Серед церков адвентистів сьомого дня в Україні знайдіть ту, в якій пастором служить «зігнутий давньоєврейський утішитель»... Потрібен будинок №44. У чотирьох бійницях біля гаража — друга половина коду.
Ні, ця стаття не присвячена книжці Дена Брауна «Код да Вінчі», і події розгортаються не десь далеко й давно, а тепер і в Україні. Коли вночі більшість киян сплять або ж розважаються в кінотеатрах, ресторанах, більярдних, катаються на картингах чи просто клацають пультом від телевізора, 100—200 молодих людей азартно вирішують такі задачки й ганяють у пошуках кодів. Усе це називається «квест». Нині цю активність можна назвати головним конкурентом комп’ютерних ігор у боротьбі за час життя молоді нашої країни.
Еволюція ігор
Час, коли вся країна сиділа біля екранів телевізорів разом зі знавцями «Що? Де? Коли?», «Поле Чудес» або «Брейн-рингу», безнадійно минає, поступаючись іграм нового покоління. Нині на подіум виходять реаліті- ігри, в яких героями виступають уже не Друзь, Поташов, Козлов, а ви самі. Еволюція інтелектуальних ігор сягнула такого рівня, коли ви вже не обійдетеся без таких елементів гри як екстрім, швидкість і використання останніх технологій. Усе спрямоване на те, щоб максимально імітувати умови нереальної для вас у повсякденні ситуації — чи то війна, ралі чи детективне розслідування.
Сьогодні український ринок розваг пропонує багато різноманітних ігор: paintball (метання кульками з фарби), strike ball (імітація війни), carting (гонки на машинах), sky surfing (парашутний спорт), лазерні стрільби тощо. У 2002-му на цій арені з’явився і квест (від англ. quest — пошук) — екстремально-інтелектуальна гра, яка об’єднує елементи ігор «Що? Де? Коли?», авторалі й «Острів скарбів».
Квест прийшов в Україну з Білорусі завдяки Михайлові Клімашевському, який організував у Києві перший квест. Саме його гра й започаткувала бурхливий розвиток квест-руху в усій Україні. Наймасштабніші проекти на сьогодні –Автоквест (проект національного масштабу, який першим провів чемпіонат України серед команд Києва, Львова, Донецька і Миколаєва), Ажіотаж, NRG Квест, Сітіквест, Сутичка й Дозор. На сьогодні до квест-руху приєдналося понад п’ять тисяч людей у більш як п’ятнадцяти містах України. І це тільки початок.
Що таке квест і з чим його грають
Квест — це командна гра, для якої потрібна сильна координація дій усіх гравців. Кожну команду можна умовно поділити на дві частини: так звані штаб і екіпаж. Штаб — це аналітичний центр команди, що об’єднує основні уми команди. Їхнє завдання — розгадати підступні запитання від організаторів і послати свій екіпаж у правильне місце на пошук коду. Для успішної роботи штабові достатньо мати комп’ютер з електронною картою міста, підключений до Інтернету, а «Кет» забезпечити мобільним телефоном.
Запитання побудовані таким чином, що за одну ніч штабісти проводять колосальний пошук у світовому павутинні, тренують кмітливість, а також перевіряють свою логіку. Всім любителям ребусів, задач Сканаві, анаграм і різноманітних кросвордів — прямий шлях у штаб. Тут вам також доведеться проявити і свої креативні здібності — наприклад, зняти фільм за власним сценарієм, написати й заспівати пісню чи випустити справжню стінгазету.
Завдання для членів екіпажу не менш відповідальне — саме їм потрібно якнайшвидше добратися до місця, вказаного штабом, і знайти код, який і є перепусткою для команди на наступний етап. Організатор гри зазвичай наносить код у таких антуражних для квестерів місцях, як занедбані й недобудовані будинки, у дренажних системах міста або в об’єктах київського укріпрайону (безліч дотів, що оперізують західну частину Києва).
Екіпажні завдання також досить різноманітні, і тут уже все залежить від рівня креативу організаторів. Судіть самі: привезти живого їжака (кішку, собаку); просити гроші в метро на лікування царівни-жаби, гордо простуючи вагонами з жабою в банці, або прочитати код в агента на лобі з допомогою ультрафіолетового приладу (завважте, що агента ви не знаєте і він перебуває на станції метро). Стандартний набір квестера-пошуковика організатори описують зазвичай так: автомобіль, ліхтарик і мобільний телефон.
Оскільки гра на час (виграє команда, котра першою виконає всі завдання організаторів), то в результаті вирішальним чинником виявляється «колективна швидкість» — час вирішення завдання штабом і час виконання своєї частини екіпажем.
Квестер — intel inside
Хто ж вона, людина з роду квестерів? Це і не люди, котрі світяться в темряві, і не «ботаніки», які обгризають кам’яні боки наук, і не «комп’ютерні хробаки», що намертво приросли до клавіатур комп’ютерів. Насправді вони звичайні менеджери середньої і не дуже ланки, переважно молоді хлопці й дівчата, котрим близькі поняття «азарт», «боротьба» та «успіх». Вони активні, здорові, амбіційні, комунікабельні й креативні. Квестер завжди на ти з новими технологіями — Інтернетом, мобільним телефоном, GPS тощо. Він знає, де знайти потрібну інформацію: улюблені google, yandex, rambler; усілякі карти (зокрема й супутникові), атласи та різноманітні бази даних. Ну, а за потреби скористатися популярним методом — дзвінок о другій годині ночі другові, наприклад колишньому міністрові з надзвичайних ситуацій, або бабусі в село, щоб сфотографуватися на світанку з її коровою.
У квесті ми єдині, ми непереможні
У спорті команди формують виходячи з загальних обов’язкових принципів — тільки найсильніші, найпрудкіші і росляві. Як же це відбувається у квестерів? Усе дуже просто. Добрі команди виходять із друзів, родичів, колег. Бо в цій грі дуже багато важить командність дій усіх учасників. Найуспішніші команди — саме ті, до яких входять гравці з якомога різноманітнішими інтересами, знаннями й уміннями.
Під час гри як ніколи важливі такі компоненти, як порозуміння, координація спільних дій і знання можливостей кожного гравця. Тому не випадково найдосвідченіші команди, які грають постійним складом, посідають зазвичай перші місця.
Загубився код. Тому, хто знайде, — кубок
Чим же заманюють квестерів організатори ігор? Традиційні нагороди у грі — кубки або медалі, добре представлені у вітчизняних спортмагазинах. Вагоміші призи чекають на гравців в іграх, які мають серйозних спонсорів, або на фініші сезону, коли, наприклад, можна вирушити командою на відпочинок за кордон, посівши у гонці достойне місце.
Якщо запитаєте квестера: «Заради чого граєте?», ви напевно почуєте у відповідь, що найкраща компенсація — хороший заряд адреналіну та нових відчуттів від нічної гри. І, безперечно, знаки поваги від команд-суперників, адже заслужити репутацію сильної команди може далеко не кожен, і на це може піти кілька років.
Церемонія нагородження — завжди тріумф переможців і можливість усім гравцям ще раз спільно пережити всі моменти гри, проглянувши фото- або відеофрагменти гри з їхньою участю. І, звісно ж, не обійтися без традиційного міжкомандного спілкування, під час якого недавні суперники діляться найяскравішими враженнями після гри.
Крім морального та фізичного задоволення, яке дає квест, він також розвиває особистість людини. Тренування головного мозку, що відбувається під час гри, рівносильне проходженню IQ-тесту, під час гри людина також удосконалює навички роботи в команді, розширює коло знайомих, розвиває управлінські здібності. Молоде покоління прагне пізнати все нове, використовуючи нові способи отримання знань. Ігровий метод, на якому побудовано квест, поєднує в собі використання новинок таких ринків, як комп’ютерний, інформаційних технологій, автомобільний, телекомунікаційний. Саме тому нові різновиди розваг, що базуються на інтелектуальній складовій, і розвиваються найдинамічніше.