НА ВОЛИНІ НЕМАЄ КРОКОДИЛЯЧИХ ФЕРМ, АЛЕ…

Поділитися
…Урочище «Нечимне», що неподалік місця, де жила і творила авторка «Лісової пісні», завжди приваблювало туристів...
Вежа старого міста
Лебеді на Світязі

…Урочище «Нечимне», що неподалік місця, де жила і творила авторка «Лісової пісні», завжди приваблювало туристів. Густий ліс навколо озера, могутні дуби, болота, розмаїтий рослинний світ… Та не зачаровує туристів нинішній вигляд колишнього мальовничого куточка незайманої природи: зрізано і вкрадено віковічні дуби, на їхньому місці листяні переліски з витоптаними худобою луками та пасовищами. Статус урочища, який було надано 1980 року, не вберіг святиню волинської природи від знищення: місцевий колгосп організував тут табір для телят...

В області немає жодного готелю без тарганів і з постійною подачею гарячої води. Ми звикли до недбалого обслуговування в готелях у минулому і ніяк не можемо, попри нинішні поїздки світом, засвоїти головного правила бізнес-сервісу. Воно просте, це правило: клієнт перш за все.

Криза туристичної галузі не лише на Волині, а й вітчизняної, викликана не тільки жорсткою конкуренцією з боку іноземного туризму і зниженням платоспроможності населення, й історичними причинами. Десятиліттями в країні рекреаційні регіони розглядалися як здравниці, планово-збиткова галузь мала державне фінансування. Економічна криза, що викликала різке зменшення дотацій, унеможливила продовження такої політики.

Реформування економіки пов’язане з проведенням глибоких перетворень в усіх галузях народного господарства, у тому числі й в організації рекреаційних систем. Виходячи з державної програми соціально-економічного розвитку Поліського регіону на 1996—2010 роки, істотного втручання потребують дві головні сфери територіально-рекреаційного комплексу: санаторно-курортна для соціально незахищених верств населення з фінансуванням за рахунок державного бюджету і туристично-рекреаційна — для вітчизняних та іноземних туристів, що має функціонувати за ринковими принципами. Позаяк державна кишеня порожня і такою ще залишиться на віддалену перспективу, варто основний акцент зробити на туризмі.

Серед привабливих інвестиційних проектів туристично-рекреаційної сфери України — Шацький національний природний парк. Необхідно стабілізувати екологічну ситуацію, забезпечити охорону ландшафту, розширити мережу заповідних об’єктів, організувати курортно-туристичну систему з використанням унікальних природних особливостей найбільшого в Європі комплексу Шацьких озер. Вільна рекреаційна економічна зона на базі Шацького національного парку (її створення ініціює Державна туристична адміністрація України) могла б стати першим кроком до поетапного виходу області на світовий ринок туристичних послуг. На першій стадії проект передбачає складання кадастру земель оздоровчого призначення, вивчення екологічного стану території. Після завершення цього етапу планується реконструкція та модернізація наявної оздоровчо-лікувальної інфраструктури, зміцнення її матеріально-технічної бази з використанням іноземних інвестицій та зарубіжних технологій.

Нещодавно на Волині перебував голова ДТА України Валерій Цибух разом з головою правління ЗАТ «Укрпрофтур» Петром Слободяном. На прес-конференції наголошувалося, що туризм повинен стати одним з джерел нашого багатства зі статусом базового сектору економіки, як це є в усіх цивілізованих країнах світу. Досі Волинь не ставила перед собою такого завдання.

В області на частку туризму припадає 0,4 відсотка ВВП, тоді як у багатьох країнах вона становить від 20 до 50 відсотків ВВП. Програма волинського рекреаційного туризму згорнута, матеріальна база розкрадена, малі і середні туристичні підприємства не захищені від страхового та податкового пресингу, від різного роду поборів і настирливих посередників, що в сукупності здорожчує вартість туристичних послуг. Не сформована туристична рента — платежі за якість природних та інших туристичних ресурсів: пам’яток історії, культури, парків, об’єктів етнографії, заповідників. Камінь спотикання — застаріла бюрократична самодостатня система управління українським туризмом «згори». Сьогодні, щоб урятувати туризм від деградації і розвивати з його допомогою рекреаційний бізнес, потрібна не просто державна політика у цій поки що збитковій, а насправді спроможній приносити прибутки сфері, а здійснення програми з її підтримки.

…На Волині немає крокодилячих ферм, не розводять тут поки що і страусів, але є чорні лелеки і білі лебеді, є мальовничі куточки, яких ще не торкнувся антропогенний вплив. У людей, які люблять природу, обов’язково викличуть захоплення волинські ліси і пасторальні долини заповідників, де можна зцілитися від усього брудного, темного й непотрібного. Найбільший у Європі комплекс унікальних Шацьких озер, згадки про які ми знаходимо ще в Геродота (V століття до н. е.) і в літописах Давньої Русі, з його національним заповідником здатний задовольнити тих, хто прагне спокійного відпочинку.

…Для відпочинку душею Волинь має все, як мовиться, від Бога. Він же, створюючи рай на землі та впускаючи туди людей, велів нічого не псувати. Але щоб зберегти його, обов’язково потрібні людські мудрість та зусилля.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі