Нинішнього року найпопулярнішими турами на українському ринку є подорожі до Іспанії, Італії, Туреччини, Болгарії, Хорватії і, звісно, Криму. Більшість наших співвітчизників одержують путівки в турфірмах. За даними Туристичної асоціації України, понад 1500 суб’єктів регулярно пропонують свої послуги.
Як із безлічі пропозицій вибрати ту, що найбільше відповідає вашим бажанням і можливостям? Ось що рекомендують фахівці Всеукраїнської спілки працівників асоціацій, підприємств і організацій турсфери і найбільшого туристичного оператора в Україні — фірми «САМ».
Перед поїздкою уважно вивчіть рекламні оголошення про турмаршрути, запропоновані фірмами. При цьому врахуйте, що їхня реклама у ЗМІ не завжди може бути добросовісною. Іноді туристичні компанії з метою підвищення привабливості своїх маршрутів надають не зовсім правдиву інформацію.
При виборі туру важливу роль відіграє його вартість. З чого вона складається?
Проживання
З рекламного оголошення потенційний турист дізнається, що вартість подорожі, приміром до Туреччини, становить саме ту суму, що його влаштовує... Але в агентстві його можуть «обрадувати», повідомивши, що за цією ціною всі путівки вже продані або у вартість путівки закладено лише проживання, а переліт, харчування, відкриття візи за додаткову плату. До речі, вартість від «енної кількості доларів» може означати, що відпочинок пропонується як у тризірковому готелі, так і в гуртожитку в 30 хвилинах ходьби від моря.
Якщо в клієнта вистачить сил й енергії, то він може, відповідно до закону про недобросовісну рекламу, у судовому порядку покарати за ошуканство ті фірми, що намагаються проштовхнути на ринок свої недолугі пропозиції. Якщо ж ні, то він повинен зробити вибір: або придбати путівки з повним пакетом послуг, або ж упокоритися з тим, що йому доведеться доплачувати за транспорт, харчування і відвідування пляжу на закордонних курортах.
Проїзд (переліт)
Варто пам’ятати, що переліт чартерним рейсом у літній період обійдеться в перерахунку на кожного пасажира дешевше, ніж регулярним. Це положення поширюється і на автобусні маршрути, а також на заброньовані і заздалегідь оплачені фірмою апартаменти в готелях.
Гід
У найбільших турфірм на найпопулярніших напрямках працюють гіди, які допомагають туристам. Як висловився один клієнт: «Я ціную фірму не за те, що в неї подорож організована бездоганно, а за те, що вона може швидко і компетентно вирішити мої проблеми під час відпочинку».
Оплата
Це питання є важливим при укладенні з фірмою договору про організацію подорожі. Існує два основних варіанти оплати.
Перший — офіційний, тобто оплата здійснюється на підставі виставленого фірмою рахунку і перерахування грошей через банк (у такий спосіб забезпечується фінансова прозорість руху коштів клієнта). Другий — оплата готівкою. Вартість путівки може бути на порядок нижчою, але ризик за неякісне виконання зобов’язань клієнт бере на себе.
Компенсація
за зіпсований відпочинок
У випадку порушення умов договору варто спробувати вирішити спірне питання з керівництвом сторони, яка вас приймає. Якщо не вдалося дійти згоди, то завірена на місці акт-претензія подається клієнтом після його повернення додому турфірмі, з якою у нього був укладений договір. Можливі два варіанти вирішення проблеми. Перший — туркомпанія задовольняє цілком і частково претензії туриста. Другий — незадоволений клієнт звертається з документом (його не можна втрачати або передавати іншій людині) до Спілки по захисту прав споживачів.
Перед початком літнього сезону Верховна Рада України порадувала нас повідомленням про те, що до кінця поточного року від ПДВ звільняються операції з продажу путівок на лікування і відпочинок у санаторно-курортних установах. Кабмін повинен визначити перелік операцій, що підпадають під пільговий режим. Так що відпочинок у Криму повинен подешевшати... на 20%. На жаль, про такий «царський», дещо запізнілий подарунок ВР багато кримських здравниць чомусь не знають.