ТОЙ, ЩО ВМІВ ОКРИЛЮВАТИ

Поділитися
Це трапилося морозного грудневого вечора, коли спалахували вогні новорічних ялинок і навколо панувала передсвяткова метушня...

Це трапилося морозного грудневого вечора, коли спалахували вогні новорічних ялинок і навколо панувала передсвяткова метушня. Наближався до кінця останній робочий день 2002-го. Бадьорий і енергійний, як завжди, він привітав колектив інституту з Новим роком, разом з усіма веселився, жартував і оптимістично, хоч інколи з мінорними нотками, лунав його неповторного тембру голос. А потім несподівано вечірню імлу протяла сирена «швидкої допомоги». Медицина виявилася безсила — широкий інфаркт...

Він відійшов у інший світ так несподівано й стрімко, що багато людей, особливо тих, котрі знали його зблизька, пережили щось на кшталт шоку. Біль і відчуття непоправності втрати посилював фатальний збіг — майже відразу нас залишило троє відомих людей — академіки Амосов, Візір, Смірнов.

Валерій Веніамінович Смірнов — авторитетний учений-мікробіолог і вірусолог, заслужений діяч науки України, двічі лауреат Державної премії в галузі науки й техніки, академік Національної академії наук України, директор Інституту мікробіології та вірусології ім. Д.Заболотного НАНУ. Про діапазон наукової й громадської діяльності В.В.Смірнова свідчить і перелік його титулів: президент Українського товариства мікробіологів, відповідальний секретар Ради з питань науки і науково-технічної політики при Президенті України, голова Української ради з проблеми «Біотехнологія», лауреат премій ім. Д.Заболотного й О.Палладіна, головний редактор «Мікробіологічного журналу».

Деякі віхи з автобіографії вченого. Народився В.В.Смірнов 7 березня 1937 року в м. Таганрозі. 1961 року закінчив Дніпропетровський медичний інститут. Із 1962-го по 1974-й працював заступником директора заводу бактерійних препаратів НДІ мікробіології й епідеміології (м. Дніпропетровськ); у 1974—1977 рр. — директор НДІ мікробіології й епідеміології (м. Львів); із 1977-го — директор Інституту мікробіології та вірусології ім. Д.Заболотного НАН України. Крім того, з 1992-го по 2001 рік очолював кафедру мікробіології і загальної імунології біологічного факультету Київського національного університету ім. Т.Шевченка.

Академік В.В.Смірнов — автор понад 400 наукових праць, семи монографій та підручника для вищих навчальних закладів.

Сфера наукових інтересів Валерія Веніаміновича охоплювала фундаментальні дослідження пробіотиків і антимікробних речовин бактерій та вищих рослин, вивчення закономірностей їх утворення, біологічної активності, механізму дії. Він розробив наукові основи конструювання, біотехнології й використання біопрепаратів із живих культур аеробних спороутворюючих бактерій, розшифрував механізми дії пробіотиків. Під його керівництвом були досліджені й захищені патентами нові антибіотичні речовини, утворювані бактеріями, створено й випущено близько десяти антимікробних препаратів для медицини, ветеринарії та рослинництва, які широко використовуються, зокрема за рубежем. Багато зусиль і душі вкладав учений у створення й розвиток Української колекції мікроорганізмів — національного надбання нашої країни.

В.В.Смірнов належав до нечисленної когорти вчених, наділених талантом продукувати ідеї й домагатися їх втілення у життя. Блискучі організаторські здібності, чудове розуміння актуальних напрямів науки дозволили йому перетворити Інститут мікробіології та вірусології на центр сучасної мікробіології, відомий не лише в Україні, а й далеко за її межами.

Валерій Веніамінович володів ще одним великим талантом — людяністю. У ньому дивовижним чином поєдналися твердість характеру та щедрість душі. Він піклувався про молоде покоління мікробіологів і дуже переживав за майбутнє рідного інституту. В складних для української науки економічних умовах невтомно шукав шляхи й можливості для розвитку перспективних наукових робіт та напрямів. Як результат — останніми роками кадровий потенціал інституту істотно поповнився талановитою молоддю. Він умів окриляти й надихати. Його не просто поважали, його ЛЮБИЛИ.

Світлий образ В.В.Смірнова навічно залишиться в пам’яті рідних і друзів, а також тих, кому випало щастя з ним спілкуватися.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі