Соя унікальна своїм складом, їй немає рівних серед продуктів тваринного і рослинного походження. Соєве насіння містить 35—48 відсотків білка, 17—37 відсотків жиру, 20—32 відсотка вуглеводів, воно багате на мінеральні солі, фосфатиди, поліненасичені жирні кислоти (лінолеву, олеїнову, ліноленову), вітаміни Д, Е, К, групи В.
Білок сої вирізняється високим вмістом незамінних амінокислот (за винятком метионіну), порівняно з іншими рослинними білками, і близький до білка м’яса, тому не випадково сою називають «м’ясом без кісток».
У насінні сої в 14 разів більше білка, ніж у курячому м’ясі, вчетверо більше, ніж у курячих яйцях, і в 3,5 разу більше, ніж у яловичині.
Соєве борошно використовується для збагачення білками супів, м’ясних страв, хліба. Додавання 3—5 відсотків соєвого борошна до пшеничного збільшує пористість хліба, підвищує в ньому вміст білка, амінокислот і вітамінів групи В. Такий хліб довго не черствіє, має добрі органолептичні якості.
Соєві білкові концентрати додають у м’ясні і ковбасні вироби як засіб, що зв’язує, і для часткової заміни тваринного білка.
Соєве молоко, соєвий сир, соєвий соус практично позбавлені баластових безазотистих речовин і холестерину.
Включивши в щоденний раціон сою, ви зможете уникнути багатьох хвороб.
Соя здавна використовується в дієтотерапії при різних захворюваннях. Так, у народній медицині В’єтнаму сою вживають як лікувальний засіб при перегріванні, для поліпшення діяльності органів дихання та шлунково-кишкового тракту. Соєве молоко рекомендують при отруєнні алкоголем, густий відвар сої — при захворюваннях печінки і нирок.
Соєвий білок доцільно використовувати в дієтотерапії хворих на хронічний гепатит. Призначення таким хворим дієти, збагаченої соєвим борошном (по 60 г у день), сприяє поліпшенню їхнього стану.
Таку дієту можна рекомендувати і для профілактики холециститу.
Уведення соєвого борошна грубого помелу в добовий раціон при виразковій хворобі шлунка і 12-палої кишки сприяє нормалізації стану: зменшується продукція соляної кислоти і пепсину, усувається патологічна перистальтика шлунка.
Сою рекомендують вживати при атеросклерозі та ішемічній хворобі серця. Вона покращує імунітет.
Призначену для варіння сою потрібно замочити на 12 годин. Потім відварити протягом 2—3 годин на малому вогні до м’якості, відвар злити. Із звареної сої можна приготувати різноманітні страви.
Соєве пюре
До звареної і перемеленої в м’ясорубці соєвої маси (1/3) додати картопляне пюре (2/3) і заправити смаженою цибулею.
Суп із сої
Рекомендується готувати пісний суп, якому соя надає смаку й аромату курячого бульйону. У воду кладуть терту моркву, картоплю кубиками та відварену сою. Час готування на повільному вогні — 30 хвилин, спеції за смаком.
Відварні соєві боби
На розігріту сковорідку з оливковою олією покласти зварені соєві боби, додати спеції (вегету, майоран, перець гіркий і запашний та ін.), заправити сметаною і/або кетчупом, накрити кришкою. Тушкувати 5—7 хвилин.
Соєві котлети
До соєвого пюре додати яйце, трохи молока. Сформувати котлети, обкачати їх у панірувальних сухарях і смажити на рослинній олії до утворення золотавої кірочки. Подавати в гарячому вигляді, поливши зверху сметаною.