КОНСТРУКТОР ДЛЯ... КОНЦТАБОРУ

Поділитися
Ця історія розпочалася ще в минулому тисячолітті. Всесвітньо відомий концерн Lego оголосив серед ху...

Ця історія розпочалася ще в минулому тисячолітті. Всесвітньо відомий концерн Lego оголосив серед художників конкурс на створення нових моделей і з цією метою роздав кілька тисяч різноманітних будівельних елементів із уже існуючих наборів. Вручили подібний комплект і польському художнику Збігнєву Лібері, котрий запропонував розробити для датської компанії набір для конструювання лікарні та в’язниці.

Проте в результаті творчої роботи 38-річного альтернативника, який при комуністичному режимі відсидів рік у тюрмі за політичні карикатури й у якого вдома не було навіть телевізора, виникли моделі концентраційного табору та крематорію. Лікар, котрий випробовує дію електрошоку на в’язні, скелет (запозичений із популярної піратської серії) — усі ці набори з оригінальних елементів конструкторів Lego були запаковані в окремі коробочки. Лібера сам у дрібних деталях відтворив картонну упаковку для всіх семи мініатюрних наборів, на кожній із яких зазначив, що «цю роботу Збігнєва Лібери спонсорувала Lego System».

Імітація була настільки переконливою, що шоковані єврейські організації в усьому світі пообіцяли бойкотувати датську компанію й усю її продукцію. Представники концерну настільки обурилися, що збиралися переслідувати крамольного художника в судовому порядку. Проте юристи компанії переконали керівництво, що це лише приверне ще більшу увагу до твору, про який усі вони хотіли б швидше забути.

Утім, на відсутність уваги Лібері скаржитися не довелося. Кілька його наборів відразу ж закупили чиказька й копенгагенська галереї мистецтв по 7,5 тисячі доларів кожен, а їхня участь у Лондонському шоу 1999 року «Сенсація» принесла Лібері всесвітню популярність. Нині набори виставлено в Єврейському музеї в Нью-Йорку, і співвласник копенгагенської галереї Фуршо так коментує цей твір: «Він шокує нас, але, крім того, справді змушує замислитися над поєднанням найстрашнішої з наших реальностей із невинністю дитячої гри».

А сам Лібера заявляє, що хотів показати жахливу прірву між ідеальним світом, що його маркетологи розкручують для дітей, і жорстокою реальністю, а також культурну какофонію, привнесену в посткомуністичну Європу вільним ринком.

за матеріалами зарубіжної преси

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі