Тернопілля. Гусятин. Курортополіс

Поділитися
Швейцарія, виявляється, може бути й Подільською. Саме так називають пасмо гір Медоборів, що простяглося від селища Підкамінь на Львівщині аж до Молдови і створило унікальну геологічну пам’ятку...

Швейцарія, виявляється, може бути й Подільською. Саме так називають пасмо гір Медоборів, що простяглося від селища Підкамінь на Львівщині аж до Молдови і створило унікальну геологічну пам’ятку. Мальовничі скелі, кам’яні поля, сформовані з десятків різновидів вапняків, виглядають наче казкові. Збереглися різноманітні карстові форми, і серед них — єдина в області вертикальна печера Христинка. 120 видів рослин, із яких 29 занесено до Червоної книги, 16 видів комах та 11 видів «червонокнижних» птахів — які можуть бути переконливіші аргументи на користь багатства флори та фауни природного заповідника «Медобори»?! Та найбільша унікальність цієї території в контексті здоров’я — Новозбручанське родовище мінеральних вод.

Недаремно ще 18 років тому Гусятин отримав статус міста-курорта. Новозбручанська вода з її двома типами — слабомінералізована і високомінералізована («ропа») не має аналогів у світі. Вона позитивно впливає на функцію нирок, роботу печінки, шлунка, поліпшує обмін речовин. За фізичним та хімічним складом «Новозбручанська» близька до мінеральних вод типу «Нафтуся», але її фізіологічна активність на 25 відсотків вища від трускавецької.

Торік на Міжнародному інвестиційному форумі голова Гусятинської РДА Василь Триснюк презентував масштабний проект «Розвиток курортополісу «Гусятин» через впровадження інноваційної моделі використання конкурентних переваг бальнеологічного курорту». В основі ініціативи — будівництво санаторно-лікувального комплексу, куди входитимуть бальнеологічне відділення та великий спальний корпус і де одночасно зможуть лікуватися 140 осіб. Автори проекту вирішили включити сюди ще й розважальний корпус із лікувальним басейном та сауною, солярієм, тренажерним залом, фітобаром, рестораном та іншими приманками. Передбачено й будівництво цеху з розливу мінеральної води та бювету подачі цілющої рідини. Вартість проекту — понад 9 млн. доларів.

І дорогу до Гусятина серйозні інвестори таки знайшли. Збудувати санаторій на 100 місць виявив бажання банк «Хрещатик», для чого селищна рада недавно виділила йому в оренду земельну ділянку. Свої санаторно-лікувальні комплекси зголосилися будувати ще дві столичні фірми…

— Використання розвіданих мінеральних ресурсів у районі не обмежується Гусятином, — розставляє акценти начальник управління економіки райдержадміністрації Зіновій Фрайнд. — Ще одне родовище лікувальної мінеральної води «Сатанівська» отримала в користування фірма «Унікум». Ця компанія встановить лінію розливу цієї води і збудує бювет із її подачі. А загалом, сім фірм готові взяти участь у будівництві курорту «Калага­рівка» — це в іншій частині Гусятинського району.

Але як максимально використати ту базу, яка вже створена, але з різних причин стала занедбаною?

Санаторій «Збруч» у Гусятині діє вже понад чверть століття. Тут лікують захворювання нирок, печінки, шлунка, опорно-рухового апарату, суглобів, ендокринної системи та інші недуги. Оздоровниця більш-менш розвивається. Але не так, як це б мало бути. Головний лікар санаторію Євген Пожарнюк розповідає про найболючіше:

— Нинішнього року ми провели важливі роботи — капітальний ремонт басейну, відремонтували номери та оснастили їх сучасною побутовою технікою. У планах — ремонт їдальні. Але проблема, яка не дає нам спокою, — реконструкція великого спального корпусу (на 300 місць) санаторію. Його будівництво законсервовано ще 16 років тому. На щастя, цими днями вдалося замовити в держави кошти на виготовлення проектно-кошторисної документації, щоб справа зрушила з місця…

Ще один санаторій по сусід­ству — «Медобори» — не працює вже чотири роки. Обласна рада виявилася зовсім не ефективним власником. І лише на початку нинішнього року депутати облради дали згоду на передачу завмерлої оздоровниці у власність Міністерства фінансів. Процес передачі ще не завершено, та біди без добра не буває. Область отримала значну субвенцію з держбюджету — 14,7 млн. гривень, із яких майже 9 млн. спрямують на розвиток інфраструктури селища Гусятина. Логічно: хіба ж захочуть сюди активно приходити інвестори, коли не відремонтовані системи водопостачання і водовідведення, а дороги — наче після фронту?..

Області та райони, в яких немає великої індустрії, можуть врятувати серйозні проекти, що включають комплексне використання місцевих переваг. Безперечно, «Розвиток курортополісу «Гусятин»… що базується на унікальних властивостях мінеральної води «Новозбру­чанська», став поштовхом до ділової активності в галузі санаторно-курортного лікування, оздоровлення і туризму. У районі вже стартував проект будівництва культового центру з відомим Збруцьким ідолом, передбачається спорудження туристично-розважального центру в селі Сидорові, де збереглися рештки старовинного зам­ку. Однак для активних капіталовкладень потрібне гармонійне поєднання організаційних, фінансових та інших зусиль влади на різних рівнях — загальноукраїнському, обласному, районному… Щоб бізнес таку гармонію відчув і обрав саме цю, а не іншу, територію.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі