Крізь мембрану наукової істини

Поділитися
Передчасно, на 66-му році життя, помер видатний учений у галузі нанотехнологій, доктор хімічних наук, професор, людина надзвичайної працездатності, скромності і порядності Михайло Теодорович Брик...

Передчасно, на 66-му році життя, помер видатний учений у галузі нанотехнологій, доктор хімічних наук, професор, людина надзвичайної працездатності, скромності і порядності Михайло Теодорович Брик.

Життєвий і науковий шлях професора М.Брика був непростий, але з цікавими поворотами долі, які засвідчують цілеспрямованість і непересічність його як людини і вченого. Народився він у тривожному 1941 році, напередодні війни, в невеличкому селі Юстинівка на Тернопіллі. По війні (втім, боротьба за незалежну Україну на західних землях тривала ще довго) Михайло Брик пішов до першого класу початкової школи рідного села.

Науковою роботою Михайло Теодорович захопився з другого курсу, навчаючись на природничому факультеті педагогічного інституту міста Кременця Тернопільської області. Багато працював на кафедрі хімії, писав дослідні роботи. Захоплення темою синтезу полімерів у тонких шарах на поверхні наповнювачів тривало досить довго — протягом двадцяти років. Крім наукової роботи, професор М.Брик провадив серйозну науково-організаційну і педагогічну діяльність. Понад десять років він викладав у Національному технічному університеті України «Київський політехнічний інститут», де вів єдиний в Україні навчальний курс «Мембрани і мембранні технології». У 2000 році опублікував у співавторстві перший в Україні підручник для студентів екологічних спеціальностей «Фізико-хімічні основи технології очищення стічних вод».

У 1982—1997 роках М.Брик був завідувачем відділу фізико-хімії мембран, а з 1974-го по 1976-й — заступником директора з наукової роботи в Інституті колоїдної хімії та хімії води НАН України. Від 1998 року його життя нерозривно пов’язується з Національним університетом «Києво-Могилянська академія», де він обіймає посади завідувача кафедри хімії, проректора з наукової роботи, першого віце-президента і віце-президента з наукової роботи в НаУКМА.

Із 1982 року наукові інтереси Михайла Теодоровича сконцентрувалися на мембранах і мембранних технологіях. Цеглинки, закладені ним у фундамент світової радянської, а згодом вітчизняної мембранології, досить вагомі. На початку 80-х років він оприлюднив ідею створення мембран з особливими властивостями. Вона виникла після ознайомлення з дією не синтетичних, а біологічних мембран. Учений пропонував для них такі дві назви: мембрани з гібридними функціями, або, зрозуміліше, мембрани з додатковими функціями. Останній термін і закріпився в науці.

У 1984 році професор М.Брик уперше в Україні організував роботу щорічних наукових семінарів «Український семінар із мембран і мембранних технологій», а з 1987 року організував і кожні чотири роки проводив наукові конференції з цієї ж теми. У 1992 році за ініціативою Михайла Теодоровича було засноване Українське мембранне товариство, президентом якого він був до останніх днів.
Під керівництвом професора М.Брика захищено понад десять кандидатських дисертацій; кілька років він був членом експертної комісії ВАК України, членом учених рад із захисту докторських дисертацій в Інституті колоїдної хімії та хімії води НАН України, Інституті хімії високомолекулярних сполук НАН України, Львівській політехніці, Національному технічному університеті України «КПІ». Професор М.Брик був заступником головного редактора «Наукових записок НаУКМА» і водночас — головним редактором щорічного тематичного випуску «Наукові записки НаУКМА. Хімічні науки».

Своє шістдесятиліття Михайло Теодорович Брик зустрів за роботою над «Енциклопедією мембран», перший том якої нещодавно побачив світ, а другий — готується до друку у Видавничому домі «Києво-Могилянська академія». Доробок ученого становить понад 330 наукових праць, зокрема 12 книжок, 35 наукових оглядів, 25 патентів та авторських свідоцтв на винаходи.

До останніх днів він продовжував активну наукову, науково-організаційну і викладацьку діяльність, здійснював керівництво аспірантами і докторантами. На черзі була реалізація нових наукових ідей, дослідницьких робіт і планів…

Подвижницьку працю Михайла Теодоровича Брика відзначено державною нагородою — почесним званням Заслуженого діяча науки і техніки України (2005 р.), він мав і найвищу нагороду Могилянки — медаль імені Петра Могили (2004 р.)

Могилянська громада глибоко сумує з приводу важкої втрати — смерті ученого, викладача, першого віце-президента НаУКМА Михайла Теодоровича Брика та висловлює співчуття його рідним і близьким.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі