Кожен сьомий українець хворів на ту чи іншу форму гепатиту. У 90% населення є проблеми з кишечником. Один мільйон наших співвітчизників страждають на цукровий діабет. Ще два мільйони українців мають недіагностовані хвороби.
Таку сумну статистику озвучив головний лікар санаторно-курортного комплексу «Моршинкурорт» Богдан Аксентійчук під час міжнародної конференції, що відбулася в Моршині. З огляду на ситуацію, тему форуму взяли досить актуальну — «Роль санаторно-курортного лікування у вирішенні проблем збереження здоров’я нації».
Основний висновок конференції очевидний — санаторне лікування має і може відігравати ключову роль у збереженні та відновленні здоров’я нації. І насамперед держава повинна бути зацікавлена в оздоровленні своїх громадян. Як аргумент Аксентійчук наводить прості цифри: одна гривня, витрачена на курортне лікування, — це чотири гривні продуктивності праці.
Сульфатно-магнієві чемпіони
СК «Моршинкурорт» входить до складу ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» і об’єднує п’ять санаторіїв: «Дністер», «Лаванда», «Черемош», «Світанок» і «Перлина Прикарпаття». У їхньому розпорядженні — потужні природні ресурси, розвинена наукова база та серйозне історичне підґрунтя: прикарпатському курорту виповнилося 130 років.
Звісно, головне багатство Моршина — його мінеральні джерела. З хімічної точки зору, це — ропа, адже концентрація солей у них дуже висока. У цілому, за словами головного лікаря водолікарні курорту Євгена Слободяна, моршинські джерела унікальні: у світі дуже мало води, яка б мала такий великий вміст сульфатних і магнієвих іонів.
Перелік показань для лікування у Моршині забирає декілька сторінок. Ропа успішно використовується при хворобах системи травлення, сечовивідної системи, порушенні обміну речовин. Утім, основна спеціалізація курорту — гастроентерологія: моршинська вода особливо рекомендується при хворобах печінки та жовчного міхура.
— Наша вода добре лікує, зокрема, застій жовчі, — розповідає головний лікар санаторію «Дністер» Олександра Расевич. — Його ознаки — гіркість у роті, важкість та болі у правому підребер’ї, схильність до закрепів. Майте на увазі, усе це впливає й на психіку: люди стають мляві, погано сплять. А після лікування наступних 7—8 місяців людина почувається добре, не потребує ні дієти, ні пігулок.
Лікувальне джерело з гарною назвою
Після відвідин Моршина можна забути і про проблеми з кишечником, зокрема закрепи. Для цього призначають зрошення. Ця процедура зараз досить модна і пропонується багатьма СПА-центрами. Але підходити до неї слід дуже серйозно, попереджає Слободян: «Перед зрошенням потрібна обов’язкова консультація проктолога».
Є у Моршині джерело з гарною назвою — джерело Божої Матері. За легендою, біля нього дітям явився образ Марії. Маючи унікальну кристалічну будову, вода з джерела прирівнюється до освяченої. Лікарі стверджують: вживання води з джерела Божої Матері знижує рівень цукру в крові.
Загалом, на курорті впроваджено 70 сучасних лікувальних методик. Окрім води, застосовують озокерит з Бориславського родовища та торф’яну грязь, яку видобувають на самому курорті. Цікаво, що сьогодні використовується лише 5% лікувальних ресурсів Моршина, а його води, за оцінками фахівців, вистачить не на одну сотню років.
Моршинська аква віта позитивно впливає не лише на хворих, а й на спортсменів. «Перебування боксерів олімпійської збірної України на курорті продемонструвало, що покращення функції печінки приводить до нарощування м’язової маси, збільшення витривалості, сили удару», — стверджує
Богдан Аксентійчук.
Уїк-енд по-моршинськи
Для оздоровчого ефекту мінеральну воду потрібно пити протягом тривалого часу. Оптимальний курс лікування — 18—21 день. Але керівництво курорту враховує реалії нашого часу (не всі можуть дозволити собі таку тривалу відпустку) і пропонує оздоровчі тури вихідного дня. Протягом уїк-енду можна пройти обстеження, загальнооздоровчі процедури на кшталт масажу, душу, ароматерапії.
Діагностична база Моршина — одна з найкращих на Львівщині, тут впроваджено безліч новітніх технологій. Відповідно, можна пройти фактично будь-які обстеження — від перевірки зору до визначення онкомаркерів. Причому, зауважте, діагностика входить у вартість путівки.
Один день лікування на курорті коштує близько 200 грн. У ціну входить мешкання у двомісному номері з усіма зручностями, триразове дієтичне харчування та лікування. Для тих, хто прагне більшого комфорту, передбачені номери люкс. Але, у будь-якому разі, ціна доби перебування в одному з тамтешніх санаторіїв не перевищуватиме 309 грн. Є і бюджетний варіант відпочинку у вигляді курсівки, яка коштує 68 грн. за день і передбачає лише лікування.
Премія за усмішки
Тут, в оточенні 10 тисяч гектарів чудового карпатського лісу, просто п’янієш від неймовірного смаку неймовірно чистого повітря. Всі корпуси санаторіїв розміщені в зеленій зоні на території старовинного парку, де заборонений автомобільний рух. Не дивно, що до Моршина приїздить багато відпочивальників зі східних регіонів України, з великих промислових міст — Донецька, Дніпропетровська, Луганська.
Знаний курорт і за кордоном. Є тут відпочивальники з Білорусі, Молдови, Грузії. 51-річна Лілія Орджинікідзе приїхала до Моршина з Тбілісі разом із двома сестрами вже вдруге: «Обслуговують ввічливо, скрізь чистота, ніде не потрібно стояти у чергах».
Кожен працівник СК знає, що задоволений відпочивальник — це й запорука майбутньої премії, адже 30% прибутку курорту йде на заохочення співробітників. Але не тільки цей фактор «стимулює» усмішки на обличчях медсестер. «Ввічливе ставлення — це наші традиції ще з часів Австро-Угорщини», — пояснює головний лікар діагностичного центру Ніна Половинко. І при цьому, звісно, привітно всміхається.
Вільні місця? Мінімум, за місяць!
На тлі зубожіння багатьох вітчизняних оздоровниць, Моршин нині видається чи не єдиним успішним і — головне — доступним курортом. Попри профспілкову приналежність «Моршинкурорту», більшість путівок — до 60% — реалізується фізичним особам за готівку. Бронювати номер необхідно мінімум за місяць наперед, бо вільних місць немає. Навіть у нинішній кризовий рік Моршин очікує зростання кількості відвідувачів на 10% — до трьох тисяч людей.
Секрет успіху курорту — грамотний і продуманий менеджмент. Саме відсутність чіткої стратегії розвитку Богдан Аксентійчук вважає основною проблемою курортної галузі України. Наявність такої стратегії і є головною силою СК. Завдяки чіткому бізнес-плану комплекс отримав беззаставний кредит, об’єднання п’яти санаторіїв дає змогу економити на закупівлі продуктів. «Розширення спектра послуг, здавання приміщень в оренду допомагають нам тримати лояльні ціни на відпочинок. Ми орієнтуємося на людей праці», — підкреслює головлікар «Моршинкурорту».
Сучасний менеджмент «віддзеркалюється» навіть у дрібницях — наприклад, у особливостях тутешньої системи бронювання. У СК працює цілодобова багатоканальна лінія із бронювання місць. І навіть якщо всі менеджери будуть зайняті, дзвінок переключиться на працівників одного з санаторіїв.
…і п’ять масажів у подарунок
Ще один вагомий чинник успішності — інвестиції. Під час кризи виграє той, хто інвестує, вважає Богдан Іванович. За дев’ять місяців нинішнього року в розвиток курорту вкладено 13 млн. грн. На реконструкцію діагностичного центру витрачено 4 млн. грн., відремонтовано 60% приміщень водолікарні. За розрахунками Аксентійчука, вкладені кошти повернуться через чотири роки: «У 2007 році прибуток становив 60 млн. грн., нинішнього року прогнозуємо 120 млн.»
Навіть коли вільних грошей немає, потрібно робити інвестиції у персонал — його вишкіл та навчання, переконаний Богдан Іванович.
Не забувають тут і про рекламу. Гроші йдуть не лише на традиційні білборди та рекламні проспекти. «Моршинкурорт» впровадив систему презентаційних турів, коли його працівники приїздять до лікарень і розказують про реабілітаційні можливості курорту. 65% хворих до Моршина направляють саме лікарі. А далі спрацьовує схема повторного лікування: відчувши позитивний ефект, 80% тих, хто тут відпочив, повертаються до прикарпатського містечка знову. «Думаємо про запровадження різних заохочувань для постійних гостей. Зараз кожному, хто купує путівку на 12 і більше днів, даруємо бонус — п’ять масажів», — ділиться Богдан Іванович.
Гайда до басейну!
Сліпе мавпування Заходу — ще одна проблема сучасних українських оздоровниць. Побудова модних СПА-центрів та VIP-номерів, які майже цілорічно стоять порожні, бо за них просять захмарні гроші, — сумна тенденція сьогодення. «Європейські курорти вже втратили майже дві третини своїх клієнтів через позиціювання себе як розважальні заклади», — переконаний Аксентійчук.
Але і в Моршині можуть бути послуги для так званої еліти. 10—15% місць планують реконструювати для VIP-гостей. Також заплановане будівництво басейну: згідно з опитуванням відпочивальників, 18% їх хотіли б його відвідувати. Втім, лише 8% готові за це платити, з усмішкою зазначає Аксентійчук.