Що робити українцям у тилу

ZN.UA Ексклюзив
Поділитися
Що робити українцям у тилу © depositphotos/Ukrinform
Три важливі поради тим, хто не воює

Із початком повномасштабної війни з Росією життя українців із розміреного друкованого шрифту перетворилося на каракулі, нашкрябані на полях польового зошита.

Мільйони залишили свої домівки, а тим, кому пощастило менше, опинились у блокаді, з ворогами на порозі, які без сорому вбивають мирне населення.

Найхоробріші, що мають бойовий досвід, — уже зі зброєю в руках, поруч із ними — волонтери. Комунальники та державні служби воюють на своєму фронті.

Що можуть робити пересічні українці, які опинилися поза цим колом?

Бути у безпеці, фізичній і ментальній

Ви можете бути корисним для інших, тільки коли самі у безпеці. Як і з правилом кисневої маски у літаку — спочатку собі, потім іншим.

Якщо ви виїхали самостійно, то зменшили ризики для військових, які допомагають при евакуації. Ви знизили навантаження на рятувальників чи медиків.

Наступний крок — допомогти виїхати друзям, родичам, знайомим. У такий спосіб ви ще й збережете себе від частини стресу.

І, так, психологи радять не перебувати у новинах кожні десять хвилин, — так ви знаходитесь у світі, якого не контролюєте, що погано впливає на ваші дії в реальному світі.

Продовжувати працювати

Якщо умови дозволяють вам працювати, робіть це. Навіть якщо здається, що робота не наближає країни до перемоги. Можливо, ви змушені були переїхати або ваше підприємство призупинило роботу. Але й на новому місці можуть бути вакансії за вашим фахом або ж у вас є й інші навички та знання, що зараз можуть принести дохід.

Багато українців нині стали львів’янами. Зауважу, що там сирена, яка повідомляє про відбій тривоги, закликає не просто вийти із укриття, а й повернутися до роботи.

У перші два тижні агресії економіка України скоротилася чи не на 50%.

Кожен магазин і виробництво, що працюють, — це дохід, зарплати, податки до бюджету. Кожен харківський програміст у Львові, Трускавці, Тернополі — валюта з-за кордону, яка зміцнює гривню.

Кожна зароблена гривня — можливість скинутися на тепловізор, бронік або каску. Тобто довше життя для захисників, тобто швидша смерть для ворогів.

Якщо у вас немає високих організаторських навичок, які допомагають масштабувати закупівлі або налаштувати логістику, працюйте і скидайте гроші тим, хто вже успішно це робить.

Поволонтерити можна у вільний від роботи час, пакуючи гуманітарну допомогу чи блокуючи рашистські ресурси.

Вимкнути російське

Багато хто українців звик до російських розважальних шоу на YouTube, російських співаків або тіктокерів. Українці чекали від них реакції на війну, якої так і не почули. Їхнє мовчання — злочин. А їхні вибачення нічим не кращі за мовчання.

Саме зараз найкраща нагода провести лінію між минулим і майбутнім та відмовитися від російського контенту. Замініть його українським або англійським. Або й польським для тих мільйонів українців, які сьогодні знайшли прихисток у дружнього сусіда. З часом російський контент перестане потрапляти у ваші рекомендації.

Український контент є абсолютно про все, від оглядів бронепоїздів часів громадянської війни у США до каналів фріків, які їдять грошові купюри на спір.

А якщо заміни немає, пошукайте її в англомовному середовищі. Автоматичні субтитри і мінімальне знання мови дадуть змогу дивитися цікаве для вас із усього світу. Час виходити з простору Росії.

Наступний (або паралельний) крок — перехід на українську. Поетапний, починаючи від публічних комунікацій і згодом переходячи до особистих. Ваша хороша розмовна українська може одного разу врятувати вам життя, а українська ваших дітей — майбутнє країни.

Поділитися
Дивіться спецтему:
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі