13 вересня
1515 — Помер видатний італійський поет Данте Аліг’єрі.
1762 — У Москві відбулася коронація Катерини II.
1812 — На військовій раді у Філях, на наполягання фельдмаршала Михайла Кутузова, прийнято рішення залишити Москву французам.
1848 — У Львівському університеті відкрито кафедру української мови.
14 вересня
1829 — Адріанопольський мир завершив Російсько-турецьку війну 1828—1829 рр. До Російської імперії відійшли гирло Дунаю, східне узбережжя Чорного моря від гирла Кубані до пристані св.Миколая. Оттоманська Порта визнала приєднання до Росії Грузії, Імеретії, Менгрелії і автономію Молдавії, Валіхії та Сербії.
1867 — Вихід першого тому «Капіталу» Карла Маркса.
1871 — Початок діяльності першого в Україні банку — Харківського акціонерного земельного банку.
1911 — У Київському оперному театрі провокатор охоронного відділення Д. Богров смертельно поранив прем’єр-міністра Російської імперії Петра Столипіна.
15 вересня
1916 — У битві при річці Сомма британці вперше застосували у бою танки.
1917 — Тимчасовий уряд оголосив Росію республікою.
1935 — За Нюрнберзькими законами, євреї позбавлені громадянства. Офіційним символом нацистської Німеччини стала свастика.
1941 —Арештами членів революційного крила ОУН (Бандери) гестапо розпочало широкі репресії проти українських націоналістів на окупованих землях.
1946 — Болгарію проголошено народною республікою.
1949 — Першим канцлером ФРН став Конрад Аденауер.
1982 — Незважаючи на протести Ізраїлю, Папа Римський Іван Павло II дав особисту авдієнцію лідерові Організації визволення Палестини Ясіру Арафату.
16 вересня
1621 — Шведські війська на чолі з королем Густавом II Адольфом у ході польсько-шведської війни захопили Ригу.
1658 — Між Річчю Посполитою та гетьманською Україною підписано Гадяцький договір, за умовами якого Київське, Чернігівське і Брацлавське воєводства під назвою Князівства Руського об’єднувалися з Польським королівством та Великим князівством Литовським (що становили єдину державу — Річ Посполиту) персональною унією. Гетьман України Іван Виговський (ініціатором підписання договору був найближчий помічник гетьмана Юрій Немирич) домагався справді рівноправних відносин із Польщею і Литвою.
1924 — У Татарбунарах (Південна Бессарабія) розпочалося повстання проти румунської окупації. Після триденних кровопролитних боїв королівські війська зламали опір повстанців.
1930 — Польський уряд розпочав брутальні акції пацифікації (замирення) українців на окупованих західноукраїнських землях, які проводилися в основному в селах. В акціях, окрім поліції, брали участь банди польських «осадників». Лише 30 листопада Варшава припинила знущальну акцію. Польсько-українським відносинам було завдано непоправного удару. ОУН у відповідь проводила «відплатні» терористичні акції.
17 вересня
1864 — Народився видатний український письменник та громадський діяч Михайло Коцюбинський.
1939 — Радянські війська в умовах повної поразки Польщі у війні з нацистською Німеччиною розпочали так званий визвольний похід у Західну Україну і Білорусію. Польщу нацистські й комуністичні хижаки розділили згідно з таємним протоколом до пакту Ріббентропа—Молотова.
18 вересня
1640 — Церковний собор у Києві прийняв «Сповідання православної віри» митрополита Петра Могили.
1877 — Помер Осип Бодянський, визначний український письменник, етнограф, видавець.
19 вересня
1356 — У битві поблизу Пуатьє англійський «чорний принц» Едуард взяв у полон французького короля Іоанна II Доброго.
1881 — Від смертельного поранення помер президент США Джеймс Гарфілд.