Путівник по щастю

Поділитися
Путівник по щастю
Поширена помилка більшості людей полягає в тому, що вони намагаються відповістити на запитання "що робить мене по-справжньому щасливим?", не маючи достовірної статистики про себе та своє життя.

Соціологи Колумбійського університету США підготували на замовлення ООН щорічну доповідь про рівень щастя в різних країнах світу, яка називається World Happiness Report. Усього до рейтингу входять 150 країн. При розподілі держав за рівнем щастя враховувалися шість показників: ВВП на душу населення, тривалість здорового життя, можливість покластися на когось у найближчому оточенні, суб'єктивний ступінь свободи у прийнятті життєвих рішень, захищеність від корупції та щедрість. Окрім того, автори дослідження відзначають велику роль психічного здоров'я для самопочуття людини.

Отож, найщасливішою країною світу стала Данія, за нею йдуть Норвегія, Швейцарія, Нідерланди та Швеція. Найщасливіші регіони - Північна Америка, Австралія і Нова Зеландія. На другому місці - Західна Європа, від якої лише трохи відстає Латинська Америка, включно з Карибським регіоном.

Решта регіонів помітно відстали від трійки лідерів. Найменш щасливі Африка та Південна Азія.

Загалом, відзначають у ООН, попри економічну кризу, за останні п'ять років люди стали трохи щасливішими і щедрішими, - рівень щастя підвищився у 60 країнах і знизився у 41. Так, Росія в новій доповіді посіла 68-ме місце, піднявшись на вісім рядків, порівняно з торішнім рейтингом. Рівень задоволеності життям зростав в Анголі, Албанії, Еквадорі.

А ось Україна опинилася лише на 87-му місці - між Ганою та Латвією. Рівень щастя українців трохи нижчий від середнього у світі й відчутно нижчий від середнього рівня щастя в Центрально-Східній Європі.

У США, Єгипті, Греції і М'янмі впродовж останніх п'яти років рівень задоволеності життям знижувався. У Греції, Іспанії, Італії і Португалії взагалі спостерігався статистичний обвал, значною мірою пов'язаний зі зниженням доходів населення та втратою роботи. А ось у Канаді рівень щастя залишався стабільно високим.

Відомий економіст і директор Інституту Землі професор Джеффрі Сакс упевнений, що щорічний світовий рейтинг щастя допомагає лідерам держав побачити шляхи поліпшення добробуту і сталого розвитку світу. Правда, політики рідко звертають на це увагу. Тим часом аналіз свідчить, що щасливі люди довше живуть, продуктивніші, більше заробляють і є добропорядними громадянами.

І хоча щастя - такий дивний стан, якого людина інколи й сама собі до кінця пояснити не може, вчені вважають, що бути щасливим не так складно. Поширена помилка більшості людей полягає в тому, що вони намагаються відповістити на запитання "що робить мене по-справжньому щасливим?", не маючи достовірної статистики про себе та своє життя.

Причому коли раніше, щоб відповісти на це запитання, треба було взяти до рук блокнот і традиційно написати список плюсів та мінусів рішення, то тепер Інтернет і нові технології роблять цю частину процесу набагато простішою. Останні кілька років бурхливо розвивалася нова галузь автоаналітики. З допомогою інструментів, які відстежують стан людини в різні періоди часу, стало набагато легше отримати відповідь не тільки на професійні, а й на приватні запитання.

Так, finmarket.ru пропонує три способи, які допоможуть провести такий аналіз і вивести індивідуальну формулу щастя.

1. Вести щоденник щастя досить просто, і це не забирає багато часу. Щовечора за шкалою від 1 до 10 треба оцінювати, наскільки щасливим був минулий день. При цьому необхідно відзначати, які дії давали задоволення.

Письменник Ашиш Мухарджі, використовуючи цей метод, довів, що не треба бути професійним філософом або психологом, аби систематизувати своє щастя. Описуючи враження від прожитого дня впродовж трьох років, він з'ясував, що його середній рівень щастя становить 7 балів. При цьому письменник виявив, що процес досягнення мети робить його значно щасливішим, ніж сам результат.

Тепер Мухарджі живе за новими правилами. Наприклад, завжди рано лягає спати, навіть якщо вночі відбувається цікава подія. Причина цього - те, що втома від недосипання робить його нещасним.

2. Тестувати свої відчуття. Академік Керол Рафф довів, що благополуччя людини можна виміряти з допомогою моделі, яка складається з шести елементів: самоприйняття, особистісне зростання, наявність мети, кваліфікація, незалежність та відносини з іншими людьми.

Дослідник і статистик Костянтин Аугемберг вирішив перевірити цю теорію. З допомогою додатка для смартфона rTracker він тричі на день оцінював своє благополуччя за шістьма елементами моделі Раффа, а через місяць проаналізував накопичену інформацію. Виявилося, що в його випадку тільки чотири з шести факторів впливали на рівень щастя. Формула щастя Аугемберга мала такий вигляд: Щастя = незалежність + наявність мети + кваліфікація + особистісне зростання.

Учений відзначає, що рівняння актуальне далеко не для всіх. Кожному потрібно розрахувати власну формулу.

3. Проводити раптові перевірки свого стану. Ще один додаток - Track Your Happiness діє за схожим принципом. Тільки, замість тестів за розкладом, він несподівано запитує дані про рівень щастя протягом дня. При цьому потрібно вказати, що саме на цю хвилину робить людина.

Аналіз відповідей 15 тисяч користувачів додатка засвідчив: люди значно щасливіші, коли зосереджені на тому, що відбувається.

Так, одне з найнеприємніших занять для користувачів додатка - поїздка на роботу. При цьому зосереджені лише на своєму маршруті значно щасливіші за тих, хто відволікається на сторонні думки. Одне з можливих пояснень цього полягає в тому, що люди зазвичай думають на неприємні теми - наскільки стабільна ситуація на роботі, скільки грошей залишилося до зарплати і т.п.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі