Лев Толстой як дзеркало cєвєродонецької революції

Поділитися
Лев Толстой  як дзеркало cєвєродонецької революції
Місто Сєвєродонецьк як нинішній адміністративний центр Луганської області не обділене увагою центральних засобів масової інформації. Але чомусь, скажімо так, "р-революційних" подій, що відбулися тут під завісу зими, столичні ЗМІ постаралися не помітити.

Місто Сєвєродонецьк як нинішній адміністративний центр Луганської області не обділене увагою центральних засобів масової інформації.

Але чомусь, скажімо так, "р-революційних" подій, що відбулися тут під завісу зими, столичні ЗМІ постаралися не помітити. Та що там столиця! Коли питання дивної ситуації в муніципальній владі не так давно винесли на засідання міської громадської ради, і ваш непокірний слуга прибіг туди, ледь переводячи дух, - то кворуму там не виявилося. А тим часом…

"Свої" і "чужі"

Заголовок цих нотаток навіяний відомою в минулому працею "Лев Толстой як дзеркало російської революції". Назвав би ім'я її автора, та побоююся. Вже, мабуть, і пам'ятників йому в нас не залишилося (той, бронзовий, що його я бачив недавно в легендарному американському Сіетлі, куплений, на жаль, не в Україні, а в Словаччині); і вулиці, колись повсюди названі на його честь, рішуче перейменовані.

Центральну вулицю нашого Сєвєродонецька імені... (ну, самі розумієте, яку) тепер понизили в статусі й нарекли бульваром. Не кого-чого-небудь, а Дружби народів. Дуже вчасно й до речі! Тут і головна площа, і розміщена на ній міська рада. Про "дружбу" народця в якій саме і йтиметься.

"Сєвєродонецька буржуазна революція", як і годиться за статусом, відбулася в лютому. Її дата - 16-те число - нікому ні про що не сказала. І даремно. Саме цього дня, тільки не 2016-го, а рівно 65 років тому, було введено в експлуатацію тутешнє містоутворююче (навіть попри нинішній простій) підприємство - хімічний гігант "Азот". До останнього часу його немалотисячний колектив відіграв досить помітну роль не тільки в економічному, а й у суспільно-політичному житті Сєвєродонецька. Досить сказати, що два останні мери - Володимир Грицишин і Валентин Казаков, який його замінив, - вихідці саме звідси. Та ось у нинішньому скликанні міськради, на відміну від усіх попередніх, "Азот" не представлений жодним депутатом. Немає вже його представників і у складі виконавчого комітету.

Не беруся судити, добре це чи зле. З одного боку, не можна не брати до уваги певний лобізм хіміків; з другого ж - вони завжди істотно допомагали у вирішенні муніципальних проблем. І при цьому напевно відігравали роль якогось стабілізуючого чинника на місцевій політичній арені.

Хто на цій арені тепер? Та кого тільки немає, включно з представниками, можна сказати, всіх соціальних верств, майже нікому не відомих раніше родичів та друзів нових лідерів. Усе як скрізь, аж до парламенту.

Тільки є тут своє "однак". Частина активних лідерів та їхніх соратників, котрі ввійшли до міськради, донедавна жили в інших населених пунктах і в Сєвєродонецьк, з огляду на сумнозвісні події, потрапили як внутрішні переселенці. Певна річ, ця категорія виборців теж мала бути представлена в органах місцевого самоврядування, і, в принципі, місто, до його честі, не стало ділитися на "своїх" та "чужих".

Треба додати, що свого часу Сєвєродонецьк ославили як "місто сепаратистів" дарма: сумнозвісні з'їзди відбулися тут просто через збіг обставин. Зате в умовах нинішньої провінційної "р-революції" вже й не зрозумієш, хто - "апологет старого", хто - патріот, демократ, європеєць, а хто лише так величає себе. "Усе змішалося в домі Облонських", за крилатим висловом Льва Миколайовича Толстого. Важко назвати й головну рушійну силу подій - чи це місцеві, чи це приїжджі; але така різношерстість, безперечно, далася взнаки.

Не спрацювалися

Ось ми й наблизилися до подій, вартих того, аби про них знали за межами рідної Луганщини. Подій, що досить гострі, проте поза Донбасом ніби мало кого хвилюють (і справді - досить інших стресів). Довго шукав, як ємко сформулювати їхню суть. А тут саме, з благословення Мустафи Найєма, став членом обласної комісії з добору кадрів у нову поліцію. Як журналіст, цікавлюся в одного з молодих кандидатів:

- Що ви читаєте?

- Та ось недавно, на блокпосту, у вільний час, здолав "Анну Кареніну".

Два-три запитання, і підтвердилося: справді здолав. Але наш психолог усе-таки пішла далі:

- А хто автор цього роману?

- Не пам'ятаю. Хтось на букву Т.

Слід гадати, Лев Миколайович став "кимось" не тільки для цього сержанта. А геніальний же граф Сковороду студіював, Києво-Печерську лавру відвідував, у творчості Івана Франка неодноразово відображений. Ось і подумалося: та він же вхитрився відобразити й те, що через століття з гаком, як видається багатьом спостерігачам, визначило головний конфлікт нашої "Сєверодонецької революції". Плюс попередив про не такий уже нереальний, досить можливий фінал. І навіть не про романи-повісті мова. Візьмімо тільки знайому з дитинства толстовську байку "Лев, ведмідь і лисиця": "Лев і ведмідь роздобули м'яса і стали за нього битися. Ведмідь не хотів поступитися, і лев не поступався. Вони так довго билися, що ослабли обоє і лягли. Лисиця побачила між ними м'ясо, підхопила його і втекла".

Що незрозуміло? Алегоричне "м'ясо" - це (даруйте, графе!) прозаїчний, але такий хвилюючий місцевий бюджет, який в умовах нинішньої децентралізації далеко не вегетаріанський. Не кажучи вже про допомогу зоні АТО від міжнародних донорів. Як тут не виникнути революційній ситуації? Верхи, бачите, поділити за всіма статтями не можуть, а низам уже й ділити нічого. А хто в ролі якого персонажа з байки був, є і буде їсти - для електорату не так уже й важливо. Йому однак не перепаде.

На недавніх місцевих виборах Валентин Казаков, що знову кандидував на посаду міського голови, йшов уже як самовисуванець. І на другий термін посів крісло мера. Судячи з його заяв, мав намір усю каденцію уникати партійного впливу. Але невдовзі депутати найбільшої фракції обвинуватили градоначальника в тому, що він орієнтується на силу, керовану не місцевим, як у них, а приїжджим бізнесменом. Певна річ, і причини висували бізнесові.

Так чи інакше, є голова, а є й руки. Скільки їх має бути? В чиїх руках перебуватиме виконавча влада? Колишні соратники-земляки запропонували мерові призначити собі 7 заступників із виконавчої роботи. Той розцінив такі очікування завищеними, хоча як затятий рибалка мав знати: в океані водиться навіть "семирукий восьминіг" - Haliphron atlanticus…

І пішло розхитувати депутатський траулер. Не зміг залишитися на містку секретаря міськради лідер тієї ж, не зрозумілої мером, команди. (Склалася унікальна ситуація, коли одночасно в цій раді значилося… аж три секретарі!) Далі - більше. Більшість, сформована з найчисленнішої фракції, до якої приєдналася частина представників інших, не проголосувала за внесені мером проект бюджету на нинішній рік, програму розвитку, інші пропозиції, зате висунула проти нього інвективи з підозрами в корупційних діях.

Нарешті, 16 лютого дві третини депутатів прийняли рішення відправити у відставку голову, який був відсутній на цій сесії. Оскільки вирішили: ні він не може працювати з цим складом ради, ні склад - із ним.

Коли не до жартів

Секретарем міськради обрали Григорія Пригебу - керівника м-а-аленької, але найбільш радикальної фракції. Підтримати свого представника - прямо на сесію, яка при великому скупченні народу відбувалася в міському Палаці культури, зі столиці знову прибув полум'яний керівник (котрий рік тому особисто зносив у Сєвєродонецьку пам'ятник авторові статті про "дзеркало російської революції").

"Зносити" продовжили. Цього разу вирішили позбавити звання "Почесний громадянин Сєвєродонецька" одного політика-земляка, яки ще недавно був відомий усій країні, але проштрафився. Новину миттю поширили десятки ЗМІ. Промовчали вони тільки про незначний нюанс: такого звання "титулопозбавленому" ніколи й не присвоювали, - це легко було перевірити на сайті тієї ж міськради. Отож пресі в Сєвєродонецьку, як і раніше, вірять не дуже.

Живе спілкування - краще. Поговоривши з народом, київський гість зібрав лідерів фракцій і авторитетно, переконливо закликав їх, припинивши міжусобні війни, дружно працювати на благо містян.

Не допомогло. Ті знову звернулися до мас-медіа. Розгорнулася війна компроматів на сайтах і в газетах, що їх випускають протиборчі угруповання. Перепадає всім: секретареві міськради, що виконує тепер і обов'язки мера, шістьом заступникам міського голови, яких (стверджують, що без збільшення витрат) призначила депутатська більшість, а з їхніх позицій - опонентам. Потім починаються взаємні спростування. Громадська думка хитається то туди, то сюди, і не дивно, що багато голів запаморочилися.

Бюджет переробили і прийняли в новому варіанті. Тепер його не приймають прихильники відстороненого мера. Нинішні викривачі не оригінальні, у тому ж обвинувачували їх самих: хочете, мовляв, розпиляти десятки мільйонів гривень на свою користь. Відомі й відповіді: ні, ми, навпаки, рятуємо кошти територіальної громади, - ось побачите, суто для її блага.

Певна річ, віститься і про незаконне захоплення влади. Чия влада законна, а чия ні, має вирішити суд. Для початку - міський. Але там знову й знову переносили розгляд позову В.Казакова. Втім, окремі (прийняті без нього) рішення суди скасували. Головний же вердикт обіцяли на 22 квітня. Акурат на день народження того ж таки прототипу знесеного пам'ятника. Коли так, нагадаю: цей прототип у тій самій "дзеркальній" статті давав сувор-ру відповідь толстовству. Отож: наші хлопці - аж ніяк не беззубі толстовці. Хоча без зубів цілком могли залишитися.

Днями місцевими сайтами пішов гуляти відеозапис бійки, яку влаштували досить спортивні лідери основних фракцій. Прямо як у билинні часи, коли перед битвою на двобій виходили поводирі воїнства. Пишаюся: наших поводирів уміло розвела поліція, куди напередодні добирав кадри автор цих рядків.

Між іншим, "обмін люб'язностями" (як це заведено й у великому парламенті) відбувався прямо в сесійній залі міськради і замінив пленарне засідання. А не відбулося воно, багатостраждальне, з тієї причини, що депутатські місця зайняли… бабусі, яких привів "захисник інтересів скривджених". Літній народ підняли обстоювати свої пільги, а протилежна сторона била себе (і супротивника) в груди: ніхто цих пільг скасовувати не збирається! Кому було вірити?

Не дивно, що лунали заклики завести в місті свою військово-цивільну адміністрацію й віддати всю владу їй. Але в Сєвєродонецьку діє така обласна адміністрація, яку до травня очолював аж ніяк не толстовець, хоча й на букву Т, - Георгій Тука. Сам він, тепер уже заступник міністра з питань окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб, неодноразово давав зрозуміти, що особисто - за повернення колишнього мера, і нинішні місцеві можновладці озвучували на його адресу образи за "блокування їхньої роботи". Однак питання розпуску міськради (як це недавно зробив парламент стосовно однієї з сільських рад, яка скинула свого голову) гуманно не ставилося. Навряд чи його поставить і новий губернатор Юрій Гарбуз (із фракції БПП у Верховній Раді, що представляв там Луганщину). До речі, Сєвєродонецька міськрада днями заявила про доцільність організувати вибори ради обласної, якої немає вже два роки. Що ж стосується відстороненого мера, то він на міському і обласному телеканалах висловився за те, щоб його кар'єрну долю вирішив суд.

А поки суд та діло, перманентно не визнавався підпис в.о. мера, і під загрозою опинялося фінансування комунальних потреб. Тобто більш-менш налагоджена життєдіяльність 150-тисячного міста, яка має тривати своєю чергою. Тут уже не до жартів.

У Києва, як відомо, нині свої проблеми. А в електорату почалися весняні турботи, - він тепер усе більше харчується з дачних ділянок. І, взагалі-то, він не дуже вірить, що влада на місцях справді набирає владу. Принаймні у їхньому регіоні. Адже, скажімо, тут ніяк самі не можуть вирішити проблему стабільного електричного забезпечення.

За споживані в окрузі кіловати треба платити (і кошти є) Луганському енергетичному об'єднанню, чий офіс міститься з "того боку". А перераховувати туди гроші заборонено, - це розцінюється як фінансування терористів. Чому ЛЕО не перереєструється на нашій території? Бо "там" у нього більше споживачів, та й боїться, що тоді "ЛНР" забере нерухомість компанії.

Можливо, є й інші причини, але в кожному разі відключення електрики (а звідси - й води), навіть загроза цього б'ють по виробничниках, соціальній сфері, прямо по населенню, відлякують інвесторів. На недавньому засіданні міської громадської ради знову зіткнулися представники міської і обласної влади: хто з них повинен добиватися від столичних верхів рішучих дій, і хто справді цим займається? А людей же треба годувати не солов'їними байками, а реальною енергією діла.

* * *

І ось настав судний день. Перейдемо на офіційну мову. Сєвєродонецький міський суд задовольнив позов Валентина Казакова до міської ради про визнання неправомірним рішення про дострокове припинення його повноважень. А це означає його поновлення на посаді міського голови. Але в позовній вимозі про негайне набрання рішенням чинності - відмовлено. У разі подачі апеляційної скарги її розгляне Донецький окружний адміністративний суд.

Поки що електорат губиться в здогадах: що чекає нинішніх заступників мера, призначених за його відсутності? Та що губитися! За будь-яких розкладів сам Сєвєродонецьк був, є і буде. Адже, як казав Лев Толстой, "важливе не те місце, яке ми займаємо, а той напрямок, у якому ми рухаємося". Тільки б нас із нього не збивали ніякі звірі.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі