«ФРОЛЬКІС — ЦЕ БУЛА ЕПОХА»

Поділитися
Такими словами розпочався один із виступів на конференції молодих учених, присвяченій пам’яті академіка Володимира Веніаміновича Фролькіса...

Такими словами розпочався один із виступів на конференції молодих учених, присвяченій пам’яті академіка Володимира Веніаміновича Фролькіса. Конференція відбулася через півроку після його смерті. І сьогодні, напередодні річниці втрати, ми знову з твердою впевненістю можемо сказати, що його життя, його науковий подвиг — вражаюча віха в розвитку вітчизняної медицини. Пригадаємо його наукову творчість, яка стала для нас уже звичною та невід’ємною в повсякденному плині днів. Пригадаємо насичене якимось особливим емоційним світлом його спілкування з колегами, друзями й численними учнями. Пригадаємо його усмішку, доброту, неповторні Фролькісові жарти й дотепи, жести в діалогах зі співрозмовниками — як вияв симпатії та доброго ставлення. Пригадаємо незмінну його увагу до прохань допомогти — клінічною розгадкою, порадою, консультацією. Все це було ознаками вченого особливої людської природи, котрий з радістю обдаровував усіх, з ким він зустрічався на ниві науки, своїми ідеями, досвідом, знаннями.

Дослідник-романтик, він не випадково говорив про те, що між «наукою і поезією багато спільного, а головне — прагнення пізнати сутність явищ... І не тільки пізнати, а й багато чого змінити».

Марина Цвєтаєва якось зауважила, що в другій половині життя важливий не успіх, а важливо встигнути. Володимир Фролькіс, В.В., як його зазвичай називали поміж себе співробітники й учні, встиг багато чого. З його ім’ям пов’язано розвиток не лише вітчизняної, а й світової геронтології — однієї з найгуманніших і водночас надзвичайно складних і драматичних ділянок медицини та біології. Проблема подовження життя людини — уні-версальна, соціальна й медико-біологічна проблема, якій В.В. присвятив свої багаторічні дос-лідження та праці — філософські, теоретичні, експериментальні. І всі вони наріжним каменем лягли в основу становлення широко відомої у світі наукової школи українських геронтологів. Праці Володимира Фролькіса дістали гідне міжнародне визнання, їх відзначено багатьма високими нагородами, а їхнього автора — неабиякими почестями. Пам’ятаю, з якою радістю ми дізналися, що Світовий парламент гуманітаріїв, куди входять багато нобелівських лауреатів, відомі громадські діячі, видатні вчені, зірки літератури й мистецтва, обрав В.В. своїм членом із врученням Лицарського Хреста. До цього слід додати й нагородження його Міжнародною асоціацією геронтологів медаллю ім. Ф.Верцара, обрання почесним членом наукових товариств геронтологів низки країн, присудження наукових академічних премій ім. О.Богомольця й І.Мечникова, Державної премії України.

В історії вітчизняної науки відомі вчені, чия громадянська позиція, принципові судження ставали суспільним феноменом, привертали до себе особливу увагу, ставали предметом обговорень і роздумів. Помітне місце в цій плеяді, безперечно, належить Володимирові Фролькісу. І не тільки за життя, а й тепер, коли його вже немає. Він незримо весь цей рік залишався серед нас, нагадуючи про себе в найрізнома-нітніших ситуаціях. Проходили наукові форуми в рамках Національної академії й Академії медичних наук — колеги В.В. по академії А.Майбенко і Г.Дзяк присвячують йому свої наукові доповіді, відбулися в НАН чергові читання, присвячені пам’яті видатних українських учених, одне з них — про життя й діяльність Володимира Фроль-кіса. Вийшов документальний кінофільм про В.В., майстерно зроблений режисером Людмилою Борисовою. Відбулися чергові щорічні збори АМН, і до їх відкриття приурочили вихід у світ книжки «Академіки про медицину, час і про себе» з післямовою Володимира Фролькіса «Що вік прийдешній нам готує? Надії та прогнози». На першій сторінці цього незвичайного видання, підготовленого за його ініціативи, напис: «Світлій пам’я-ті академіка Володимира Веніаміновича Фролькіса присвячується». Так нагадує про себе наш друг В.В., котрий не тільки незримо присутній, а й нібито бере участь у багатьох сьогоднішніх справах та подіях.

А ще йому нинішнього року посмертно присуджено премію ім. М.Стражеско. На заключному пленарному засіданні третього конгресу геронтологів і геріатрів України, який щойно завершив свою роботу, учень В.В., член-кореспондент АМН України В.Безруков виступив із доповіддю «Геронтологія — сучасний стан і прогнози на майбутнє», першим автором якої був Володимир Фролькіс, який сформулював 12 гіпотез механізму старіння. Данина любові та вдячності своєму вчителеві! Нині в часописі «Лечение и диагностика», де В.В. з дня створення цього видання був науковим керівником, почали друкувати «Афоризми від академіка Фролькіса» — унікальна публікація». Залишив нам В.В. рівно 100 афоризмів. Той, хто їх прочитає, зможе переконатися, що в кожному з них — риси його таланту, образність мислення, точність визначень. Ось лише кілька його афористичних суджень: «Є талант творчий, є талант людський. Коли вони зливаються в одній людині — це підносить усіх»: «Старіння лише підводить людину до прірви, куди скидають її хвороби...»; «Не старіти можна тільки антистаріючи...»; «Майже за О.Пушкіном — творчості, як і коханню, кожен вік підвладний...»; «Медицина — найемоційніша професія, бо хворий, котрий звертається до лікаря, завжди перебуває в стані стресу...»; «Наукова творчість, як і будь-який вид творчої діяльності людини, процес суто індивідуальний. Сто композиторів разом не створять «Місячну сонату», сто поетів не напишуть «Евгения Онегина»...»; «Молодість — категорія почуттів і розуму. Немає молодих і старих учених. Є вчені талановиті й бездарні, пристрасні та байдужі, яскраві й сірі».

Дослідник зі світовим ім’ям... Громадський діяч... Неповторний оратор... І просто чарівна людина й відданий друг. Уже рік минув, як він пішов від нас. У це важко повірити. І, мабуть, тому, що, як уже говорилося, в повсякденних справах ми постійно відчуваємо еманацію його діяльності й ідей, відчуваємо незриму присутність В.В. серед нас — його друзів, колег, наступників. Здається, лише вчора він виступав на всеукраїнському форумі медиків, де проголосив, що нам потрібна зараз тільки правда, а не «возвеличуючий обман». Чітко згадую, здавалося б, щойно сказані ним слова: «Основна ідея — загальнодоступність медицини, щоб в Україні люди не вмирали через те, що в них бракує грошей на лікарські препарати, бо «оскаженіли» ціни. ...Я дуже задоволений, що в наших пропозиціях зникла ідея приватизації лікувальних закладів. Цілком очевидно, що приватизуватимуть найкращі заклади. Це з ходу каструє всю медицину. А ще ніколи кастрація не була методом лікування імпотенції». І про те, чого не може не підтримати сучасний дослідник, зайнятий науковим пошуком у природознавстві: «Ми стоїмо на порозі нового століття. Буде створено речовини прицільної дії, буде створено клонуванням штучні органи власне людини, процвітатиме генна — й генно-регуляторна теорія. В усіх країнах світу відбувається гуманізація науки. Грошей мало на науку, але треба концентруватися на пріоритетах. Мені здається, що в країні таким пріоритетом повинна бути медицина та біологія».

Усе це було настільки точно й водночас пророче сказано торік 1 жовтня. А 2 жовтня вранці В.В. раптом стало зле, лікар і близькі прожогом кинулися йому на допомогу, але все вже було позаду, його не стало...

Згодом президент Національної академії наук Борис Євгенович Патон скаже про нього: «Учених великих, навіть видатних чимало, а от справжніх Людей, на превеликий жаль, мало, їх стає дедалі менше. Усім своїм життям Володимир Веніамінович Фролькіс заслужив найпочесніше звання — Людина... Наукові заслуги його справді величезні, і Володимир Веніамінович належить до числа великих учених. Його нам завжди бракуватиме, і ми мимоволі будемо запитувати себе: а що сказав би, що зробив би, що порадив би наш незабутній Володимир Веніамінович?..»

Хочеться вірити, що його заслуги дістануть вищу оцінку і що його ім’я з’явиться на фронтоні будинку інституту, де майже півстоліття він творив, виховав не одне покоління наукової молоді, засмучувався, коли не все вдавалося зробити, радів, коли з науковим пошуком сусідила удача.

В одній зі своїх публікацій на сторінках «Дзеркала тижня» — а таких публікацій, неординарних і яскравих, було багато, і кожна з них викликала зацікавлення читачів — він говорив про те, що розмірковувати про смерть слід змолоду. Адже саме ці думки «...змушують замислитися над сенсом життя, навчитися відокремлювати головне від другорядного». В іншій публікації, ніби продовжуючи сказане й роблячи з нього висновок, він закликав нас ставитися до кожного дня як до маленького життя. В одному зі своїх афоризмів Володимир Веніамінович ділиться думкою про те, що «смерть додає цінності життю». Погодимося з ним і постараємося осягнути цю, здавалося б, просту, але таку мудру на всі часи істину. Осягнути в ім’я життя, в ім’я пам’яті про незабутню Людину, Друга, Вченого.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі