Сім’я найме дачу... — Ласкаво просимо до елітного котеджу!

Поділитися
Донедавна більшість педіатрів вважали, що дитина у віці до трьох років повинна відпочивати у своїй кліматичній зоні, тобто на дачі...

Донедавна більшість педіатрів вважали, що дитина у віці до трьох років повинна відпочивати у своїй кліматичній зоні, тобто на дачі.

Сьогодні ця вікова планка знизилася до шести місяців — часу завершення щеплювального циклу. Проте більшість батьків і медиків продовжують стверджувати, що короткочасні поїздки на море — сильний стрес для організму дитини будь-якого віку.

Плюси заміського життя — незаперечна річ. Це і свіже повітря, і здорова сільська їжа, і городик, на якому бабуся з дідусем можуть відвести душу...

Але якщо ви ще не нажили власного будиночка в селі, приготуйтеся до серйозних проблем: найняти дачу в наш час — нелегка справа!

Варіантів пошуку дачі багато — можна розпитати друзів і знайомих, погортати газети безплатних оголошень і покопатися в Інтернеті. Головне — знайти у величезній кількості інформації підходящий варіант, відсіюючи посередників. Коли й це не допоможе, варто звернутися в солідне агентство.

Зателефонувавши до кількох рієлторських фірм, я переконалася: сім’ї із середньостатистичними доходами знайти дачу в околицях Києва практично нереально.

Більшість агентств беруть за послуги 50—100% місячної оплати і пропонують... елітні котеджі, вартість яких сягає за 200 тис. у.о. До того ж не йдеться про оренду цих розкішних апартаментів, а про їх купівлю!

— Ринок оренди дачних будинків у нас ще слаборозвинений, — коментує генеральний директор агентства нерухомості «Альянс-Брок» Андрій Сокур. — Попит у кілька разів перевищує пропонування, а конкретно на п’ять клієнтів припадає лише одна дача. Стереотипи власності (це моє, нікого не пущу!) ще сильні в мисленні людей. Ринок оренди квартир у Києві набагато насиченіший — їх здають досить охоче. А дача для багатьох киян — єдина віддушина, тому питання вигоди відступає на другий план. Сподіваюся, з часом населення все-таки перебудується — з’являється більше нових дач, а орендодавець молодіє, змінюється його психологія. Проте наразі бізнесменам набагато вигідніше будувати котеджні містечка, ніж дачні будиночки. Причому не здавати їх в оренду, а продавати — рентабельність набагато вища. У спорудженні таких об’єктів часто задіяні кредитні гроші, і йдеться про їх швидке повернення.

Я знаю багато сімей, котрі після кількох невдалих звернень в одну чи іншу фірму відправляли дітей на море або доплачували гроші й везли за кордон. Моя порада: потурбуйтеся про дачу заздалегідь, наприкінці березня — на початку квітня знайти її набагато легше, ніж наприкінці травня. Влітку можна розраховувати лише на удачу, або... ваш будиночок буде за 70 кілометрів від Києва!

Певною складністю для охочих найняти дачу є специфічні умови оренди: більшість орендодавців хочуть здати свій будиночок на весь сезон. Приміром, казково дешева дача у Вишеньках із усіма зручностями (лише 250 у.о. на місяць) здається з 1 травня по 1 жовтня, й аж ніяк інакше! Отож, охочі провести місячну відпустку на лоні природи залишаються за бортом...

Розкид цін на дачному ринку дуже широкий — від 1000 у.о. на місяць у Наумово Святошинського району, де клієнтам пропонують комфортабельну дачу загальною площею 85 кв.м із телефоном, телевізором, меблями та холодильником, — і до 60 у.о. за ліжко в с. Кочерги Дарницького району.

Реальна ціна за оренду дачного будиночка — понад 500 у.о. на місяць (приміром, у Ксаверівці Васильківського району — 600 у.о., у Княжичах Броварського району — 800 у.о.) і є затребуваною серед клієнтів.

Порівняно з російською столицею, київський дачний ринок досить примітивний: москвичі сьогодні добре орієнтуються у напрямках, кілометрових радіусах та екологічно чистих зонах. Російські рієлтори дохідливо розповідають потенційним клієнтам, що західний напрямок — найчистіший, а будинки на Можайському, Рубльовському й Новоризькому шосе — найпопулярніші.

Середньостатистичний киянин шукає дачу наосліп: будиночок у селі — такий дефіцитний товар, що київські посередники не перевантажують себе «зайвою» інформацією. Відомості про екологічний стан околиць, комунікації та інші досить важливі подробиці — чи не дефіцитніший товар на дачному ринку, ніж самі дачі.

— Це пояснюється тим, що, порівняно з Москвою, Київ — невелике місто, — пояснює Андрій Сокур. — Його можна швидко проїхати від краю до краю. Киянин, який живе поблизу станції метро «Святошин», не обов’язково шукатиме дачу в напрямку Ірпеня, — він легко добереться й до іншого напрямку...

Проте, шукаючи дачу, не слід занадто вірити запевненням господаря, що він «долітає» туди за півгодини. Спробуйте виїхати на заповітну адресу у п’ятницю ввечері, коли основна маса киян вирушає за місто, — це допоможе вам вирахувати реальний час у дорозі з урахуванням автомобільних заторів. Не зашкодить з’ясувати, як добратися до дачі без автомобіля: у житті різне трапляється. Знати, де міститься найближчий населений пункт і який до нього ходить громадський транспорт, просто необхідно.

Якщо ви плануєте жити на дачі з дітьми — поцікавтеся, чи є вода й електрика.

Водогін із гарячою водою або водонагрівальний бачок значно збільшують суму орендної плати, тому в будиночках часто доводиться задовольнятися холодною водою в літньому водогоні або криниці. Не забувайте: вода, яка тече у дачних водогонах, призначається для поливу ділянок, і її краще не пити навіть після кип’ятіння! Якщо ви не хочете забезпечити своєму малюкові розлад шлунка — запасайтеся водою у пляшках.

Зверніть увагу й на електропроводку — у деяких старих будинках розетки розраховані на напругу 127 В замість звичних 220. Крім того, у старих дачних селищах трансформатори можуть не витримати навантаження в години пік, наприклад, ввечері у вихідні.

Наймаючи дачу, попросіть господарів одночасно ввімкнути в мережу кілька побутових електроприладів: якщо все працює — електропроводка випробування витримала.

Не зайве навести довідки і про стан довкілля навколо вашої дачної резиденції.

— Головне джерело забруднення довкілля в Київській області — сама столиця, — розповідає заступник начальника Державного управління екології і природних ресурсів у Київській області Володимир Коротченко. — Тому чим далі від Києва міститиметься ваша дача, тим чистішою буде природа навколо неї. Якщо говорити про промислове забруднення довкілля в регіоні, то найпроблемнішим об’єктом є Трипільська ТЕЦ і її околиці. У цілому Київська область завжди була аграрним регіоном, промисловість сконцентрована лише у Білій Церкві, Броварах, Борисполі, Боярці та Вишневому. «Найчистіше місце» — це, звісно, Конча-Заспа і все, що на південному, Обухівському напрямку. Досить благополучні у плані екології Буча, Ворзель та Ірпінь...

Якщо вам усе-таки пощастило знайти дачний будиночок в екологічно чистому місці, приміром, у Кончі-Заспі, що є цілковитим лідером у рейтингу цін, наведіть довідки про сад і город. Може виявитися, що там не знайдеться місця для ігор вашої дитини — все навколо скопане й засаджене дбайливими господарями. Поцікавтеся, як часто ваші орендодавці приїжджатимуть на польові роботи. Навряд чи можна спокійно відпочивати, якщо на обрії маячитимуть панами господарів фазенди.

Не зашкодить заздалегідь утрясти питання про користування дарами природи — чи можна буде (навіть за додаткову плату) покуштувати полуничку або груші з дачної плантації? Чи не заперечуватимуть господарі, якщо ви самі посієте кріп?

Багато батьків воліють купувати своїм дітям привізні фрукти й овочі, оскільки в Київській області радіаційне забруднення — болюча тема. А якщо вже захотілося спробувати з грядки, то бажано вирощене на досить чистій ділянці землі.

В обласній СЕС, яка відає питаннями радіаційного контролю, давати поради щодо дач явно не налаштовані.

— Якщо ділянку землі офіційно виділено під забудову дач, отож вона екологічно безпечна, — безапеляційно заявляє заступник головного санітарного лікаря Київської області з санітарно-гігієнічних питань Олександра Вакарчук. — Краще відпочивати в Обухівському чи Переяслав-Хмельницькому районі, але сьогодні виділяються ділянки й у Вишгородському районі, хоча він далеко не весь екологічно чистий...

Рядовому киянинові дізнатися про радіологічну обстановку навколо жаданої дачі практично неможливо, хіба якщо він має дозиметр.

— Ми можемо дати письмову відповідь на ваш офіційний запит про ту чи іншу ділянку землі, — пояснює Олександра Вакарчук, — радіологічна обстановка постійно змінюється, потрібно проводити відповідні виміри й аналізи...

Найближче оточення дачі також заслуговує на увагу: шум екскаватора й бетономішалки не дасть вам спокою. Поцікавтеся, чи не містяться поблизу газопровід високого тиску, аеродром або автомагістраль. Вони — такі ж самі небезпечні сусіди, як і лінії електропередачі. А ось магазин із необхідними товарами й дитячим харчуванням — бажаний сусід, як і аптечний кіоск та поліклініка.

Пригляньтеся до місцевої водойми та лісу — що як під пильним поглядом вони виявляться стічною канавою або звалищем?

Спробуйте розпитати про можливе місце відпочинку сусідів по ділянці — вони, на відміну від господаря дачі, не зацікавлені здати вам свої володіння й чесно розповідатимуть про всі переваги й вади дачного селища. Саме так можна дізнатися, чи відключають у селищі електрику, чи бувають у магазині перебої з продуктами та ще багато цікавого.

Ну а якщо ви зібрали певну суму й налаштовані рішуче, ризикніть побудувати дачу або просто її купити!

— Сьогодні побудувати дачу набагато вигідніше, ніж купувати, — вважає Андрій Сокур. — Вартість пристойного будинку потягне на 50 тис. у.о., включно із шістьма сотками землі. Купівля готового аналогічного будинку обійдеться покупцеві набагато дорожче...

Досить зайнятися простою арифметикою, аби підрахувати: орендуючи дачу на сезон (п’ять місяців) за найскромнішою ціною — 500 у.о. на місяць, — ви окупите вкладені гроші за 20 років.

Термін, звісно, чималий, але ж дача будується для дітей і внуків. Та й не варто забувати: ціна на оренду дачних будиночків невпинно зростає — можливо, через два-три роки вона буде значно вищою й ви окупите витрати набагато швидше...

Із настанням весни кількість покупок на ринку приміського житла зросла, порівняно з зимовими показниками, на 30%, а ціни підскочили майже на 10%.

На думку фахівців, найпопулярніші серед заможного населення котеджі вартістю від 100 до 120 тис. у.о. — у великому дефіциті. Середній ціновий сегмент ринку заміської нерухомості становлять котеджі вартістю 200—400 тис. у.о., а покупці з дуже високим рівнем доходів віддають перевагу житлу вартістю близько 700 тис. у.о. у цивілізованих і розрекламованих котеджних містечках. Є й ексклюзивні котеджі вартістю від 2 до 5 млн. доларів.

Ціни на приміські земельні ділянки також повзуть угору: у Бориспільському районі (Вишеньки, Осокорки, Гнідин) сотка землі в цьому сезоні коштує вже від 7 до 10 тис. у.о. Ділянки на одеському й житомирському напрямках коштуватимуть до 5 тис. у.о. за сотку, а в ірпінському регіоні — до 4 тис.

Ось і виходить, що сім’ї з середніми статками залишається мріяти про скромний дачний будиночок, незаслужено затертий елітними котеджами...

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі