Гранат, Фортеця кіз та лазня

Поділитися
Турецькі спеції, гамірні базари та дешеві сувеніри з кожним роком відіграють дедалі менш помітну роль...

Турецькі спеції, гамірні базари та дешеві сувеніри з кожним роком відіграють дедалі менш помітну роль. Адже і західні, і українські туристи сприймають Анатолію вже не лише як східний півострів і все, що пов’язано зі Сходом. А як країну чотирьох морів, багатющої природи (з 12 тисяч видів рослин, що існують у світі, тут вкоренилося дев’ять з половиною тисяч) і батьківщину багатьох давніх цивілізацій, які вплинули на хід світової історії.

До Туреччини туристи їдуть звідусіль. Лише торік цю державу відвідало 23 мільйони іноземців. Але майже половина гостей чітко обирає маршрут на середземноморське узбережжя.

Вогні турецької ночі
Уважно придивіться до мальовничої місцевості селища Кучас, де було колись античне місто Сімена. Давні лікійці жили на цій території ще у ХІІ столітті до н.е. Вони вирубували будинки прямо в скелях, стараючись один поперед одного. Житла виходили одно-, дво- й триповерхові. На острові Кекова, що неподалік, у цих скельних будинках ховалися від переслідувань римської влади перші християни.

Майже все древнє місто затонуло під час землетрусу в ХІІ столітті. Нині з палуби теплохода через долішнє віконечко туристи бачать рештки посуду, барельєфи і навіть кімнати в будинках. Вражають унікальні лікійські гробниці. Представники цієї давньої цивілізації вірили, що в загробному світі працюватимуть, зароблятимуть та відпочиватимуть, як і в земному житті. А тому зводили пам’ятники померлим у вигляді перекинутих човнів, а небіжчиків старалися ховати високо в горах, бо вважали, що це допоможе їм швидше потрапити на небо.

Не менш давнє, ніж згадані поселення, і місто Сіде. Його заснували кельти у ІІ тис. до н.е. Сучасна назва міста в перекладі цілком відповідає духу сонячної Туреччини — гранат. Проте греки і римляни прославили Сіде не чудовими плодами, а рукотворними пам’ятками — будівлями з мармуру, які різною мірою збереглися й донині. Серед них — ринкова і вічева площа (агора), амфітеатр, храм Аполлона, римські лазні, фонтан, акведук, некрополь.

Кераміка — один із найпопулярніших сувенірів
Інше античне місто — Перге — було одним з найбільших у Малій Азії. Споглядаючи уцілілі елементи римської лазні, руїни агори та храму Фортуни (котрому аж ніяк не пофортунило, бо зберігся лише фундамент), туристи можуть лише уявляти їхню колишню досконалість. Натомість стадіон, збудований римлянами, зберігся відносно добре, тому бачимо, що сучасні подібні споруди майже дорівнюють його діаметрові — 234 метри. Та й місткість — 20 тисяч глядачів — не набагато менша, ніж у наші дні.

А римський театр у сусідньому античному місті Аспендосі має такий вигляд, наче збудований зов­сім недавно. Сім поверхів тримаються на суміші з глини, соломи та яєць! Існує легенда про будівництво театру. Власник міста мав доньку. Він оголосив: хто зведе прекрасний амфітеатр, за того й видасть її заміж. Архітектор Зенон керував будівництвом двадцять років. Робота сподобалася замовникові, відтак вирішив видати доньку за архітектора. На жаль, Зенон уже був поважного віку, та й для дівчини роки не минули безслідно…

А на півдні мусульманської Туреччини гості з України матимуть нагоду помилуватися християнською святинею — Церквою Святого Миколая у давньому місті Міра (нині — Демре), де він був єпископом. І переконатися, що про церкву тут добре дбали, бо зберіглася вона дуже добре.

Місто Аланья не схоже на середземноморські міста Туреччини. За розкутістю воно близьке до Егейського узбережжя. Тут бари, ресторани, дискотеки — просто на вулиці, а не в готелях. Мальовничості Аланьї надає пляж Клеопатри, а поважності — різні народи, які почергово змінювали один одного і залишали в її історії глибокі сліди.

Першу тамтешню фортецю побудували перси ще в VI ст. до н.е. Потім у ній господарювали пірати, римляни, візантійці. Настала черга й турків-сельджуків. Але як узяти твердиню? Сельджуки вдалися до хитрості. Вночі до рогів численних кіз прив’язали факели. Візантійці повірили, що наступає велика армія, і здалися. Так оборонна споруда дістала назву «Фортеця кіз». На початку ХІІІ ст. сельджуки вдосконалили її — звели справжнє місто-замок. Просто очам не віриш: 80 веж, довжина мурів — шість кілометрів...

В анталійській фортеці, що веде літопис від римського періоду, туристи оглядають в’їзну вежу, стіну, а надто — міську браму, збудовану ще в 130 році до н.е. на честь візиту до Анталії римського імператора Адріана. Історія виявилася прихильною до споруди: її не використовували, завдяки чому вона й вбереглася від руйнування.

Але сьогодні замки Туреччини неможливо уявити без «туристичного» життя. У цьому пересвідчилися учасники прес-туру, організованого компанією КARYA TOUR UKRAINE. Щойно на замок Аларахан опустилася ніч — закружляли виконавці циганських, кавказьких, турецьких весільних танців, поширених у різних частинах країни. І, звісно, танець живота у виконанні жінки і чоловіка — ритуальний інтим турецької ночі. А ще — театральні номери шамана, тілу котрого були не страшні ані вогонь, ані скло...

Але перш ніж поринути в турецьку ніч, варто відвідати турецьку лазню. Хочете хамам? Сауна, душ, парильня з вологим повітрям і цілковите розслаблення під час мильного й пінного масажів. Подовжує задоволення сеанс ароматерапії. Такі самі послуги можна отримати і в SPA-центрах готелів. Тайський та балійський масажі, масаж антистресовий, антицелюлітний, масаж для схуднення… Персонал запропонує все, чого лише забажаєте. Діапазон цін якнайширший: від 20—30 євро до кількох тисяч, як, наприклад, у п’ятизіркових готелях Ela Quality Resort або Spice, що в Белеку.

Комфортабельні готелі середземноморського узбережжя Туреччини активно впроваджують програми сімейного відпочинку. У той час, коли дорослі відвідують більярдні, тенісні зали, боулінг-клуби, басейни, аквапарки, фітнес-центри, дискотеки тощо, дітям запропонують дозвілля в ігрових містечках, анімаційних кімнатах, на водних атракціонах. Зв’язок батьків із дітьми відбувається через системи відеоспостереження, пейджери тощо. А персонал п’ятизіркового готелю Turan в Сіде традиційно запрошує батьків узяти участь у конкурсах, іграх, змаганнях, аби ще більше урізноманітнити їхнє дозвілля. Воно й не дивно, адже 85 відсотків із 280 турецьких готелів, з якими співпрацює компанія КARYA TOUR, — саме п’ятизіркові.

За організацію прес-туру автор висловлює подяку туроператорові КARYA TOUR UKRAINE та Асоціації журналістів «Туристичний прес-клуб України».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі