Сто років тому в інтелігентських колах Волині народилася новаторська ідея — заснувати Братство імені князів Острозьких. Намір небезпідставний: княжий рід Острозьких уписаний в історію постатями великих меценатів української освіти, науки та культури, визначних політичних діячів і полководців. Отже, мета новоствореного релігійно-просвітницького та музейно-наукового товариства була висока і шляхетна — вивчати, зберігати, популяризувати, реставрувати пам’ятки острозької старовини.
Установчі збори цієї непересічної громадської організації відбулися в лютому 1909 року. Статут оприлюднили 24 травня 1909 року, а вже за три місяці, 24 серпня, у день преподобного Федора, князя Острозького, Братство розпочало роботу. З нагоди цієї дати у древньому, більш ніж 900-річному місті Острозі нещодавно відбулася Всеукраїнська наукова конференція, присвячена музейній, пам’ятко-охоронній роботі, краєзнавству і туризму.
Початок роботи Братства нічим надзвичайним не вирізнявся — провадилися наукові читання на історико-краєзнавчі теми, випускалися популярні видання про преподобного Федора, князя Острозького, замок і місто. Але вже наступного, 1910, року його діяльність істотно розширюється та урізноманітнюється: заснували давньосховище, бібліотеку, почали впорядковувати збірники стародруків, рукописних книг, архівних документів, нумізматичну колекцію, матеріали з археології, церковного мистецтва, пов’язані з епохою князів Острозьких.
Є в Острозі і музей нумізматичних колекцій, який діє з 1997 року. Тут зберігаються експонати «родом» із XVII століття (таляри, викарбувані в багатьох західноєвропейських країнах, польські орти тощо). Є царські гроші часів Російської імперії, монети Другої Речі Посполитої міжвоєнного часу, гроші часів гетьманату, УНР, СРСР… До речі, це — лише один із двох музеїв України, який безплатно отримує пам’ятні та ювілейні монети Національного банку. Такий привілей має ще музей НБУ. Є в музеї нумізматичних колекцій, звісно, і гроші, пов’язані зі славною історією Острога: стогривнева золота монета «Острозька Біблія», десятигривнева срібна монета «Родина князів Острозьких», п’ятигривнева монета «Острозька академія» (нейзильбер). Результат відроджених традицій Братства очевидний — нині до складу заповідника входить 11 пам’яток національного і місцевого значення, з яких чотири — діючі музеї з 54 тисячами експонатів. Але, на жаль, краєзнавчий музей у замку зазнає кривди не тільки від часу, а й від чиновників. — Він не має всіх компонентів краєзнавчого музею, — переконує Микола Манько. — Тут представлено середньовічну та новочасну історію та мистецтво. А отже, музею потрібно повернути історичну назву — музей Братства князів Острозьких або просто — музей князів Острозьких… Щороку Острог відвідують майже 40 тисяч туристів з України та із-за кордону. Остання тенденція обнадіює. Бо якщо раніше, за твердженням дирекції заповідника, на одного дорослого відвідувача припадало четверо-п’ятеро школярів, то тепер — один до одного. Люди свідомо їдуть в Острог відчути дух княжої епохи, а не добровільно-примусово, в рамках навчальних програм.
— Наш заповідник — обласного підпорядкування, — каже директор Сергій Кибкало. — І гроші на реставрацію надходять в основному у вигляді субвенції з держбюджету територіальній громаді Острога. Цього року з обласного бюджету виділено 250 тисяч гривень на роботи, пов’язані з відновленням стінопису оборонного монастиря в селі Межиріччя. Але ця сума просто мізерна в порівнянні з реальними потребами. Основні витрати повинна нести держава. Адже нам потрібні кошти ще й для завершення реставрації Луцької вежі, щоб відновити в ній музейну експозицію. Чекає майстрів Кругла вежа замку, вже виготовлено її проектно-кошторисну документацію. Профінансовано реставрацію купола, даху і фасаду костелу Успіння Діви Марії, який теж входить до складу заповідника. Але роботи тут іще дуже і дуже багато. Але якщо ми шануємо свою історію, маємо докласти всіх можливих зусиль для збереження та відновлення її важливої частини — музейного комплексу в Острозі. Досвід Братства князів Острозьких спонукає до відповідальних дій. Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка
Флуд
Порушення дійсного законодвства України
Образа учасників дискусії
Реклама
Розпалювання ворожнечі
Ознаки троллінгу й провокації
Інша причина
Відміна
Надіслати скаргу
ОК
Вас зацікавить
Ласкаво просимо!
Авторизуйтесь, щоб мати можливість коментувати матеріали
або увійти через Email
Немає облікового запису? зареєструйтеся!
Забули пароль?
Реєстрація
Увійдіть, щоб мати можливість коментувати матеріали
або увійти через Email
Вже зареєстровані? Увійдіть!
Відновлення паролю
Введіть адресу електронної пошти, на який була проведена реєстрація і на нього буде висланий пароль
або увійти через Email
Немає облікового запису? зареєструйтеся!
|