ДОВГОСТРОКОВИЙ АГРОМЕТЕОРОЛОГІЧНИЙ ПРОГНОЗ НА ПЕРШЕ ПІВРІЧЧЯ 2002 РОКУ

Поділитися
У цілому очікувані агрометеорологічні умови першого півріччя 2002 року характеризуються позитивно...

У цілому очікувані агрометеорологічні умови першого півріччя 2002 року характеризуються позитивною тепловою аномалією (відхиленням середньомісячної температури від норми) у січні, лютому, березні та квітні, помірно теплою погодою у травні та червні.

Найбільш вологим на переважній території очікується березень. Значний недобір опадів прогнозується в січні й травні. Решта місяців цього півріччя передбачаються помірно вологими, середня кількість місячних опадів коливатиметься найчастіше в межах 80—120% норми.

За перебігом і значеннями основних агрометеорологічних показників роками-аналогами для першого півріччя 2002 року можна вважати 1983 і 1989 роки. Позитивні відхилення середньомісячної температури повітря від її середнього багаторічного значення становитимуть 2—3°С у січні та лютому. За минулі п’ятдесят років схожий тепловий режим одночасно протягом цих двох місяців простежувався десять разів: у 1952, 1955, 1958, 1966, 1975, 1989, 1990, 1995, 1998 і 1999 роках.

Кількість опадів не перевищить 80—90% норми в січні і 100—120% її в лютому.

Передбачається, що позитивна теплова аномалія останніх зимових місяців триватиме у березні та квітні, коли відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми коливатимуться у межах 1,5—2°С. Як наслідок, весна очікується ранньою.

Розрахунки свідчать, що середньодобова температура перейде за 0°С у бік підвищення в третій декаді лютого на переважній території країни і на початку березня в північних і північно-східних областях, що на два тижні раніше звичайних термінів.

Відповідно, раніше розпочнуться весняні процеси. Зокрема, перехід середньодобової температури за 5°С і пов’язане з ним поновлення вегетації озимих культур відбудеться в третій декаді березня, тобто на 8—10 днів раніше середнього багаторічного терміна. У першій декаді квітня в степовій зоні і в другій — на решті території середньодобова температура перейде за 10°С, що, відповідно, на
8—9 і 10—12 днів раніше звичайного. Отже, сподіваємося на ранню й дружну весну.

Стриманим у накопиченні тепла прогнозується травень. Відхилення середньомісячної температури від кліматичної норми змінюватиметься від мінус 0,5 до плюс 0,5 °С, хоча, порівняно з минулим роком, останній місяць весни виявиться теплішим на 1—1,5 °С. Це зменшує, але не виключає можливості інтенсивних приморозків, які в останні два роки настійно нагадували про себе.

За розрахунками, кількість опадів протягом весни розподілятиметься в часі у такій послідовності. У березні на більшій частині території середня по області місячна сума опадів на 20—30%, місцями до 40% перевищить середні багаторічні показники, в інших областях коливатиметься в межах 80—100% їхніх значень. У квітні та травні, навпаки, буде сухіше. На переважній частині території кількість опадів становитиме 90—120% кліматичної норми. При цьому найменшими (80—90% від неї) місячні суми їх очікуються в Донецькій, Луганській, Миколаївській, Одеській, Тернопільській, Чернівецькій, Житомирській та Івано-Франківській областях. Особливу тривогу викликає очікуваний недобір опадів у травні, хоча потреба в них збільшиться через значні витрати запасів вологи в грунті, сформованих на початку весни.

Помірно теплим із незначними позитивними відхиленнями (від 0,3 до 0,9°С) середньомісячної температури від кліматичної норми очікується червень. Відповідно до прогнозованого теплового режиму передбачається, що цього місяця протягом 18—20 днів у степовій зоні і 12—17 днів на решті території максимальна температура в денний час сягатиме 25—30°С і вище. Відтак складатимуться жорсткі умови для наливання зерен колосових і бобових культур, тим більше що в червні прогнозується істотний недобір опадів, кількість яких на більшій частині території коливатиметься в межах 90—110% середніх багаторічних показників.

Природно, що в прогнозовані з великою завчасністю середні обласні показники теплового та водного режиму незалежна природа внесе свої корективи і в окремі періоди проявиться, як це простежувалося неодноразово, непередбачуваними явищами, які вплинуть на справдження прогнозу в окремі місяці. Але статистичне обгрунтування методу прогнозування, успішні результати його виробничої перевірки, хороше і задовільне (70—80%) справдження прогнозів протягом останніх трьох років дає підстави з припустимою можливістю оцінити очікувані агрометеорологічні умови і їх вплив на сільськогосподарське виробництво. З певним наближенням можна передбачити відповідні наслідки в землеробстві від перебігу погодних умов.

Зокрема, з огляду на прогнозовані температуру й опади на січень і лютий (а саме: позитивну теплову аномалію), сподіваємося на сприятливі умови зимівлі озимих культур. Щоправда, протягом цього періоду у південних областях очікуються тривалі відлиги, під час яких на полях створюватимуться «блюдця» із талою водою. При її замерзанні можливі ушкодження надземної частини рослин.

Провесна сприятиме посіву ранніх зернових і зернобобових культур в оптимальні терміни, що забезпечить підвищення врожайності.

Достатнє зволоження орного прошарку грунту після його відтанення й очікуваний підвищений тепловий режим у березні та квітні створять умови для прискорених темпів розвитку польових культур.

Істотний недобір ефективного тепла в травні і червні стримуватиме розвиток рослин, що поліпшить умови формування елементів продуктивності зернових колосових та зернобобових культур.

Прогнозована негативна теплова аномалія у травні, на жаль, збільшує можливість появи приморозків. Тому варто подумати про захист від них садів і ділянок з овочевими культурами.

У другій половині весни і на початку літа агрометеорологічні умови помітно погіршаться внаслідок недостатнього забезпечення польових культур грунтовою вологою, що призведе до утворення посушливих явищ. Тому, як завжди, велику актуальність матимуть агротехнічні заходи, спрямовані на збереження в грунті продуктивної вологи (закриття її навесні і боротьба з бур’янами).

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі