ДИВІТЬСЯ — ХТО ПРИЙШОВ!

Поділитися
Минули часи, коли, випурхнувши з альма-матер і відчинивши двері першої у своєму житті роботи, ми до пенсії просиджували на одному місці, на одній і тій самій посаді з тридцятником надбавки за вислугу років...

Минули часи, коли, випурхнувши з альма-матер і відчинивши двері першої у своєму житті роботи, ми до пенсії просиджували на одному місці, на одній і тій самій посаді з тридцятником надбавки за вислугу років. Нині навіть консервативні роботодавці віддають перевагу працівникам, у трудових книжках яких видно «динаміку зростання». Стало нормою, що люди змінюють місце роботи (а то й професію!), прагнучи знайти для себе нові можливості, відшукати справу «по плечу», повніше реалізувати свій творчий потенціал.

Однак перехід на нову (хай і довгоочікувану) роботу завжди пов’язаний із великим емоційним навантаженням. Це не дивно, адже доведеться влитися в новий світ, стати членом колективу, де вас оточуватимуть нові люди. Навіть якщо ви впевнені: нинішня робота —лише коротка зупинка на шляху до сяючих вершин, варто взяти на озброєння кілька правил.

Можна погодитися, що перше враження часто буває помилковим, проте й найсильнішим. І, що характерно, його неможливо справити двічі. Тому відразу ж намагайтеся «показати товар лицем», створити собі потрібний імідж. Це працюватиме на всю вашу подальшу кар’єру.

Підтримуйте добрі стосунки зі співробітниками. Окрім того, що ваше перебування в колективі стане значно приємнішим, їхня ділова порада чи рекомендація можуть допомогти вам. Ставтеся до своїх обов’язків дуже сумлінно. З одного боку, цього потребують елементарна порядність і, зрештою, самолюбство, з другого — нехтування своєю роботою надто легко перетворюється на погану звичку. А кепська репутація, якої ви заодно набудете, має здатність волочитися за людиною хвостом. Навіть якщо сама вона давним-давно змінилася. Будьте готові об’єктивно оцінювати свої дії і повною мірою за них відповідати.

ЖАХЛИВО СТРАШНО...

Напередодні виходу на нову роботу нас завжди охоплює тривога. Як усе складеться? Чи виправдаються очікування, чи впораємось? Існує кілька елементарних правил, які допомагають зустріти перший день у всеозброєнні.

Спокійно зберіться з вечора. Перевірте одяг, у якому вирушите на роботу, взуття, необхідні документи. Не варто класти ділові папери та інші речі в пластикові торби-пакети. Це засвідчить, що ви безнадійний «совок» і, вибачте, «лопух». Краще використовувати звичайну теку, якщо ви вже такий «портфелененависник».

Радикальний засіб: випити на ніч — ні, не те, що ви подумали! — склянку молока з ложкою меду. І лягти спати раніше. Інакше з ранку доведеться гарячково заклеювати порізи від бритви або похмуро себе ж запитувати: чи не вважатимуть нове начальство і колеги запалені очі наслідком «шкідливих звичок»? А вже запізнення першого ж дня — подібне до смерті.

І не карайтеся даремно: як вас зустрінуть і що буде? Ваші майбутні колеги — такі самі люди, як і решта. Фізична розправа вам, вочевидь, не загрожує. А з іншим ви чудово поладнаєте!

ОРІЄНТУВАННЯ НА МІСЦЕВОСТІ

В ідеалі перший робочий день на новому місці має розпочатися вступною розмовою з безпосереднім начальником. Запишіть усю необхідну інформацію, вимоги і завдання, в тому числі і конкретні доручення на сьогодні. Простіше, звичайно, коли вас відрекомендують співробітникам. Але коли знайомство відбувається, так би мовити, «у робочому порядку», по ходу справи — нічого страшного немає. Усміхніться, привітайтеся і відрекомендуйтеся самі.

Припустимо, вас заштовхнули до кабінету, показали робоче місце і... розбіглися. І сидите ви здивовані. Насамперед потрібно заспокоїтися. Ніхто не хоче принизити вас або образити удаваною байдужістю. Просто ситуація може скластися так, що всі співробітники стурбовані форс-мажорною проблемою, яка зненацька навалилася, і не мають змоги ввести вас у курс справи. Не варто витягати детектив, розкладати пасьянси або занурюватися в комп’ютерні «стрілялки». Не варто також із виглядом бездомної сирітки чіплятися до колег із одвічним запитанням: «Що робити?» Виходьте з ситуації самі. Перегляньте ділові папери, програми, покопайтеся в комп’ютерному меню. Так ви швидше зорієнтуєтеся в той щасливий момент, коли нарешті з’явиться робота. Перевірте, чи є у вас необхідне приладдя. Складіть список того, чого бракує. Можна вивчати незнайому техніку, інструкції та правила експлуатації. Переглянути словники і посібники за фахом. Це тільки здається, що на вас не звертають уваги. Звертають — ще й як! Неробство відразу налаштує колег проти вас. «Відмитися» потім дуже важко.

ПРО ДРУЖБУ І СЛУЖБУ

На новому місці ми інстинктивно шукаємо приязне обличчя. Це природно. Тільки не варто поспішати відразу ж зав’язувати довірливі стосунки із симпатичною людиною. Взагалі ділитися подробицями своєї біографії не потрібно. Не давайте зайвого приводу обговорювати вас. Крім того, ви прийшли сюди працювати і хочете, щоб колеги ставилися до вас по-діловому й привітно, — цього достатньо. Це не означає, що ви повинні бути якоюсь «букою» і шарахатися від кожного співчутливого слова. Просто зачекайте трохи. Придивляйтеся, аналізуйте — тоді не доведеться розчаровуватися. Дружні стосунки складуться самі собою в процесі спілкування, а не під впливом імпульсу. Крім того, підкреслено «водитися» із кимось одним — означає свідомо обмежувати себе. Чим більше людей навколо — тим швидше ви адаптуєтеся в колективі.

Становище новачка має й певні переваги: ви спостерігаєте за вже сформованими людськими стосунками.

Може статися так, що вже з першого ж дня почуєте розмови про внутрішні справи фірми. Беріть до уваги все, але не виявляйте надмірної цікавості і тим більше не розпитуйте — «хто з ким», «хто за кого». Намагайтеся дотримуватись суворого нейтралітету і не підтримувати розмов на теми особистісних взаємовідносин. Поводьтеся привітно, коректно й доброзичливо з усіма і... тримайте дистанцію. Цим ви швидше здобудете авторитет і симпатії навколишніх.

НЕ ТАКИЙ СТРАШНИЙ ЧОРТ...

На новому місці у вас з’являється унікальний шанс розпочати життя з «чистого аркуша» і показати себе з кращого боку. Прагнення справляти враження «середньостатистичної» людини призведе лише до того, що товариші по службі (і начальство теж) бачитимуть у вас істоту сумирну, але таку, яка з неба зірок не хапає. І ставитимуться певним чином. Занижена самооцінка — прямий шлях на «лаву запасних». Тримайтеся з гідністю. Вам, безумовно, є чого повчитися в інших, проте й ви можете багато чого їх навчити, поділитися своїми знаннями.

Від початку кожен новачок боїться зробити «не так», «зганьбитися». Намагайтеся якнайшвидше подолати це відчуття. Ви не можете знати всього. І ніхто від вас цього не чекає. Отже, не панікуйте через свою «некомпетентність», яка часто існує лише у вашій збудженій уяві, а постарайтеся вникнути в нові обов’язки. Не соромтеся запитувати, якщо чогось не знаєте. Якщо ж не зрозуміли відразу — перепитайте. Будьте поблажливі до себе і не переживайте, коли не все йде так гладко, як хотілося б. До речі, психологи вважають: наш страх з приводу поставленого завдання найчастіше свідчить про те, що ми з ним упораємося.

ПРО КОРИСТЬ ТАКТОВНОСТІ

Звичайно, вигляд новачка, який забився в куток і зацьковано дивиться на навколишніх, — жахливе видовище. Проте є й інша крайність — надмірна амбіційність. Слід сказати, на це грішать і чоловіки, і жінки, хіба що з невеличкими пріоритетними відмінностями. Перші схильні перебільшувати свою значущість у старому колективі, другі — звеличувати нечувані блага старої роботи.

Розповідають про минуле зазвичай у мажорному тоні. Можливо, вам здається, що таким чином вивищите себе в очах колег, створите позитивний імідж. Проте реакція на схожі заяви завжди досить однозначна: «Чого ж він (вона) звідти звалив(ла), якщо там було чудово? Мабуть, вигнали з тріском!..»

Є й зворотний бік медалі. Паплюження старої роботи і поливання брудом колишніх товаришів по службі виставлять вас не тільки скиглієм, а й елементарним невдахою. І вже, у кожному разі, не додадуть слави.

У спілкуванні з товаришами по службі виявляйте максимум делікатності й такту. Спочатку намагайтеся більше слухати, ніж говорити.

РУКА НА ПУЛЬСІ

Усі, напевно, чули крилату фразу Михайла Жванецького: «Не звикнеш — здохнеш. Не здохнеш — звикнеш». У перекладі з мови парадоксів це означає: якщо не пристосуєтеся до нових обставин — чекайте серйозних неприємностей. Маю на увазі те, що необхідно звертати особливу увагу на стиль неформальних взаємин, негласних правил, які діють у вашій фірмі. Незалежно від того, подобаються вони вам чи ні. Вашого шефа, приміром, не змінити. Краще все-таки пам’ятати: хто кого може звільнити.

Можливо, багато що вам не до душі. Не кваптеся з висновками. Відчути нюанси непросто. Проявіть обережність і терпіння. Навіть якщо здається — зайвої хвилини тут не витримаєте. Можливо, мине день-другий, і ви побачите все у новому освітленні, збагнете справжній стан речей і здивуєтеся своєму бажанню «кинути все». Або, навпаки, переконаєтеся, що це — «не ваше», почнете шукати нове місце. У будь-якому випадку ваш вибір буде усвідомлений, а не просто витівкою.

Отже, попереду перший день на новій роботі. Вдихніть глибше і, залишивши минуле в минулому, переступіть поріг. Воля, наполегливість та оптимізм неодмінно приведуть до успіху.

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК
Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі