергетику важко не відчути.
— Ми три роки співпрацюємо з нашими йорданськими партнерами, — каже Ірина Павлик. — І вони допомагають зробити відпочинок українців у Йорданії та Сирії максимально комфортним. На берегах Червоного і Мертвого морів функціонують переважно п’ятизіркові готелі зі SPA-комплексами і медичними центрами. А в містечку Петра з населенням 7 тисяч людей туристів приймають 77 готелів! У Йорданії клімат дозволяє загоряти і плавати навіть взимку, до того ж є на що подивитися. Для екстремалів можна влаштувати ночівлю в надзвичайно гарній пустелі Ваді-Рам. Не кожен мандрівник може похвалитися, що йому вдавалося так захоплююче провести час.
Запитаєте, які сувеніри везти з цих країн? У Дамаску неодмінно купіть шафран — це найдорожча приправа до плову. На старому ринку невеличка, розміром як шоколадна медаль, плоска коробочка зі спецією коштує близько долара. Золота і срібла тут розсипи. Багато прикрас називають древніми, старовинними й антикварними. Віриться не дуже. Але таку-сяку «красу» прикупити можна — на пам’ять, а не як ювелірну коштовність. З Йорданії слід обов’язково привезти запас мила і косметики на основі мінеральних грязей Мертвого моря. Вона справді хорошої якості, безперечно, має молодильний і цілющий ефект. Згодиться як сувенір родичам та знайомим.
Жаль, нам забракнуло часу заїхати в гараж-музей, де зберігаються машини короля Йорданії. Колекція значна і дуже цікава. Будете в тих краях — зазирніть. А потім нам розкажете.