Реалістична справа

Поділитися
Як відомо, початок 2008 календарного року для Ук­раїнського Католиць­кого Університету ознаменувався надзвичайною подією...

Як відомо, початок 2008 календарного року для Ук­раїнського Католиць­кого Університету ознаменувався надзвичайною подією. Звертаючись 1 лютого у Ватикані до єпископів Ук­раїнської Греко-Католицької Церк­ви, Папа Бенедикт XVI сказав: «Передусім треба чинити екуменізм любові, який прямо походить із заповіді, яку залишив Ісус своїм учням. Любов, супроводжувана послідовними справами, творить довір’я, допомагає відкривати серця та очі. Діалог милосердя за своєю природою підтримує і висвітлює діалог правди. Адже остаточна зустріч, до якої нас провадить Христос, відбувається у повній правді. Не викликає жодного сумніву, що надзвичайно цінну підтримку екуменічній праці може надати Український католицький університет».

Завершення літа принесло воєнні громовиці на Кавказі й велике сум’яття у серцях. Здавалося б, проголосивши нове «збирання земель», Росія повернула світ на тридцять літ назад, в атмосферу холодної війни і зранених гонорів. Зрозуміло, що замороженими будуть різні форми співпраці Заходу з Росією. Творці новітньої холодної війни намагатимуться знову перетворити поняття діалогу в утопічну забавку для ідеалістів, яку начебто доведеться тепер відкласти надовго.

Тож чи реалістичними на цьо­му тлі є згадані Папою категорії «екуменізму любові», «діалогу милосердя» чи «діалогу правди»?

Що ж, справді, Московський патріархат цілком підтримав військові та політичні кроки керівництва Росії. Зокрема заступник відділу зовнішніх зносин Московського патріархату протоєрей Всеволод Чаплін на телеканалі «Союз» заявив: «Жодні розмови про загальнолюдські цінності, про те, що ми можемо обнятися й розцілуватися з усіма народами світу, роззброївшись перед ними, не мають нічого спільного з реальною політикою».

Звичайно, хочеться вірити, що керівництво цієї Української Православної Церкви не підхопить автоматично стандартного гасла Третього Риму: «Все зло від Заходу». Адже духовна єдність з Церквою Москви не мусить автоматично передбачати улягання російським імперським інтересам. Проте, чи не до відвоювання втрачених позицій закликали в Москві на зборах Православного братства деякі ієрархи УПЦ?

Однак я переконаний, що світ не так легко збити з випробувано­го курсу на діалог. Його успіхи безперечні, а гостра реакція Росії викликана лише тим, що цей діалог щораз частіше відбувається не за московським сценарієм. Ця закономірність спостерігається і в міжцерковних відносинах. На недавній екуменічній зустрічі в Равенні православний світ голосував з окремих питань разом із Західними Церквами, залишаючи Російську Православну Церкву в гордій самоті.

Головна проблема Росії в тому, що ігнорування світом її імперських амбіцій вона сприймає як ігнорування її національних інтересів. Натомість сучасний екуменізм, який об’єднує багатьох християн світу й у якому беруть активну участь екуменісти Українського католицького університету, враховує помилки минулого й не поспішає будувати християнський «мир» на притлумлюванні чиїхось національних чи релігійних інтересів. Крок за кроком християнський світ відходить від моделей післявоєнної Ялти, яка ділила планету на непорушні сфери впливу. Ми прагнемо створити світ, який цінує розмаїтість духовних традицій і торує шлях до їхнього взаємозбагачення. Зокрема про «єдність у множинності» давно вже говорять Римські папи.

Саме на цьому шляху й лежать національно-релігійні інтереси України, яка не має наміру будувати Рим Четвертий. Образ саме такого світу, в якому всі християнські традиції знайдуть пошанування і вільний простір для розвитку, й об’єднав християн УКУ з їхніми партнерами з Української Православної Церкви в Українському християнському академічному товаристві імені св. Климента-папи.

Саме такий образ світу-у-діалозі обговорювався й у Міжнародному та міжрелігійному літньому таборі «Ковчег», що діяв у серпні цього року в Унівському монастирі й був організований у співпраці Федерації польських організацій в Україні, Всеукраїнського центру вивчення Голокосту «Ткума» («Відродження») та Українського католицького університету за сприяння Генерального консульства Респуб­ліки Польща у Львові, Американсь­кого єврейського розподільчого комітету «Джойнт» у Дніпро­петровську й Києві та Львівського обласного Єврейського благодійного фонду «Хесед-Ар’є».

Таке порозуміння, прикладів якого в житті УКУ й багатьох інших закладів та організацій України чимало, є передумовою того, що наша держава не зверне вже з обраного шляху й не дасть втягнути себе у холодну війну чужих амбіцій.

Велич і слава Росії справді існують, але її керівництво шукає її в хибному напрямі. На шляху зневаги, ненависті й гордині тієї величі й слави не знайде вже жодна держава світу. Тому можна спокійно ствердити: тримаймося одвічного шляху любові, милосердя і правди та вірмо, що саме вони стануть наріжним каменем, що завершить будівлю справедливого світу.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 2
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
anatolii
16 Листопада 2019, 22:20
А про боротьбу наших прадідів, дідів, батьків за свою свободу і боротьбу проти кого слабо нагадати?: «Свято (28 жовтня) встановлене відповідно до Указу Президента України Віктора Ющенка від 20 жовтня 2009 року «…з метою всенародного відзначення визволення України від фашистських загарбників, вшанування героїчного подвигу і жертовності Українського народу у Другій світовій війні…» Втрати України в Другій світовій війні — прямі та непрямі людські та матеріальні втрати, які поніс український народ в період Другої світової війни. Оцінка чисельно втрат в різних роботах суттєво відрізняється, починаючи від 5 млн до 7 млн загиблих громадян тодішньої Радянської України. В виступі у зв'язку з 30 річчя визволення України від гітлерівських загарбників тодішнього першого секретаря ЦК Компартії України Володимира Щербицького була названа цифра 6750 тис. чоловік. Пізніше людські військові втрати були визначені в 2,5 млн чоловік і 5,5 млн. — загиблих військовополонених і мирного населення. По відношенню до загальних втрат СРСР це становить 40-44%. З врахуванням вторинних демографічних втрат (померлі від хвороб і голоду, депортовані, емігранти, втрати у природному прирості населення), то втрати складуть приблизно 14,5 млн чоловік[1]. Було також зруйновано майже 700 міст (40% усіх міст Радянського Союзу, знищених війною) і 28000 сіл. Оцінка матеріальних збитків становила 285 млрд рублів (в цінах 1941 року) - понад 40% усього збитку СРСР. У війні загинув кожен п'ятий українець. Серед військовослужбовців призову на літо 1941 року уціліли тільки 3% з загальної кількості"? І про боротьбу не вперше!
Відповісти Цитувати Поскаржитись
anatolii
16 Листопада 2019, 22:21
С конца февраля - начала марта 1918 года империалистические державы обеих воюющих в мировой войне коалиций начали масштабное вооруженное вторжение на территорию России… Людские потери от рук иностранной военщины как среди бойцов красной армии и партизан, так и среди мирных жителей, никогда и никем не были подсчитаны… 8 февраля 1918 года германские и австро-венгерские войска (около 50 дивизий) перешли в наступление от Балтики до Чёрного моря. За две недели они оккупировали огромные пространства. 3 марта 1918 года был подписан Брестский мир, но немцы не остановились. Воспользовавшись договором с Центральной радой, они продолжили свое наступление по Украине на Харьков, Полтаву, Екатеринослав, Николаев, Херсон и Одессу. 5 марта немецкие войска вторглись в Финляндию, где свергли финское советское правительство. Нарушив условия Брестского мира, немцы вторглись на территорию РСФСР, заняв 8 мая Ростов-на-Дону… Далее идёт прямое ограбление оккупированных территорий. С Украины немцы вывезли до октября 1918 г. 53 тыс. лошадей и 39 тыс. голов крупного рогатого скота, 52 тыс. тонн зерна и фуража, 34 тыс. тонн сахара, 45 млн. яиц… 18 января 1918 г. немецкий журнал «Deutsche Politik» писал: «Суверенитет Финляндии означает нечто большее, чем новое государство, входящее в систему государств на севере Европы. Он означает начало расчленения России. Финляндия окажет большое влияние на другие прибалтийские страны, на Украину и далее, возможно, на Кавказ».
Цитувати Поскаржитись
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі