Відразу дві команди вчених повідомили про завершення розшифровки генома рису, 450 мільйонів нуклеотидів якого кодують 40 тисяч генів. Китайські та швейцарські дослідники одночасно опублікували свої версії послідовностей ДНК однієї з найдавніших сільськогосподарських культур.
На одностайну думку вчених, розшифровка генома рису дозволить істотно поліпшити властивості не тільки цієї культури, а й більшості зернових, які виникли від одного спільного предка 50—70 мільйонів років тому. Сьогодні
рис — основний продукт харчування третини людства, переважно його найбіднішої частини. На думку Дональда Кеннеді, редактора журналу Science, в якому й були опубліковані вищезазначені доповіді, розшифровка генома рису дасть людству в найближчі 20 років більше практичної користі, ніж
розшифровка генома людини.
Проте це наукове досягнення супроводжувалося дуже серйозними скандалами. Насамперед вважають, що китайські вчені, котрі витратили на цю дуже копітку роботу лише три місяці, несанкціоновано скористалися плодами праць японських учених. Останні трудилися над цією темою з 1997 року і планували опублікувати результати своєї праці наприкінці нинішнього. Щоправда, їхня версія має бути повнішою й набагато точні-шою, ніж китайська. До того ж, китайські дослідники обмежилися лише індійським різновидом рису, тоді як японці сконцентрували свої зусилля на японському.
З цим різновидом пов’язаний ще один скандал. Швейцарські вчені, які працюють на компанію Syngenta, заявляють: повну послідовність генів японського рису вони розшифрували ще торік. Щоправда, праця така не була опублікована. І тепер, коли китайські вчені оприлюднили послідовність генів індійського рису, швейцарці подали на китайців до суду. А поведінка швейцарської компанії, своєю чергою, викликала велике обурення в міжнародному науковому середовищі. Адже представники Syngenta відмовилися передавати результати своїх досліджень у спеціальний банк даних з генома рису GenBank, яким вільно користуються учені всіх країн. Інформацію про геном рису можна одержати лише на сайті швейцарської компанії, яка укладає формальні угоди на право використання цієї інформації виключно для комерційних проектів. А такий прецедент, як зазначають вчені, може істотно загальмувати розвиток генетики в цілому.