На думку фахівців, цього літа на українському турринку найбільш затребуваними будуть кілька напрямів — Туреччина, Іспанія, Угорщина, Туніс, Єгипет, 10—15-денні поїздки по Європі і наш Крим. Поступово втрачають колишню популярність Болгарія, Мальта, Кіпр і материкова Греція (відпочинок на островах — особливо на Криті — залишається актуальним).
Примітно, що зі 100 київських туркомпаній, які щотижня дають рекламу своїх турів у ЗМІ, приблизно 70% запрошують оздоровитися й ознайомитися з пам’ятками історії на порівняно недорогих курортах Туреччини, розташованих уздовж Егейського і Середземноморського узбережжя. З особистого досвіду знаю: найкраще купувати путівки у фірм, які працюють з турецькими агенціями й готелями безпосередньо та мають угоди з авіакомпаніями на чартерні рейси. У них вартість подорожі значно дешевша, аніж у тих, хто працює посередником.
Улітку вартість тижневого перебування з напівпансіоном (не варто замовляти повний пансіон у період середземноморської спеки) у дво- і тризіркових готелях — від 300 у.о. і вище. Відпочинок all inclusive (все включено) обійдеться в 600—700 доларів США на тиждень. Зате їж із ранку до ночі, пий турецьке вино, насолоджуйся морем, веселися у місцевих аквапарках і розважальних закладах хоч цілий день. Тільки за імпортні напої доведеться розщедритися додатково. У цілому діапазон цін на турецькому напрямку влітку 2005 р. орієнтовно 280—1500 у.о. за тиждень відпочинку.
Сьогодні деякі фірми, щоб привернути увагу до своїх турів, пропонують клієнтам відпочинок all inclusive у тризіркових готелях за 320—350 доларів. Будьте пильні: це — всього лише несумлінна принада, оскільки в такий псевдо all inclusive включено тільки обід або дрібні послуги.
Цього літа на турецькі курорти запрошують безліч українських турфірм. І це закономірно. Туреччина щороку відкриває десяток нових сучасних готельних комплексів, пропонуючи високий рівень обслуговування з незмінним атрибутом all inclusive. А відкриття нового готелю — завжди чудовий привід привернути до нього увагу українських туристів із середнім статком — від 500 у.о. і вище. Турецькі курорти це не тільки відпочинок досить високого класу, а й захоплюючі одно- чи дводенні екскурсії, під час яких можна ознайомитися з багатющим культурним і архітектурним минулим країни. Виходячи з того, що на турецькому напрямку влітку 2005-го працюватимуть кілька великих компаній, конкуренція, вочевидь, буде досить жорсткою. І це на руку українцям, які зможуть вибрати прийнятний у фінансовому плані варіант якісного відпочинку.
На південні курорти Туреччини, зосереджені в районі Анталії-Аланьї, можете їхати відпочивати, починаючи з травня і до середини жовтня. Температура повітря навесні й восени — 20—25 градусів тепла. Зате влітку тут справжнісінька спека. У курортних центрах, розташованих на північ і південь від Кушадаси, сезон починається наприкінці травня і завершується у вересні.
Для знайомства з місцевими визначними пам’ятками звертайтеся в турагенції чи туристичні офіси готелів. Українські фірми, для яких Туреччина є одним із основних маршрутів, завжди в літній період направляють групу в супроводі гідів, які на місці займаються організацією екскурсій.
Перебуваючи в Анталії, здійсніть оглядову поїздку містом із відвіданням мальовничого водоспаду Дюден, а також ювелірних і шкіряних центрів. Не відмовте собі в задоволенні прогулятися на яхті в античний Фазеліс, де побачите руїни старого міста, невеликий гарний театр, акведук. Відвідайте велетенський аквапарк в Анталії, де всі приємності зібрано в одному місці — Божевільна ріка, Ледача ріка, басейн Сміху, Твістер, Камікадзе, рафтинговий спуск, Чорний коридор, басейн із хвилею, а також гірки-тунелі. А ввечері чудовий настрій подарує вам яскраве шоу і традиційна вечеря.
За 270 км від Анталії є унікальне місце — Памукале — із безліччю термальних джерел. Півгодини плавання в тамтешньому цілющому басейні позбавлять вас утоми і багатьох хвороб.
Перебуваючи в Кушадаси, обов’язково відвідайте Ефес із добре збереженим античним містом, яке бере свій початок із ХI століття до н.е. Тут розташоване одне із семи чудес світу — храм Артеміди, який підпалив Герострат 356 р. до н.е., щоб «увічнити» своє ім’я в історії.
Узяти машину напрокат у Туреччині — досить просто. Лишень пред’явіть права і закордонний паспорт. Зауважу, особам молодше 21 року автомобілі напрокат не дають. Вартість оренди машин трохи вища, аніж, наприклад, в іспанській Каталонії — 35—50 дол. за добу залежно від класу легковика. Обов’язково перевірте справність автомобіля і наявність страховки на випадок ДТП. При їзді по турецьких автодорогах дотримуйте пильності. Місцеві водії, особливо стамбульські, справжні відчайдухи, котрі повністю ігнорують правила дорожнього руху. Будьте готові до того, що доведеться несподівано гальмувати або здійснити різкий маневр на вузьких вуличках міст і селищ. Не вступайте в полеміку з місцевим водієм, якщо ви трохи наїхали на його автомобіль. Краще розійдіться мирно. Коли це, звісно, можливо.
Під час відпочинку в найпопулярніших турцентрах країни не займайтеся шопінгом. Частенько ширвжиток на місцевих базарах обійдеться вам дорожче, аніж у Києві. Якщо у вас запланована купівля речей, знайдіть кілька днів зі свого перебування і відвідайте Стамбул. Місцеві турагенції із задоволенням організують шопінг-екскурсії для українців.
Любителі прикрашати своє житло заморськими сувенірами знайдуть у Туреччині багато цікавого. Особливо популярними є тутешня кераміка з Кютах’ї (кавові філіжанки, декоративні настінні тарілки, вази, глечики) та килими. Вас зацікавлять вази і скриньки з алебастру й оніксу, а також прикраси із золота та срібла. На базарах обов’язково торгуйтеся, це — частина місцевого ритуалу.