НА ЗУСТРІЧ ІЗ МУЗИКОЮ

Поділитися
Любіть і вивчайте велике мистецтво музики! Воно розкриє вам цілий світ високих почуттів, пристрастей, думок...

Любіть і вивчайте велике мистецтво музики!

Воно розкриє вам цілий світ високих почуттів, пристрастей, думок.

Воно зробить вас духовно багатшим.

Завдяки музиці ви знайдете в собі невідомі вам раніше сили.

Ви побачите життя в нових тонах та барвах.

Дмитро Шостакович

Сонячний літній день. Хлопці на подвір’ї із завзяттям ганяють м’яча. А з будинку напроти долинають звуки фортепіано. Нарешті хтось із дітей зупиняється під вікном і кричить: «Богдане, виходь уже, в м’яча пограємо». З вікна виглядає білявий симпатичний хлопчина й заперечливо крутить головою: «Не можу, у мене завтра академконцерт — треба тренуватися». І з відкритого вікна знову лине мелодія...

Звісно, усі батьки бажають своїм дітям тільки найкращого. І як тільки постає питання, куди піти дитині після школи й чим зайняти її у вільний час, як у більшості дорослих з’являється відповідь: «У музичну школу!» Мабуть, спрацьовує стереотип чорно-білих фільмів радянської епохи: всі слухняні й чемні діти (дівчатка з великими бантиками в кісках, хлопчики з метеликами на комірі сорочки) — зі скрипками чи папками, де лежать ноти, поспішають у музичну школу, а там старанно виводять гами. А нечемні діти (обов’язково трохи замурзані і з подертими штаньми) вештаються без діла дворами, чи щось підривають (якусь вогненебезпечну речовину або репутацію власних батьків).

Безперечно, привчати дитину до музики — справа благородна. Як зауважив відомий педагог Сухомлинський: «Музика — потужне джерело думки. Без музичного виховання неможливий повноцінний розумовий розвиток дитини». Але чи готові ви самі до того, що ваш син чи дочка буде навчатися музиці, а тим більше, чи готова до цього ваша дитина? Чи є у вашого маленького школярика бажання осягати музичну грамоту? У віці 8—9 років більше хочеться бігати, гратися з друзями, аніж стукати по клавішах. Батькам варто пояснити своєму синові чи дочці про всі перспективи музичної освіти — «ти зможеш заграти друзям улюблену мелодію», «ти краще відчуватимеш ритм», «хіба ти не хочеш грати так, як музиканти з твоєї улюбленої групи?» Приведіть приклад із власного життя — може, музика допомогла привернути до себе увагу людини, яка вам дуже подобалась, а може, тато з мамою познайомилися завдяки любові до музики (приміром, на концерті). Для дітей такі приклади із життя власних батьків є дуже важливими.

Не останню роль відіграють і здібності. Не варто змушувати дитину ходити в музичну школу, якщо «їй ведмідь на вухо наступив» — врешті-решт, вона або сама полише ці заняття, або її «попросять» зі школи. Не всім бути музикантами, а ваш малюк може виявитися надзвичайно талановитим у якійсь іншій сфері.

Нехай дитина сама вибере інструмент, на якому хотіла б грати. Якщо дівчинка любить бандуру, то не варто змушувати її вчитися грі на фортепіано. А якщо ваш син мріє стати відомим гітаристом (приміром, як Френсіс Гойя), то не відправляйте його у клас скрипки. Хоча є талановиті діти, які можуть грати на різних інструментах.

До речі, про інструменти. Будьте готові до того, що вам доведеться купити недешевий інструмент, аби дитина займалася вдома, а інакше ваш юний музикант змушений буде бігати в музичну школу (рано-ранесенько або пізно ввечері), щоб тренуватися.

Батькам варто познайомитися з музичною школою та її програмою. І тверезо проаналізувати, чи зможе витримати їхня дитина таке навантаження. Бо є музичні заклади з прискореною і посиленою програмою, а є такі, програма яких розрахована на довший час. Хорошою школою вважається та, з якої учні легко вступають до музичного училища чи консерваторії. Проте в таких школах «відсівають» усіх, кому бракує таланту чи наполегливості. Подумайте, якщо далі ваш син чи донька не буде продовжувати музичну освіту, може краще віддати його до школи з нескладною програмою... Ваша дитина опанує знання з музичної грамоти, отримуватиме задоволення від музики, але не буде гнатися за примарними результатами.

А деякі люди, хоч і закінчують музичну школу, за все життя потім не торкаються музичного інструмента, бо насильство і жорсткий розпорядок у них викликає лише ненависть до музики. Так що тут варто «не переборщити».

Музична освіта — велике навантаження для дитини. Чи готові ваш син або донька декілька разів на тиждень ходити до музичної школи, а потім ще й щодня по кілька годин займатися вдома? Чи не зашкодить це навчанню в загальноосвітній школі? Порахуйте також, скільки часу юний музикант витрачатиме на дорогу з музичної школи, о котрій годині буде повертатися додому? Може, краще найняти приватного викладача (часто на це погоджуються студенти музичного училища чи консерваторії)... Такі індивідуальні заняття набагато кращі для тих, хто не може витримати сильного навантаження в музичній школі, чи для діток, які не є дуже талановитими в музиці. Викладач підбере індивідуальний темп навчання, а ваш школярик не боятиметься, що його виженуть за неуспішність.

Музична освіта дитини — це велике навантаження й для батьків. Чи маєте можливість водити свого музиканта до музичної школи? Чи готові щодня вислуховувати його вправи (спочатку не дуже вдалі)... Чи зможете перевіряти крім уроків загальноосвітньої школи, уроки з музичної? Готові підтримати його, коли у нього «нічого не виходить»? Двічі на рік ви будете переживати за екзамени та заліки, готуватися до академконцерту... Але скільки гордості й щастя відчуєте, коли ваш юний музикант виконає перед глядачами твори Чайковського чи Моцарта!

Щоб таке здійснилося, станьте своїй дитині помічником у світі музики, будьте другом, а не наглядачем: «Ти знову сьогодні не займався! Ти — ледар, ти — нездара! За що ми платимо такі гроші!» Не варто кричати на музиканта-початківця, а краще його зацікавити. Щиро радійте перемогам вашої дитини на теренах музики і нагороджуйте — компліментами, невеличкими подаруночками (бажано, музичними), або походами в кафе з приводу добре зіграного твору.

Не забувайте й самі слухати гарну музику! Адже дитина полюбить музику, якщо музику люблять в її сім’ї. Ходіть разом на концерти, вистави, читайте книги про відомих композиторів і співаків. І нехай у вашому домі частіше лунає музика. Дозвольте, щоб ваш юний музикант поповнив домашню фонотеку дисками, які подобаються саме йому. Робіть «домашні концерти» для родичів і друзів. Навчіть юного музиканта знаходити у навчанні музикою родзинку й задоволення, тоді він позитивно ставитиметься до занять.

Музична школа має навчати не тільки музичній майстерності, але й прививати любов до музики. Може, ваш малюк ніколи не стане таким відомим, як Башмет або Ріхтер, але, як подорослішає, вмітиме слухати й розуміти музику й полюбить її всією душею.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі