Сон розуму

Поділитися
Нещодавно журнал «Огонек» опублікував свою версію десятки найвидатніших шарлатанів від науки. Але список непереконливий.

Вогонь теж вважався божественним, поки Прометей не вкрав його. Тепер ми кип’ятимо на ньому воду.

З фільму «Формула кохання»

Нещодавно журнал «Огонек» опублікував свою версію десятки найвидатніших шарлатанів від науки (Журнал «Огонек», №7 (5216), 20.02.2012). Ось вони, найкращі з найгірших: Джордж Салманазар, Алессандро Каліостро, Вацлав Ганка, Джон Брінклі, Олександр Голод, Сін’їті Фудзімура, Ян Хендрік Шен, Хван У Сук, Григорій Грабовий і Віктор Петрик.

Але список непереконливий. Про деяких його лідерів ми навіть не чули, зате «наших» у ньому враховано не всіх, та й місця їм відведено не найпочесніші. Даремно. Бо аршином загальним їх не виміряєш, і вирізняються вони в ряду пройдисвітів державним іноді розмахом! Чи народ наш напрочуд талановитий саме в цій галузі? Чи країна така? Чи в сукупності факторів причина? Не знаю, хоча й здогадуюся. Наразі ж зазначу, що в царській Росії схильність до «наукового» обману якось особливо не проявлялася, там навіть Каліостро не сягнув у цьому висот - увесь час його жандарми переслідували. Чи то недоомолодив когось високопоставленого, чи то, навпаки, діаманти зникли...

Зате за радянської влади близькість до цієї самої влади різко загострювала таланти й здібності: винахідницькі, наукові, навіть літературні. Пам’ятаєте полтавчанина Трохима Лисенка? Безграмотний авантюрист, шахрай, але в академіки вибився, Героєм Соцпраці став, чотири ордени Леніна і три Сталінські премії отримав! Куди там Каліостро! А «Мала земля», а керівники, які обов’язково брали участь у всіх винаходах та відкриттях підлеглих? У пострадянській же Росії ця тенденція і поготів розцвіла пишним цвітом, і річ тут уже не в моралі (зважаючи на цілковиту її відсутність), а в здичавінні соціуму, в його повній деградації, що, як завжди, передусім позначається на якості й рівні еліти.

Не говоритиму про національних лідерів, хоч і варто було б, досить подивитися на оточення, яке грає таких, з дозволу сказати, «королів». Ну ось, приміром, той-таки Лужков, незмінний мер Москви, - був справжнім генератором ідей, фонтаном творчості, генієм винахідництва. Не тільки фінансово надзвичайно успішною людиною, а й борцем за високу мораль, гонителем геїв і противником презервативів. Меценат, покровитель наук і мистецтв, активний член опікунської ради Третьяковської галереї, почесний професор РАН, МДУ, Академії праці і соціальних відносин, низки вітчизняних і зарубіжних університетів, академік мало не всіх академій Росії. Автор більш ніж двохсот друкованих праць та книжок і сотні винаходів.

Чимало з них - пречудові. Так, він винайшов «пиріжок печений напіввідкритий» (патент №44880), «кулеб’яка» (№44881), «пиріг відкритий» (№45672), «розтягай» (№44879), «Спосіб виробництва напою із сирної сироватки «Алена» (№2082298), «Спосіб виробництва збитню» (№2158753), «Спосіб виробництва морсу» (№2161424), «Спосіб виробництва квасу або напоїв бродіння із зернової сировини» (№2081622). А чого лишень вартий патент на «Консорціум мікроорганізмів propionibacterium shermanii, streptococcus thermophilus, acetobacter aceti, який використовується для приготування кисломолочних продуктів, і спосіб виробництва кисломолочного продукту» (№2138551, разом з ВНДІ молочної промисловості). Згадування теплолюбного стрептокока у формулюванні патенту насторожує, але не хвилюйтеся: Москва місто північне й суворе, тож не розгуляється стрептокок у кисломолочних продуктах! Хіба ж це не турбота батька вітчизни про народ?! А ще батько запатентував МКАД - Московську окружну дорогу і... «Установку для озонування води і спосіб озонування води» - патент за №207985.

І це головне. Це питання політичне! Ось цитата з виступу голови Державної думи Гризлова (недавнього №3 в державному табелі про ранги) на зустрічі з Путіним і Медведєвим: «Вважаю за необхідне, як розвиток національного проекту «Охорона здоров’я», ухвалити федеральну цільову програму «Чиста вода». ...Сьогодні в 50 відсотках регіонів - це і міста, і сільська місцевість - вживають воду або неякісну, або шкідливу. Ця... програма… природно, включає в себе... обов’язкове створення фільтрів, які буде вставлено в кожному багатоквартирному будинку, на кожен під’їзд і так далі. Йдеться також про бутильовану чисту воду, яка, на жаль, сьогодні... на 50 відсотків фальсифікована у продажу».

Щось таке схоже нещодавно озвучував київський голова Олександр Попов, чи не так? Але Україна не Росія, розмах не той, у північної сусідки, за деякими даними, ціна питання сягала 50 млрд. доларів. І що ви думаєте? Не знаю, як Попов, а Гризлов став винахідником! Мабуть, робота в органах розвиває в людях всі здібності, недарма більш як половину вищих посад у Росії обіймають вихідці з тих органів. Хоча, зрозуміло, вихідці в даному контексті просто фігура мови - з органів не йдуть. Це не робота, це стиль мислення, менталітет, спосіб життя.

У співавтори для створення фільтрів Гризлов обрав «академіка РАПН», уродженця Житомирщини Віктора Петрика. Роспатент, зрозуміло, визнав винаходом заявлене ними технічне рішення з очищення рідких радіоактивних стоків з видачею патенту РФ №2345430, і Петрик повідомив: «...мною створені системи очищення води, недосяжні раніше за жодних технологій. Вони дозволяють з будь-якого забрудненого джерела отримати блакитну питну воду. Це епохальна подія не тільки для Росії, а й для всього світу. Свого часу Гіппократ сказав: «Людина є те, що вона їсть», а Гризлов сказав: «Людина є те, що вона п’є». Багатогранне зауваження».

Справді, багатогранні гіганти. Не знаю, що зараз п’є Гризлов, але звання Петрика довелося взяти в лапки. Бо далеко не всі в науковому світі визнають хоч якусь причетність Російської академії природничих наук (не плутати з поважною РАН) до наук. І хоча, за його ж самооцінкою, Петрик - учений рівня Леонардо да Вінчі, РАН відкинула його претензії, подала на нього до суду, і багато хто стверджує, що навіть у наш темний час важко уявити зловіснішу й фантастичнішу постать, ніж цей одіозний «академік». У всякому разі його попередник Лисенко не має кримінального минулого...

Втім, як національних лідерів, так і геніїв аналогічного штибу, наших наполеонів і леонардів да вінчі грає оточення. Серед покровителів Петрика - вся путінська рать: не тільки Гризлов, а й колишній прем’єр, а нині очільник «Росатома» Кирієнко, колишній міністр оборони, а нині віце-прем’єр Сергій Іванов, голова МНС Шойгу і, кажуть, навіть сам... Як на мене - обмовляють! Хоча свого часу, на початку 90-х, їхні кабінети були поруч. Така система швидко й невідворотно реплікується зверху донизу: від національного лідера - до останнього кербуда, від Москви - до самих до околиць.

Але й Київ не відстає! Сон розуму породжує чудовиськ не тільки в Росії. Я не про нашого нацлідера, а про Петрика від нейрохірургії, про «професора» Слюсарчука, недоучку з ПТУ, який отримав з рук панів Януковича і Табачника Держпремію України. Він, до речі (а чи до речі?), також родом з Житомирщини. 1 березня закінчується строк тримання його в СІЗО - хоч у цьому Україна переплюнула Росію: там Ходорковський і Лебедєв сидять, усього лише бізнес-конкуренти, а в нас і Тимошенко, і Луценко, і ось Слюсарчук! І політики, розумієш, і особисті вороги вождя, і вчені - всі сидять, засланих овідіїв тільки не вистачає для повної диктатури. Але неминуче постає запитання: а судді хто?

Ще недавно багатьох дратували полковницькі погони Табачника (тепер вони зблякли на тлі генеральських зірок Хорошковського), але чому не бентежить докторантура одіозного міністра обскурантури України? Не того ж вона поля ягода, що й професура Слюсарчука і - Самого? І якщо одного за неї садять, то чому інші недоторканні? А раптом у них, у «професорів», злочинна змова з метою розпилу бюджетних грошей?

Зауважте, щойно Лужкова відлучили від мерії, його творчий фонтан негайно вичерпався. Здавалося б, усе навпаки повинно бути: у генія з’явився час - твори, дорогенький! Не відволікайся на дрібниці. Не творить. І Гризлов, після того як його відсунули від важелів влади, творчо згас. Ні патенту тобі, ні афоризму в стилі Черномирдіна. Навіть Петрик збляк, втративши покровителів. Лише науково неоступеньований геній Мавроді і після відсидки продовжує з успіхом охмуряти простаків, і в його новій піраміді «МММ-2011» беруть участь уже 19 млн. довірливих росіян! Чи не станеться те саме і з нашими нинішніми володарями дум після відставки? Чи не облетять їхні ступені й звання, як листя на осінньому вітрі?

Почали ми зі списку шарлатанів «Огонька», ним і закінчимо. Будьмо патріотами. Перше місце - Трохимові Лисенку! Мавроді і Слюсарчука - в десятку! За такого розкладу вже більш як половина списку буде за нами, полтавцями, житомирянами й іншими... Але чим гірший наш міністр перетворення і певним чином науки? А його бос? Перефразовуючи Горація: «Пишайся не тим, чим хочеться пишатися, а тим, чим можеш, тим, чим володієш». Із чим вас, панове, й вітаю. Із зануренням у темряву.

P.S. Наприкінці березня Кіровський районний суд Петербурга відхилив позов Віктора Петрика до академіків РАН Євгена Александрова, Володимира Захарова та Едуарда Круглякова, журналіста Миколи Ахаяна та директора Науково-дослідного і технологічного інституту оптичного матеріалознавства (НДТІОМ) Костянтина Дукельского про захист честі, гідності та ділової репутації. По суті, це означає юридичне визнання Петрика шарлатаном і пройдисвітом.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі