День народження Кентавра

Поділитися
Довгоочікуване мистецьке соло — виставка «Інші береги» Ольги Петрової — «звучатиме» в п’ятьох залах, присвячених щасливим зустрічам мисткині зі світовою культурою Заходу і Сходу.

11 лютого 2012 року Київський національний музей російського мистецтва презентує виставку заслуженого діяча мистецтв України, кандидата мистецтвознавства, доктора філософських наук Ольги Петрової. В широких культурницьких колах вона відома як самобутній художник, гострий публіцист, критик, історик мистецтва, професор Національного університету «Києво-Могилянська академія». З виданням «Дзеркало тижня. Україна» її пов’язує давня співпраця.

Довгоочікуване мистецьке соло - виставка «Інші береги» Ольги Петрової - «звучатиме» в п’ятьох залах, присвячених щасливим зустрічам мисткині зі світовою культурою Заходу і Сходу: «Французька провінція», «Іспанія без кориди», «Сестри самурая», «Україна - сад», «Схід-горизонталь». Це - частини своєрідної епопеї живописних мандрів «іншими берегами». Хоча дещо неочікуваним видається залучення до «інших» берегів зали, присвяченої Україні. Та, за словами художниці, зважаючи на сучасний стан суспільної мутації, для багатьох і батьківщина стає «іншим берегом».

В історії культури поєднання виняткових творчих здібностей у царині живопису і водночас у науці - досить рідкісне явище. В цьому розумінні мисткиня послідовно підтримує традицію Вазарі-Бенуа-Богомазова та небагатьох інших, які рівноцінно працювали як художники та історики мистецтва.

«Гуцульський вівтар. Наречена»

Починала Ольга Петрова як графік, ілюстратор, оформлювач книжок і паралельно - як історик західноєвропейського та критик вітчизняного мистецтва. Згодом заявила про себе як публіцист, проникливий аналітик, куратор закордонних виставок. Багатовекторність знань вирізняє її як обдарованого лектора, професора НаУКМА. Іронізуючи, Ольга Петрова називає себе кентавром - теоретиком і водночас практиком мистецтва, хоча живопис виділяє як основне призначення свого обдаровання. Щоденна практична робота художника, діалоги з колегами, аналіз їхньої творчості є джерелом її критичних есеїв та публіцистичних досліджень, які публікувалися на шпальтах «Дзеркала тижня».

Упродовж уже 17 років О.Петрова виховує покоління молодих культурологів у «Києво-Могилянській академії». Читані нею курси своїм інформаційним насиченням та яскравою формою пробуджують у студентів жвавий інтерес до сучасного мистецького процесу. Чимало її учнів уже й самі викладають у культурних закладах України та світу.

За словами Мирослава Поповича, Ольга Петрова як науковець двох рівнів - кандидат мистецтвознавства і доктор філософських наук - сприяла «структуруванню сучасних знань щодо практики і теорії українського мистецтва та естетики». Вона - автор більш ніж 750 статей, але найгрунтовніше її науковий потенціал розкрився у п’яти монографіях. Книжка «Мистецтвознавчі рефлексії» - унікальний матеріал про художній процес в Україні другої половини ХХ століття - стала першим підручником з найновішої історії українського мистецтва.

«Самсон із левом»

Найповажніша монографія О.Петрової - «Комедія» Данте Аліґ’єрі: мистецький коментар XIV-XX століть» вражає глибиною, неочікуваним ракурсом дослідження. Авторка одна з небагатьох у світовій науковій спільноті порушила питання мистецтвознавчого аналізу ілюстрацій до «Божественної комедії» в історико-культурній ретроспективі. Унікальність монографії в тому, що вперше у світову Дантеану введено слов’янський блок - дослідниця проаналізувала твори польських, чеських, російських ілюстраторів Данте другої половини ХХ століття, повернула нам призабуті імена ілюстраторів Грузії та Вірменії. Виконані О.Петровою авторські ілюстрації до Дантового твору виставлялися у Флоренції і, як писав М.Попович, «дістали високу оцінку преси, вітали їх і в Москві, зокрема Ернст Нєізвєстний, Вільгельм Левік, Геннадій Рождєствєнський, дантологи. Але в ідеологічному відділі ЦККПУ лежала різко негативна рецензія видатного графіка-традиціоналіста В.Касіяна, яка звинувачувала художницю у сюрреалізмі, і дорогу до публікації ілюстрацій було закрито». Згодом ілюстративну серію, про яку схвально відгукнувся Ренато Гуттузо, придбав Британський музей (British Museum, London). Саму ж монографію, праця над якою тривала 30 років, директор Італійського інституту культури в Україні Нікола Франко Баллоні вважає «науковим подвигом». На його думку, вона «долучає Україну до світової культурної традиції вшанування автора безсмертної поеми... Піднято імена художників, у світовому масштабі загублених в інформаційному полі... Наукові і творчі здобутки Ольги Петрової заслуговують на ті звання, якими держава поціновує подібні внески в національну культуру». В Україні внесок Петрової у світову Дантеану високо оцінили найвищі інтелектуали: І.Дзюба, М.Стріха, Н.Герасимова-Персидська, Т.Кара-Васильєва, Л.Левчук та інші.

Ользі Петровій, людині з дивовижним запасом внутрішньої енергії, могутньо-незламним потенціалом, від 70-х років, коли зазнала навіть переслідування за дисидентство, і до сьогодні вистачає снаги втілювати себе як самобутнього художника.

За 20 років незалежності України, коли мистецтво вийшло з-під жорсткого контролю ідеологів, О.Петрова мала 33 персональні виставки, була учасницею низки міжнародних експозицій і куратором деяких з них. Її енергія сигналізує про здобуття такої бажаної після репресивної державної політики свободи. Мирослав Попович, який уважно придивляється до творчості О.Петрової, відзначає «cпівпадіння творчого пориву живописця та Тексту полотен».

У сучасному мистецтві чимдалі увиразнюється тенденція констатувати морок несвідомого, неможливість радості, біль, печаль, безвихідь, нещастя. Але ж у житті є і радість, якої потребують люди, яку варто помічати і пропагувати. Якщо краса й не врятує світ, то без краси він точно не врятується.

Ольга Петрова живе під знаком естетики прекрасного, хоча не відвертається і від трагічних сторін життя («Україна - сад» та «Сестри самурая»). Її живопис вирує всіма відтінками кольору, позитивного настрою, що надає експозиції «Інші береги» справжності та непідробної енергії. Як сучасна людина, Ольга Петрова не заперечує модерних форм технологізованого мистецтва, медіаінсталяцій, відеоарту тощо, але залишається лицарем живопису, палітри і пензля в руках.

Related video

Мова її полотен завжди експресивна і водночас вишукана. Колір - фундамент, на якому підноситься кожний задум Петрової як інтуїтивно-чуттєвої події. Магнетизм кольору - постійна константа свідомості мисткині. Звідси - пронизлива щирість і переконливість усього, що явлено глядачеві. У живописних мандрах Україною, Японією, Францією чи Іспанією сюжетна лінія втілюється у змінах колористичного розвою. Відмітною рисою творчого почерку художниці є талановите опрацювання принципів фовізму. Хоча в 90-х роках вона віддала належне постмодерністським пошукам та трансавангарду. На думку професора Володимира Лічковаха, «Інші береги» Ольги Петрової - це її мандри і сповідь водночас, «вона створила свою кольорову «імперію» як та, що йде невидимими шляхами філософії етнокультур і власної душі».

Поділитися
Помітили помилку?

Будь ласка, виділіть її мишкою та натисніть Ctrl+Enter або Надіслати помилку

Залишайтесь в курсі останніх подій!
Підписуйтесь на наш канал у Telegram
Стежити у Телеграмі
Додати коментар
Всього коментарів: 0
Текст містить неприпустимі символи
Залишилось символів: 2000
Будь ласка, виберіть один або кілька пунктів (до 3 шт.), які на Вашу думку визначає цей коментар.
Будь ласка, виберіть один або більше пунктів
Нецензурна лексика, лайка Флуд Порушення дійсного законодвства України Образа учасників дискусії Реклама Розпалювання ворожнечі Ознаки троллінгу й провокації Інша причина Відміна Надіслати скаргу ОК