Об'єднання країни можливе на платформі демократії, національного суверенітету та вирішення соціальних проблем, до яких відноситься, наприклад, ліквідація прірви між найбільш забезпеченими і найбіднішими прошарками населення, а проблеми мови й історії необхідно розглядати перш за все в науковому контексті.
Про це заявив в коментарі для «Дзеркала тижня» директор Інституту філософії НАН України Мирослав Попович.
«Насправді в тих регіонах можна бачити різні мотиви й різні менталітети. Скажімо, Західний регіон взагалі ніколи й не розглядався як суцільний. Одна річ — Буковина, інша — Закарпаття. А так звана Західна Україна — це Галичина і Волинь. У мешканців цих регіонів різне світосприйняття. Спільне тільки те, що європейська орієнтація для них — не абстракція, а повсякденний спосіб життя, пов’язаний з роботою, торгівлею, частими переїздами», — вважає Попович.
На його думку, населення південно-східної частини України більше уваги звертає на економічні й соціальні питання, ніж на національну самоідентифікацію.
«Національна держава — це не те гасло, яке могло дуже хвилювати Південний Схід. Там на першому плані соціальні питання, тоді як Північний Захід сприймав це через національні проблеми, — вважає філософ. — Тут маємо загальну кризу націонал-демократії першого покоління — рухівської і післярухівського характеру, останнім представником якої є Ющенко. А тепер цей прапор, фактично, перейшов до Тимошенко».
При цьому філософ запропонував своє бачення можливого сценарію тіснішої інтеграції сходу і заходу України.
«Щодо об’єднання, то воно може бути на платформі демократії, національного суверенітету і розв’язання соціальних проблем, до яких, скажімо, належить ліквідація прірви між найбільш забезпеченими і найбіднішими прошарками населення. Так, справді, нам треба подолати бідність. Доки немає такої матеріальної можливості, треба шукати шляхи об’єднання регіонів. І тут можна було чітко показати, які проблеми демократизації суспільства у нас не розв’язані, — судова влада, місцеве самоврядування тощо», — каже Попович.
При цьому, на думку директора Інституту філософії, проблеми мови й історії хоч і є політичними, але виникають в інших сферах — наукових, літературних, тому і розглядати їх потрібно перш за все в контексті наукової дискусії.
Докладніше про це читайте в статті Алли Котляр «Дві України: що з ними робити?» у свіжому номері «ДТ».