Позитивний настрій

Поділитися
Щоб постійно підтримувати в собі позитивний настрій, потрібно вміти фокусувати увагу на позитивних моментах життя, а негативні відсувати на периферію мислення.

Усі ми залежимо від певних обставин, змінити які нам не до снаги. Як мінімум це епоха, в яку ми живемо, країна, в якій народилися, батьки та інші родичі, яких не вибирають… Але життя складне, і є в ньому ще багато такого, що нам не підвладне. Доля підносить нам неприємні сюрпризи й непрості випробування, причому одне з найтяжчих - це рутина, дрібні життєві негаразди, безпросвітність і безнадія… Але, на щастя, є те, що завжди в наших силах, - це можливість змінити своє ставлення до життя, виробити позитивний настрій і взяти його під контроль.

Бджола чи муха?
Вибір за вами

Невже це можливо - багато років вважати, що ти невдаха, а потім опанувати себе і відразу відчути: якщо я не щасливий, то принаймні благополучний? Так, це можливо. Як учить давня притча - всі люди умовно діляться на «бджіл» і «мух». Бджола навіть на смітнику зуміє відшукати квітку і насолодитися нектаром, а от муха, облетівши безліч клумб, однаково сяде на нечистоти. І тільки від нас самих залежить - помічати в навколишньому житті тільки погане чи тільки гарне: жити, як на смітнику, чи почуватися у квітучому саду. Ми й тільки ми самі є творцями власної долі.

Виявляється, цілком реально навчитися вибірковому сприйняттю, щоб помічати в житті тільки хороше. Про це пише Елвуд Чепмен у своїй книжці, назву якої в російському перекладі запозичено з Козьми Пруткова - «Хочеш бути щасливим - будь ним!». Амери­канський психотерапевт стверджує, що поле нашого сприйняття влаштоване так, що коли ми постійно звертаємо увагу на негативні чинники, то витісняємо з нашої свідомості те хороше, з чого могло б скластися наше щастя. Щоб постійно підтримувати в собі позитивний настрій, потрібно вміти фокусувати увагу на позитивних моментах життя, а негативні відсувати на периферію мислення. Тих, хто хоче цього навчитися, ми можемо адресувати до згаданої книжки, однак для початку достатньо простого розуміння, що наше життя багато в чому залежить від того, що ми самі хочемо в ньому побачити. І в цьому зв’язку торкнемося лише кількох моментів.

Не будьте рабом життєвих обставин. Не ставте задоволення життям у залежність від зов­нішніх обставин: от якби в мене була робота (грошовитіша, ближче до дому, з хорошим начальством); квартира (просторіша, у центрі міста…); машина (нова, потужніша, престижніша…); чоловік/дружина (багатший/а, гарніший/а, успішніший/а…), діти (слухняніші, розумніші, талановитіші, працьовитіші…) - тоді, мовляв, я був би щасливіший. Пристосовуйтеся до обставин, а не чекайте (іноді все життя), що вони зміняться. Щастя виникає за велінням душі, а не механічно в результаті дії зовнішніх чинників.

Не женіться за примарним щастям, а шукайте простих реальних радощів. Щастя - це надто гучне слово, що позначає стан ейфорії. У нормі спокійна людина, не схильна до екзальтації, переживає подібні стани не надто часто. А от відчуття радості можна зазнавати щодня. І тоді, озирнувшись назад, можна сказати, що життя минуло щасливо, тому що в ньому було багато радощів - великих і малих.

Постійно будьте в пошуку здорових способів підтримання позитивного настрою. Це можуть бути маленькі повсякденні радощі, приємні ритуали, витончені дрібнички. Корисні також різні захоплення, музика, фізичні вправи, хороші фільми й книжки, приємні знайомства, спілкування з природою й тваринами, комфортний одяг, якісь ласощі (до міри!).

Шукайте власні прийоми поліпшення настрою. Можна, наприклад, прокрутити перед сном прожитий день і згадати ті момен­ти, які вас тішили та додавали сил. А вранці, прокидаючись, посміхнутися новому дню й подумати про те, що вас чекає доброго: чай чи кава з улюбленої чашки; приємна зустріч; телефонна розмова з вірним другом; кілька хвилин, коли є можливість роззирнутися навсібіч і захопитися красою навколишнього світу… Ці дрібниці, на яких ми фокусуватимемо свою увагу, здатні забарвити життя радісними позитивними тонами.

Не плутайте радощі і задоволення. Коли ми радіємо, то в цьому більше душі, а коли дістає­мо задоволення, - більше фізіології. Тим, хто не вміє шукати й знаходити у своєму житті світлі моменти, доводиться штучно компенсувати це примітивними задоволеннями. Безрадісне, безперспективне, рутинне життя перетворює людину на раба шкідливих звичок. По-справжньому від них звільнитися можна, лише навчившись знаходити в житті радісні сторони. Адже інакше людина, навіть докладаючи надзусиль, щоб звільнитися від шкідливої залежності, нерідко заміщає одні задоволення іншими (від алкоголізму - до захоплення чифіром, від куріння - до переїдання тощо). Задово­лення (не надто шкідливі й до міри) теж потрібні, але тільки як один і далеко не найголовніший спосіб підняти настрій.

Намагайтеся, щоб ваша робота не стала джерелом негативу. Так само, як і в особистому житті, зосередьте увагу на позитивних чинниках своєї роботи. Намагайтеся отримувати від неї задоволення, а все інше (оплату, кар’єрне зростання тощо) сприймайте як «побічний ефект» вашої трудової діяльності. Вчіться позбуватися негативних емоцій на робочому місці. Постарайтеся стати людиною, поруч з якою приємно працювати, і допомагайте керівництву підтримувати в колективі позитивний психологічний клімат.

Вчіться швидко розв’язувати проблеми. Невирішені справи, як правило, накопичуються, чіпляються одна за одну, породжують нові й нові проблеми та турботи, які у свою чергу можуть стати каталізатором серйозних життєвих потрясінь. Якщо на вас навалилися серйозні труднощі, постарайтеся структурувати проблему, розбивши її на кілька частин - їх буде простіше вирішувати. Женіть від себе сумніви, які є результатом невір’я у власні сили та позбавляють упевненості в завтрашньому дні.

Формуйте не тільки своє сьогодення, а й минуле. Те погане, що було в минулому або відбувається у вашому житті зараз, залишіть для розмови із психологом або з кимось близьким, кому вам зрідка захочеться вилити душу. У розмовах з іншими згадуйте якнайбільше хорошого, світлого, цікавого. Та й самі намагайтеся частіше подумки повертатися до позитивних спогадів. І тоді минуле зігріватиме ваші нинішні дні.

Філософськи ставтеся до серйозних ударів долі. Буває, що потрібні місяці й навіть роки, щоб пережити важкі, драматичні, а то й трагічні події, неминучі в долі кожної людини. Для цього знадобляться спеціальні зусилля. Зі смиренністю прий­міть нову дійсність, вірте, що в житті будуть іще світлі дні. Не мучтеся колишніми помилками, не допускайте, щоб відчуття провини зіпсувало вам життя. Знай­діть у своєму оточенні тих, хто вас підтримає, не виключайте можливість звернутися до психолога, пошукайте розраду в релігії.

Плануйте своє життя. Плануйте своє життя на один день. Вигадуйте собі маленькі повсякденні радощі й живіть їхнім передчуттям. Живіть сьогодні, не відкладаючи «на потім» гарний настрій, добре слово, відчуття щастя. Що ж до планів на більш віддалене майбутнє, не можна бути рабом раз і назавжди намальованої картинки - інакше жорстокі розчарування практично неминучі. Постарайтеся, щоб основний план (план А) завжди супроводжувався альтернативним (планом Б), так само позитивним, який не має нічого спільного з крахом надій.

Шукайте сенс життя. Нама­гайтеся, щоб ваше життя освячували високі прагнення. Дуже часто дрібні й навіть дріб’язкові побутові цілі підмінюють сенс життя. І можна тільки позаздрити тим, хто вже за родом занять має можливість перейнятися значущими цілями: допомагати людям, нести в маси прогресивні ідеї... У кожному разі цілеспрямованим людям набагато легше зберігати позитивний настрій, і вони набагато менше схильні «варитися» у негативних емоціях.

Не бійтеся мріяти! Мрія (маленька - на вихідні, трохи більша - на відпустку і висока - на все життя) скрашує наше існування, робить його осмисленішим, дає змогу відійти від сірих буднів. Часом навіть нездійснена мрія стає фактом біографії нашої душі. Минуть роки, і ми згадуватимемо не тільки про те, що сталося в різні періоди нашого життя, а й те, про що снилося і мріялося.

Зрозуміло, що людина не може бігти водночас у різні боки. Але що стосується саморозвитку, духовних пошуків, це не тільки можливий, а й єдино правильний шлях. Уміти спілкуватися й насолоджуватися самотністю; працювати та відпочивати; шукати те, що приносить радість, і те, що дає задоволення; жити одним днем, але при цьому бачити високу мету попереду. Життя складне, але разом з тим і дуже цікаве. Це так чудово - вчитися бачити прекрасне, стати художником, який сам надасть сірому буденному колориту яскравих барв та освітить власне життя сонячними променями радості і щастя.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі