Близько 17% українських працівниць комерційного сексу ВІЛ-позитивні. Найбільш поширене це захворювання серед жінок, що займаються проституцією в Києві, Полтаві і Миколаєві, найменш — в Луганську, Харкові і Львові. Такі результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології за замовленням Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІДу в 16 містах України.
Дослідження показало, що серед цих жінок найвищий ризик інфікування ВІЛ мають споживачі ін’єкційних наркотиків; ті, хто практикує незахищений секс, і ті, хто має великий стаж роботи в секс-бізнесі. Близько 80% опитаних жінок регулярно вживають алкоголь (чим вони молодші, тим частіше), а 30% — наркотики, при цьому 20% — споживачі ін'єкційних наркотиків.
Переважна більшість опитаних (91%) знають, де можна пройти тестування на ВІЛ, 88% відповіли, що мають можливість пройти такий тест. Близько 72% жінок комерційного сексу вже проходили тест на ВІЛ.
Використовували презерватив під час останнього сексуального контакту з клієнтом 88% опитаних жінок, однак протягом місяця завжди використовували його тільки 62% респонденток. Використовували презерватив за наявності непостійного некомерційного партнера 77% опитаних. Тільки 55% тих, у кого є постійний некомерційний партнер, під час статевого акту з ним користувалися презервативом. Усього 50% опитаних жінок визнали, що піддаються реальному ризику інфікуватися ВІЛ.
З опитаних респонденток 56% не працюють і не навчаються. 31% — мають роботу (з них 12% працюють на постійній основі, а у 19% — випадкові заробітки). 8% опитаних — студентки вузів, 3% — технікумів, 2% — учениці ПТУ, 0,3% — учениці школи.
За останні 30 днів основним джерелом доходу для 81% респонденток було надання сексуальних послуг за плату. Дохід чоловіка, партнера вказали всього 5% опитаних. На допомогу батьків, родичів розраховують 9%, на соціальну допомогу — 2%, жебрають — 0,3%.
Національний показник «Відсоток жінок комерційного сексу, охоплених профілактичними програмами з ВІЛ/СНІДу» становить 68%.
Дослідження «Моніторинг поведінки жінок, які надають сексуальні послуги за плату, як компонент епіднагляду за ВІЛ другого покоління в 16 містах України» проведено Київським міжнародним інститутом соціології на замовлення Міжнародного альянсу з ВІЛ/СНІДу. Опитано 1619 респонденток, кожна з яких в рамках дослідження пройшла тест на ВІЛ.
Докладніше читайте в статті Ірини Кириченко «Проституція: З тіні у світло перелітаючи…» у свіжому номері «ДТ».