Настрій: не завдяки, а всупереч

25 сiчня, 2013, 19:09 Роздрукувати Bипуск № 3, 25 сiчня-1 лютого 2013р.
Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори
Відправити
Відправити

За даними останнього опитування, найкращим у грудні 2012 р. було емоційне самопочуття виборців Партії регіонів (серед них переважно в гарному настрої - 54%) і виборців УДАРу (52,6%), а найгіршим - виборців КПУ (32,4%).

Автор
Статті авторів Всі статті автора Всі автори

Настрій: не завдяки, а всупереч

Виявляється, наші люди-оптимісти емоційно почуваються досить добре навіть попри соціальні реалії, які геть не сприяють і щонайтихішій радості. Про це свідчить спільне дослідження Центру Разумкова і Фонду "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва. Загальнонаціональне дослідження проводилося з 21-го по 24 грудня 2012 р., було опитано 2009 респондентів віком від 18 років у всіх областях України. Опитування проводилося за кошти проекту UNITER.

На запитання "Як ви можете охарактеризувати свій настрій протягом останнього місяця?" у грудні 2012 р. лише 14,4% респондентів відповіли, що частіше в них буває поганий настрій, а 47% - що частіше гарний, піднесений. При цьому частка людей із гарним настроєм вища на 5%, ніж 2005 р., і на 9% - порівняно з 2007 р. Тобто загальний тренд зміни настрою членів нашого суспільства - позитивний.

Половина населення вважає, що ситуація в країні погіршилася

Показово, що тенденція до поліпшення емоційного самопочуття проявляється на тлі погіршення оцінок громадянами змін ситуації в країні - найчастіше вони вказують на погіршення або незмінність ситуації в різних сферах протягом останнього року. Найгірше оцінюються зміни в рівні цін і тарифів, у впевненості громадян у дні прийдешньому, в економічному становищі країни, у рівні стабільності, у ставленні громадян до влади, в охороні здоров'я, в оплаті праці.

- На погіршення ситуації в країні в цілому вказують 50,1% опитаних. Проте не можна сказати, що оцінка змін у країні і самооцінка емоційного самопочуття ніяк не пов'язані, - серед тих, хто вважає, що ситуація протягом року погіршилася, тільки 40,1% зазначають, що в них найчастіше буває гарний настрій, тоді як тих, хто думає, що ситуація протягом року не змінилася, - 54,4%. А серед тих, хто відзначає її поліпшення, про свій гарний настрій заявляють 62,5% опитаних, - розповідає заступник директора соціологічної служби Центру Разумкова Михайло Міщенко. - Як показують дослідження, проведені Центром Разумкова, загалом емоційний стан українців протягом останніх років зростає (знижується частка тих, у кого переважно поганий настрій, і зростає частка тих, у кого гарний).

- А чим пояснити зростання "занепадницьких" настроїв людей у грудні 2008 р., коли про те, що в них частіше буває поганий настрій, заявили 29,7% опитаних, а тим часом у розпал кризи, в липні 2009-го, "людей без настрою" було вже 19,3%? Для порівняння: у грудні 2012 р. таких було тільки 14,4%.

- Найгірший емоційний стан люди продемонстрували саме чекаючи кризи: він вплинув на них помітніше, ніж сам період економічних випробувань. А загальний позитивний тренд зміни градуса емоцій протягом останніх років пов'язаний, зважаючи на все, з тим, що люди поступово адаптуються до соціальних умов, навіть якщо вони оцінюють їх як несприятливі. Можна сказати, що підвищується "емоційна резистентність" громадян до несприятливих соціальних умов.

- У кого емоційний стан найбільш "благодушний"?

- Найпомітніше ця тенденція проявляється у Східному регіоні: якщо на початку 2005 р. тільки 34,5% його жителів відповідали, що в них найчастіше або майже завжди гарний настрій, то в грудні 2012-го - вже 50,1%. Можливо, у жителів Сходу країни це пов'язано і з останніми політичними подіями - як показують наші попередні дослідження, успіх на виборах політичних сил, які підтримує більшість населення певного регіону, поліпшує емоційне самопочуття його жителів. А саме незадовго до початку опитування Верховна Рада проголосувала за призначення М.Азарова прем'єр-міністром України, що прибічниками Партії регіонів (а їх найбільше на Сході країни) сприймається як свідчення політичної перемоги цієї партії.

За даними останнього опитування, найкращим у грудні 2012 р. було емоційне самопочуття виборців Партії регіонів (серед них переважно в гарному настрої - 54%) і виборців УДАРу (52,6%), а найгіршим - виборців КПУ (32,4%). Гарне емоційне самопочуття електорату УДАРу пов'язане, швидше за все, з високою часткою молоді, що традиційно перебуває в гарному настрої, а низьке емоційне самопочуття прихильників КПУ пов'язане з переважанням серед них людей літнього віку, чий настрій традиційно безрадісний.

Найкращим був емоційний стан громадян з відносно високими доходами - серед тих, хто відповів, що загалом на життя вистачає, 62,3% частіше перебували в гарному настрої, тоді як серед тих, кому доходів не вистачає навіть на харчування, - тільки 30,3%.

Гарний настрій як стимул до підвищення громадянської активності

- Наскільки настрій окремої людини зазнає впливу емоційної атмосфери в суспільстві загалом?

- Французький соціолог Еміль Дюркгейм писав: "Подібно до індивідуального настрою, є колективний настрій духу, що схиляє народ або до веселощів, або до смутку, що змушує бачити предмети або у веселкових, або в темних барвах. Мало того, тільки суспільство спроможне дати оцінку життя в цілому; окремий індивід тут некомпетентний. Окрема людина знає лише саму себе і свій вузький горизонт, її досвід надто обмежений для того, щоб з нього виснувати загальну оцінку... Страждання суспільства неминуче передаються і його членам; відчуття цілого неминуче передаються його складникам".

Настрій окремих індивідів зазнає значного впливу "колективних настроїв", соціально-психологічної атмосфери суспільства, окремих соціальних спільнот - як великих, наприклад регіональних, так і малих соціальних груп, до яких індивід безпосередньо належить. З іншого боку, різні індивіди мають різний рівень "автономності" емоційного самопочуття. Цей рівень залежить як від їхніх психологічних характеристик, так і від особливостей їхньої свідомості (світогляду, поглядів).

- Досить дивно, що наші люди, оцінюючи загальну ситуацію в країні як несприятливу, емоційно "тримають обличчя" і сповнені оптимізму.

- У цьому є певний парадокс. Річ у тім, що емоційне самопочуття визначається багатьма чинниками, і ситуація в країні тільки один з них. Серед інших - особливості стосунків із найближчим оточенням (відчуття наявності чи відсутності підтримки з боку, наприклад, членів сім'ї), рівень добробуту, ступінь адаптованості до соціальної ситуації - тобто ситуація може розцінюватися як несприятлива, але людина до неї адаптувалася, і емоційне самопочуття в неї добре. Немає абсолютної функціональної залежності в настроях індивіда від ситуації в країні. Щодо зовнішнього соціального середовища люди зберігають певну автономію, створюючи навколо себе власне "мікросередовище".

Негативна оцінка громадянами нинішньої соціальної ситуації значною мірою визначається тим, що реалії не відповідають їхнім очікуванням (які в нашому суспільстві досить високі). Не забуваймо, що незадоволеність - це стимул до соціальних змін. Поєднання поліпшення емоційного самопочуття та незадовільної оцінки стану справ у суспільстві може бути стимулом до підвищення соціальної активності громадян. Натомість, коли негативна оцінка соціальної ситуації супроводжується "пригніченим" емоційним станом, це частіше породжує соціальну апатію.

Ми повідомляємо тільки дійсно важливі новини. Долучайся до Telegram-каналу
Помітили помилку?
Будь ласка, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl+Enter або Відправити помилку
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Текст содержит недопустимые символы
ДОБАВИТЬ КОММЕНТАРИЙ
Осталось символов: 2000
Отправить комментарий
Последний Первый Популярный Всего комментариев: 0
Показать больше комментариев
Пожалуйста выберите один или несколько пунктов (до 3 шт.) которые по Вашему мнению определяет этот коментарий.
Пожалуйста выберите один или больше пунктов
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Отмена Отправить жалобу ОК