Усупереч поширеним уявленням, особистість людини не залишається незмінною після досягнення нею 30-річного віку. Більше того, приказка про те, що мудрість приходить із роками, нині науково доведена.
Група вчених з університету Каліфорнії проаналізувала понад 130 тисяч людей на предмет особистісних рис (сумлінність, схильність до компромісу, невротизм і екстравертність). Ці риси не залежать від настрою, а тому виявляються досить надійно. Багато психологів вважають, що вони є переважно вродженими й дуже незначною мірою змінюються після 30 років (якщо змінюються взагалі). Нове дослідження такі уявлення заперечує — вчені віднайшли суміш різних моделей зміни людської особистості. У середньому з віком люди починали краще долати життєві негаразди, ставали більш чуйними й турботливими.
Група оцінювала ключові психологічні риси в людей від 21 до 60 років із допомогою стандартних психологічних тестів. З’ясувалося, у жінок, на відміну від чоловіків, із віком зменшується невротизм. Обидві статі стають менш відкритими. Учені також з’ясували: люди в 20—30 років стають сумліннішими, що допомагає їм справлятися зі складними справами. Схильність до компромісу, навпаки, у більшості випадків найяскравіше виявляється після 30.